KP v rapidu mládeže očima diváka

V sobotu 27.6. se konal odložený turnaj KP v rapidu mládeže ve sportovní hale Areálu Zdraví ve Velkých Losinách. Místo nabídlo skvělé zázemí pro šachisty i doprovod – velké dětské hřiště, zámek, lázně,… V tomto turnaji se nehrálo jen o medaile, ale také o postup na MČR mládeže v rapidu. V minulých letech se vždy postupovalo ze série turnajů Grand Prix, nyní z tohoto jednoho turnaje. Tím dostal turnaj větší náboj. Jedinou nevýhodou tohoto modelu je, že případná neúčast v jednom turnaji vás vyřadí z boje o postup.

V kategorii nejmladších HD10 se oproti turnajům GP sešlo pouhých 14 dětí. Z našeho klubu dorazil Jan Knápek a ze silných konkurentů se na startovní listině objevil jen K.Poljak. Jenda s tímto favoritem ztratil půl bodu, ostatní už bez problémů porážel a více času než za šachovnicí trávil na dětském hřišti. Ziskem 6,5 bodu si vybojoval 1. místo a postup na MČR.

V kategorii HD12 bylo adeptů na medaile více. Dan Zrůbek byl sice nasazená jednička, ale v zápase s M.Haraštou musel ukázat svou sílu a pevné nervy. Když Danovi zbývalo na hodinách 23 sec, Matěj měl ještě necelých 6 min (hrálo se 2 x 20 min bez přídavku). Potom se však Dan pustil do útoku, podstatně zrychlil a nakonec vyhrál na čas. I ostatní zápasy Dan zvládl a bez ztráty bodu zvítězil.

Lenka Mikešová měla mezi dívkami velice slušné šance. Nasazena byla šestá a přesně podle papírových předpokladů soupeře s vyššími startovními čísly porážela a ty silnější se snažila alespoň potrápit. Ještě před posledním kolem neměla jistotu vítězství, ale los jí naštěstí přihrál hratelného soupeře a Lenka svou cestu k vítězství mezi dívkami zvládla.

Mezi nejstaršími v kategorii HD14 jsme měli také dva zástupce. Adam Zrůbek začal velice dobře a po 4. kolech a remíze s největším favoritem T.Mohaplem, byl stále ve vedení. V 5. kole narazil na silného J.Cimburka a předvedl podobný kousek jako bratr Dan. V horší pozici s časem 1:00 ku 3:45 se přepnul do režimu jeho oblíbených bleskovek a na čas zvítězil. Přes drobné klopýtnutí v dalším kole si udržel stříbrnou příčku a také právo účasti na MČR (v této kategorii postupují 2).

Radek Mikeš sice nepřijel s vidinou postupu na MČR, ale chtěl se umístit co nejlépe. Ani ztrátami s těmi nejsilnějšími se nenechal vyvést z míry, stále hrál kvalitní partie a průběžně držel 4. příčku. Po bojovném výkonu a výhře nad A.Zrůbkem mu stačila k bronzové medaili remíza v posledním zápase. Nepovedlo se. Nakonec z toho bylo 5. místo, ale předvedeným výkonem se Radek zařadil mezi špičku našeho kraje.

Kromě přivezených medailí si naše výprava vybojovala právo účasti na MČR v rapidu. Ze 7 postupových míst jsme vybojovali 4. Snad i na tomto klání ukážeme naši bojovnost a předvedeme se v nejlepším světle.

My diváci jsme s napětím sledovali urputné boje na elektronických šachovnicích v předsálí. Ke zhlédnutí zde: https://view.livechesscloud.com/#16f4f01e-aa38-4b64-b56a-2677ecbb9353