České šachové vánoce 2013

Vítězem jubilejního 15. ročníku Českých šachových vánoc v Litomyšli se stal Alexey Kislinsky a potvrdil tak roli nasazené jedničky. Druhý skončil Petr Golubka z Ukrajiny a bronz si odváží Vojtěch Plát.

Největší český vánoční turnaj se odehrál ve dnech 26.12.2013 – 2.1.2014 v prostorách internátu VOŠP a SPgš v Litomyšli. Počet účastníků narostl z loňských 64 na letošních 86, hráči byli celkem z 8 států. Zajímavostí je účast velkého počtu nadějných juniorů – z top 10 českých juniorů zde hráli hned 4 a k tomu ještě 11. Jakub Haman. Za zmínku také stojí nadějní slovenští šachisté, ať už IM Tamás Petényi nebo rodina Gažíků.

V rámci festivalu se odehrál i oblíbený silvestrovský bleskový turnaj, který v konkurenci 34 hráčů vyhrál první nasazený IM Petr Golubka. K blicáku již klasicky patřila společná večeře všech zúčastněných, vyhlašování posledního matu roku 2013 a oslava Nového roku.

Hlavní turnaj se odehrál jako otevřený přebor Pardubického kraje. Nejlepším „Pardubičákem“ se stal FM Petr Červený, následovaný stříbrným Jakubem Půlpánem (zároveň nejlepší junior) a bronzovým FM Michalem Novotným.

Celkové pořadí ovládl se 7,5 body první nasazený GM Alexey Kislinsky. O půl bodu méně získali stříbrný IM Petr Golubka a bronzový IM Vojtěch Plát. Skvělý výkon však předvedla i spousta dalších hráčů a hráček, zmínil bych nejlepší ženu turnaje maďarskou WIM Kláru Varga nebo mladíky Jakuba Půlpána a CM Tadeáše Baláčka. Smutný bude FM Martin Červený, který v druhé půlce turnaje nenavázal na skvělý start 4/4 a i když celý turnaj bojoval o IM normu, prohra v posledním kole ho odsoudila k až 18. místu.

Turnaj se odehrál v přátelské atmosféře, k čemuž pomohl profesionální výkon hlavního rozhodčího FA Miroslava Hurty, Marie Fuksíkové, která úřadovala v bufetu a ředitele turnaje Jaroslava Fuksíka.