Příjemné Kouty

Ve dnech 11. – 18. 3. 2017 se talentovaní mládežníci A64 Grygov zúčastnili Mistrovství ČR jednotlivců. Stalo se tak již po sedmadvacáté v řadě, stejnou tradicí se může také pochlubit jen plně profesionální Beskydská šachová škola!

Samozřejmě naší ambicí bylo nejen zúčastnit se, ale především získat co nejlepší výsledek. Proto byli na místě přítomni hned dva trenéři. Já jsem měl (jako oficiální trenér ŠŠČR) i dost jiných povinností, proto jsem připravoval jen Janu Obšivačovou. Zbývající čtyřku, tj. Emu Růžičkovou, Nikolu Gregůrkovou, Jáchyma Bareše a Tomáše Mohapla měl na starost Richard Biolek mladší. Tomášovi také pomáhal jeho osobní trenér Martin Adamčík.

Tomáš Mohapl (kategorie H10) byl 15. nasazený, ale u nejmladších ELO zas tak moc neznamená, a proto jsme doufali, že skončí výše. První partie ale odehrál v rapid tempu a měli jsme oprávněné obavy o jeho výsledek. Pak se uklidnil, eliminoval hrubé chyby a v posledním kole hrál dokonce na 1. stole a v případě výhry by byl 5.! K výhře bylo daleko, ale remízu mohl v koncovce několikrát vynutit, ale úplně zapomněl na motiv falešného střelce a nakonec prohrál. Konečné 10. místo určitě není špatné, Tomáš dokázal, že má perspektivy dalšího růstu.

Největší naděje jsme vkládali do Emy Růžičkové (D12), která byla dokonce druhá nasazená! Samozřejmě i v této kategorii lze ELO brát jen jako přibližný ukazatel výkonnosti. Ema zakopla už ve druhém kole a nezdary se opakovaly i v kole 4. a 6. – všechny měly stejný ukazatel – velmi dobrou hrou dosáhla vyhrané pozice, kterou pak jednotahově zahodila. Nejstrašnější to bylo v 6. kole, kdy místo aby dala mat ve třech tazích, tak si naopak mat nechá dát. Ema prokázala bojovné srdce a výhrami v 7. a 8. kole se dotáhla na dohled medaili – v případě výhry v posledním kole by dělila třetí místo! Poslední kolo ale bohužel nezvládla, v již horší pozici statečně odmítla remis, ale výsledná prohra ji odmrštila až na 10. místo. Ema má určitě na víc, ale musí se vyvarovat triviálních přehlédnutí, které její výsledek dost zkreslují.

V D14 nás reprezentovala Nikola Gregůrková. Ta byla nasazena až 10., navíc patřila k nejmladším v této kategorii. Vzhledem k její tréninkové píli jsme ale věřili, že skončí určitě lépe. Již v prvním kole zaskočila mnohem zkušenější soupeřku a zvítězila. Vyhrála i v kole druhém, což znamenalo, že v následujících kolech obehrála celou špičku turnaje a po šesti kolech byla na 50% a čekaly ji papírově slabší soupeřky. Ovšem ani ty nedávaly body zadarmo a Nikola musela makat dál. Sedmé kolo zvládla a i v 8. kole to dlouho vypadalo na pohodovou výhru. Pak ale ve zrádné věžovce zahrála dva slabší tahy a nakonec byla ráda za remízu. Na poslední kolo už nezbylo moc sil a Nikola ho nesehrála dobře a po dvaceti tazích stála na prohru. Ovšem Nikola je bojovnice a vesele bojovala i v koncovce s figurou méně. Její zarputilost nakonec slavila úspěch a s velkým přispěním soupeřky remizovala. To nakonec znamenalo dělení pátého místa, minimální rozdíly v pomocném hodnocení ji odsunuly až na místo osmé. Po vynikajícím úvodu to mohlo být lepší, ale za svůj výkon se určitě nemusí stydět a příští rok ve stejné kategorii budou její ambice určitě vyšší!

Jana Obšivačová (D16) svým ELEM i zkušenostmi měla být snadnou kořistí svých soupeřek. To se v první polovině turnaje potvrzovalo – po pěti kolech měla na kontě jediný bod, a to ještě kontumační. Jana je ale velice zarputilá a neprohrává ráda. I proto zaznamenala v 6.-8. kole hattrick a ani porážka v posledním kole s hráčkou o 800 ELO bodů silnější je nemusela mrzet. Konečné 11. místo je příslibem pro příští rok ve stejné kategorii.

Velikou radost nám i sám sobě udělal Jáchym Bareš ve FIDE Openu. Uplynulo už osm let, co malý Jáchym bojoval v desítkách o medaile. Postupem času přehodnotil Jáchym své priority – je vynikající student, vyhrává matematické a další olympiády, ale šachy hraje pořád rád. Přestože byl nasazen až ve druhé půli startovního pole, podal výborný nebojácný výkon – 4 výhry a 5 remíz ho katapultovalo na překrásné druhé místo celkového pořadí. Rovněž kvalita hry byla vysoká a přípis cca 150 ELO bodů naprosto zasloužený!

Celkový dojem z akce je určitě kladný – máme šikovnou mládež, která se nebojí tréninku ani silných soupeřů. Pokud ve svém úsilí nepoleví, mohou jít všichni hodně nahoru!