Mistrovství ČR mládeže 2020

MČR mládeže proběhlo, jak je již zvykem, v Koutech n. D. ve dnech 7. – 13. března. Mělo se hrát 9 kol, ale po 7. kole bylo nutno (vzhledem k vyhlášení nouzového stavu) turnaj ukončit a výsledky byly vyhlášeny za konečné.

Hodnocení našich hráčů:

Kategorie MČR hodnotí Richard Biolek ml.

D 10

Květa Bouchalová byla v širším okruhu favoritek a svoji roli potvrdila 7. místem. Květa udělala za poslední rok velký výkonnostní pokrok, nicméně občasná zbrklá hra ji zabránila v ještě lepším výsledku.

D 12

Zde byla zástupkyní byla Lenka Mikešová, které se dařilo méně. Lenka paradoxně hrála mnohem lépe v první části turnaje, kde získala méně bodů. Například v první partii v lepší pozici přešla do prohrané pěšcovky s pěšcem více. Nicméně partie to byla velmi bojovná a kvalitní. Bohužel v druhé části turnaje hrála Lenka některé partie až překvapivě zbrkle a ve výsledku to stačilo pouze na 22. místo. Je ale třeba říci, že Lenka může stejnou kategorii hrát i příští rok, kde bude její výsledek určitě lepší.

D 16

Našeho největšího úspěchu dosáhla Nikola Gregůrková, která skončila na 2. místě (na pomocné hodnocení vzájemný zápas). Rozjezd byl typicky (nejen pro Nikolu) vlažný, kdy už v 1. kole mohla hladce prohrát. Nicméně se bránila urputně a nakonec soupeřku udolala. Druhá partie opět nebyla také zcela kvalitní, ale Nikola stále hrála lépe než soupeřka. Ve 3. kole přišla klíčová partie s pozdější vítězkou turnaje. Nikola nový systém rozestavěla rozumně, ale potom jedním nešťastným tahem svoji pozici odsoudila do defenzívy, soupeřka prokázala své kvality a vyhrála. Nicméně tato prohra Nikolu nakopla a ve zbývajícím průběhu nedala svým soupeřkám šanci a udělala 4/4. Předčasné ukončení turnaje Nikole nepomohlo, jelikož společně s vítězkou měly náskok 1,5 bodu na zbytek herního pole. Nikolu by tedy téměř určitě nikdo nepředběhl, naopak by měla šanci předehnat vítězku.

Takřka zcela opačný průběh turnaje měla Ema Růžičková. V prvním kole po dlouhém boji remizovala s 2. nasazenou, což byl jistě slušný výsledek. Nicméně ve zbytku turnaje se herně velmi trápila a výsledných 2,5 bodů a 16. místo je podprůměrné. Ema může kategorii hrát i příští rok, snad to vyjde lépe.

H 10

Oto Růžička sehrál turnaj jako na houpačce. Ve 2. kole sehrál jednu z nejlepších partií, co jsem v mladších kategoriích viděl – takticky velmi vyspělou a s rozumnou spotřebou času. Na druhé straně pak dokázal prohrát partii za 10 minut. Výsledné 16. místo je odpovídající. Otík se musí zklidnit a herně vyrovnat, pokud tak učiní, může příští rok ve stejné kategorii pomýšlet na vyšší mety.

Národní open (hodnotí Richard Biolek st.)

V národním openu potvrdil svou stoupající výkonnost Míša Černý. Hrál pěkné a zodpovědné šachy, což mu z prvních pěti kol přineslo 4,5 bodu. V 6. kole se na 1. stole střetl s 1. nasazenou, mnohem zkušenější Radkou Slepánkovou. Partie probíhala zcela vyrovnaně až do věžové koncovky, kde se Míša nešťastně rozhodl vyměnit věže, což vedlo k jeho porážce. Remíza v poslední partii mu přisoudila celkově 7. místo – velmi dobrý výsledek!

Méně rutinovaně si počínal Adam Zrůbek. Adam má stále sklony k rychlé hře, což vede k povrchnosti a ke zbytečným chybám. Proto skončil až na 26. místě, ačkoliv má určitě na víc.

Jen o dvě příčky níže finišoval Dan Zrůbek. Ten paradoxně trávil u partií víc času než brácha, i kvalita jeho partií byla vyšší.

Na 46. místě (ze 79 hráčů) se umístil Lukáš Bureš, který střídal lepší okamžiky s horšími. Výsledných 50% bodů je asi spravedlivých a pro Lukáše i slušných.

Je třeba říci, že ačkoliv je open turnaj méně prestižní, kvalita účastníků (zejména v první polovině startovního pole) je vyšší než u desítek nebo dvanáctek. Proto i účast v něm má smysl a výsledky v něm není třeba podceňovat.

FIDE open

Ve FIDE openu, zúročil Jáchym Bareš výbornou formu posledních měsíců, dvě zbytečné porážky dokázal kompenzovat pěti výhrami a zaslouženě obsadil 3. místo.

Celkově je třeba říci, že všech deset zúčastněných hráčů svým chováním, přístupem k šachu (nejen k partiím, ale i k přípravám a rozborům) a vystupováním vzorně reprezentovalo náš oddíl. Získané zkušenosti se jistě projeví v dalších kláních.

S kvalitním využitím volného času (pravidelné vycházky, bowling, stolní hry, …) pomohli přítomní rodiče, za což zaslouží poděkování.