Mistrovství ČR mládeže

Ve dnech 9. – 16. března 2019 se opět v Koutech nad Desnou uskutečnilo Mistrovství ČR mládeže, jehož se zúčastnilo deset našich mladých nadějí.

V kategorii dívek do 16 let patřila k favoritkám Nikola Gregůrková – byla 3. nasazená. Prvních sedm kol zvládla Nikola výborně a neustále se držela na medailových pozicích. I 8. kolo se vyvíjelo velmi dobře, pak ale Nikola špatně hospodařila s časem a v časovce partii pokazila a prohrála. Výhra v posledním kole ji přinesla nepopulární 4. místo. To je samozřejmě velice pěkné umístění a skutečnost, že s ním Nikola nebyla spokojena, svědčí o tom, jak se Nikola za poslední tři roky zlepšila a že to se šachem myslí skutečně vážně.

V D14 bojovala Ema Růžičková. Ema je již také zkušená hráčka a předvedla velmi dobrý výkon a hrála vyrovnaně se všemi soupeřkami. Zisk 5,5 bodu znamenal 10. místo. Mohlo to být i lepší, ale Emička se bohužel nevyhnula několika výpadkům, které ji stály cenné (půl)bodíky. V každém případě byly Ema i Nikola vzorem svým mladším kolegům – hrály „dospělé“ šachy, jejich partie trvaly většinou více než 4 hodiny a měly slušnou úroveň.

V kategorii do desíti let to samozřejmě byla jiná káva. Dan Zrůbek prohrál první tři kola – i díky rychlé hře. Pak šla úroveň jeho hry nahoru. 4. kolo sice také prohrál, ale už po dlouhém boji. Ve druhé polovině turnaje ale už neprohrál – čtyři remízy a jedna výhra ho vynesly na 21. místo. V D10 jsme měli hned dvě debutantky. Květa Bouchalová sice také tíhla k rychlejší hře, ale naštěstí to je v této kategorii spíše pravidlem, navíc Květa předvedla na svůj věk nečekanou vytrvalost a houževnatost, takže dokázala některé hodně nahnuté partie otočit a získala pět bodů. To ji zajistilo 18. místo z 38 startujících. Lenka Mikešová vstoupila do turnaje trochu zakřiknutě, ale pak pochopila, že soupeřek není třeba se bát. Lenka na svůj věk velice hezky využívala čas na rozmyšlenou, ale přece jen se nevyhnula několika minelám. Nakonec uhrála 4,5 bodu, což ji vzhledem k těžkému losu zařadilo na 19. příčku.

V národním open turnaji jsme měli čtyři hráče. Nejzkušenější Jana Obšivačová hrála až od 2. kola, přesto získala slušných 5 bodů a v některých partiích předvedla velice pěkné výkony. Radek Mikeš začal velice nešťastně – třemi nulami, přitom na šachovnicích byly minimálně dva body. Radek se ale nenechal odradit, zabral a dotáhl se na 4,5 bodu! Méně se dařilo Marku Bouchalovi, který vyhrál každou třetí partii. Ale i on zaslouží pochvalu za bojovnost. Největším překvapením celého turnaje byl Adam Zrůbek, jenž jako 31. nasazený skončil 18. a to ještě výrazně lepší partii posledního kola prohrál. V případě výhry by byl 5.! Sourozenci Bouchalovi, Mikešovi a Zrůbkovi byli všichni na svém prvním týdenním turnaji, což samozřejmě ovlivnilo jejich výkon na začátku turnaje. Když si ale zvykli na turnajový režim (jedna partie denně, příprava na partii, rozbor) šly výkony všech výrazně nahoru a vzbuzují optimismus, který je ale třeba podpořit neklesajícím úsilím v tréninku.

Ve FIDE openu bojoval zkušený Jáchym Bareš nadoraz, pět bodů není špatných, ale těžký los v závěrečných kolech ho odsunul až na 15. místo.

Na závěr tedy velká pochvala všem reprezentantům! Poděkování také zaslouží rodiče zúčastněných, kteří byli našim bojovníkům velkými oporami a také se postarali o účelné využití volného času.