Další úspěchy naší mládeže

Ve dnech 25.-29.10. se v Koutech n.D. uskutečnilo Mistrovství Moravy mládeže, jenž je zároveň kvalifikací na Mistrovství ČR. V nejstarší kategorii do 16 let jsme měli tři zástupce. Prvním nasazeným byl Jáchym Bareš. Jáchym hrál trochu nejistě, dobrým finišem se ale dostal na postupovou šestou příčku. Tomáš Zajíček sehrál nešťastný turnaj. V každé partii bojoval nadoraz, ale nevyvaroval se chyb, které ho odmrštily až na 20. místo. Jen 3,5 bodu znamenalo 39. pozici pro Jindru Jelínka.

Ve dvanáctkách byl našim největším trumfem Matěj Hrabal. Matěj se nevyvaroval jedné zbytečné porážky, nakonec ale získal 6 bodů a 9. místo, což by mělo na postup stačit. Dobře hrál také Vojta Kubala – pět bodů je slušným počinem. Těžkou pozici měl (vzhledem k datu svého narození – 31.12.) jeden z nejmladších účastníků této kategorie Honza Šobáň.  Tři body nejsou mnoho, ale získané zkušenosti jsou k nezaplacení a věřím, že v dalších turnajích bude Honza k vidění na vyšších příčkách.

V desítkách se výborně předvedla Ema Růžičková, která přestože prohrála poslední dvě kola, skončila 14. v celkovém pořadí a mezi dívkami byla dokonce druhá! Dobrý výkon svého bratra napodobil Pavel Kubala, jenž získal slušných 50%.

Na Mistrovství ČR v březnu příštího roku nás tedy budou zastupovat Jáchym Bareš, Matěj Hrabal a Ema Růžičková.

Dalším kláním byl v sobotu 15. listopadu v Zábřehu druhý turnaj Grand Prix Olomouckého kraje. Náš oddíl reprezentovalo jedenáct nadějí. Nejpočetněji byla obsazena kategorie do 10 let, ve které jsme měli pět zástupců. Výborný výkon opět podala Ema Růžičková, která získala 5,5 ze sedmi partií, což znamenalo stříbro v absolutním pořadí a zlato mezi děvčaty. Dobře si počínal i Pavel Kubala, jenž měl jen o bod méně, což znamenalo 7. místo. Výborně v této krajské soutěži debutoval teprve sedmiletý Matyáš Melich, 4 body a 12. místo jsou krásným výsledkem. Jen o půl méně měl na svém kontě Matyášův spolužák ze ZŠ Hálkova Adam Kurfürst, což je také slušné. Podprůměrný výkon předvedl Lukáš Bureš (2,5 bodu, 21. místo). Lukáš, stejně jako Matyáš s Adamem, musí zpomalit svou hru a naučit se respektovat hrozby soupeře, což povede k dalšímu zlepšení.

Mezi 18 hráči kategorie do 12 let jsme měli čtyři borce. Nejlépe si vedl Vojta Kubala, který vybojoval 5,5 bodu (stejně jako před měsícem v Olomouci) a opět se dělil o první místo, pomocné hodnocení mu tentokráte přisoudilo stříbrnou medaili. Rovněž 6. místo Honzy Šobáně (4,5b) je velmi dobré. Méně se dařilo našim děvčatům, která skončila až ve druhé polovině turnaje. Nicméně v kategorii dívek získala Nikola Gregůrková stříbro a Betty Kamarádová bronz.

V kategorii do 14 let potvrdil roli favorita Matěj Hrabal, i když jen díky pomocnému hodnocení. Vzhledem k tomu, že věkem patří o kategorii níž, je jeho zlato o to cennější – získal 5/7. Druhému našemu zástupci Petru Ondrovi turnaj hrubě nevyšel, uhrál jen jednu remízu a obsadil poslední, 14. místo.

Získali jsme šest medailí (2-3-1), což se žádnému jinému oddílu nepovedlo, navíc v průběžném pořadí naši hráči vedou všechny tři kategorie! Ale na oslavy je ještě brzy, před námi jsou ještě čtyři turnaje, které mohou pořadí ještě výrazně změnit!  Nejbližší nás čeká už 13.12.2014 ve Vinarech u Přerova.