Výborné výkony na Turnaji přátelství

Ve dnech 27. – 30. srpna 2020 (náhradní termín místo tradičních Velikonoc) proběhl na UP Olomouc již 22. ročník Turnaje přátelství. Novinkou bylo znovu zařazení (po 12 letech) openu FIDE, který byl otevřeným přeborem ŠSOK jednotlivců. Vzhledem k více okolnostem se jej zúčastnilo jen 16 hráčů, jednalo se ale o kvalitní turnaj. Z našeho oddílu se doň zapojili 4 zkušení borci. Nejvíce jsme věřili Jáchymu Barešovi, který byl 2. nasazený. Jáchym ale tentokráte neměl nejlepší formu a získal jen 3 body ze sedmi a skončil na 11. místě. O příčku níže skončil, se stejným bodovým ziskem, Víťa Musil, který si oproti nasazení polepšil o tři příčky. A mohlo to být ještě lepší, ale několik nadějných partií Víťa nedotáhl ke zdárnému cíli. Příčinou byla zejména únava z náročného programu (dvojkola, cca 7 hodin šachu denně), ale se soupeři až o 50 let mladšími se Víťa bil statečně. Velkou bojovnost předvedl i Petr Zatloukal, bohužel ji ale prokládal hrubými chybami, a proto získal jen 2,5 bodu – 13. místo. Nejlepší z našich byl (možná trochu překvapivě, ale naprosto zaslouženě) Marek Růžička. I on se samozřejmě nevyvaroval chyb, ale dařilo se mu i z horších pozic brilantně vybruslit. Naopak lepší pozice často neuplatnil, a proto se stal remízovým králem turnaje – k jedné výhře přidal 6 remíz. Skončil na lichotivém 6. místě a získal bronzovou medaili v KP.

Vytvoření FIDE turnaje samozřejmě znamenalo mírné oslabení dalších skupin. Věřil jsem, že naši mladí hráči toho využijí a budou v Béčku bojovat na špici, což se potvrdilo na 100%. Během celého turnaje se na prvních šachovnicích pohybovala Nikola Gregůrková, ve druhé polovině se k ní přidali i Daniel Costa Jařab a Míša Černý. Daniel přišel do našeho kroužku (a oddílu) na počátku loňského školního roku jako nadšený samouk. V tréninku se projevoval velmi dobře, ale koronapauza oddálila jeho start v oficiálních kláních. Do turnaje tak vstoupil bez ELA jako poslední nasazený z 28 hráčů. První kolo vyhrál kontumačně, druhé prohrál. Pak ale začal soupeře porážet jako kuželky, a když vyhrál i v důležité partii 7. kola s Nikolou, nedal se již zastavit a v turnaji zaslouženě zvítězil, i když jen na pomocné hodnocení. Stejný počet bodů – 7/9 totiž vyválčila i Nikola. Je třeba přiznat, že Nikola měla v několika partiích štěstí. To si ale zasloužila svou vynalézavostí a zarputilostí – není divu, že přes svůj nevysoký věk si Nikola vydobyla u soupeřů respekt. Daniel se stal také krajským přeborníkem juniorů a Nikola posbírala 4 krajská zlata (ženy, D20, D18 a H18) a stříbro v H20. Výborně si počínal i Míša Černý, ale nevyšel mu závěr turnaje – nejprve v 7. kole neuplatnil velkou výhodu v koncovce, pak prohrál prestižní souboj s Nikolou a i poslední kolo bohužel prohrál. S pěti body tak skončil na 9. místě, útěchou mu jsou dvě medaile – stříbro v H18 a bronz v H20.

I další tři naši zástupci v tomto turnaji se nenechali zahanbit. Ema Růžičková, Adam a Dan Zrůbkovi elově patřili do Céčka, přesto získali shodně 50% – 4,5 bodu. Nejlepší pomocné hodnocení měl Adam, obsadil 13. místo a v KP získal dvě stříbra – v H14 a H16. Ema byla 17. a napodobila Nikolu ve sběru cenných kovů – zlato v D16, stříbro v ženách, D20, D18 a bronz v H16. Dan skončil 18. a k bronzu z H14 přidal zlato v H12. Důležité ale je, že všichni předvedli kvalitní hru, která je příslibem do budoucna.

Pozadu nezůstali ani naši nejmladší v Céčku – Oto Růžička, Lenka Mikešová a Jenda Knápek. Otík a Lenka vybojovali 5 bodů, Jenda o bod méně. Otík byl 10. z 28 a za kvalitní výkon byl odměněn zlatem v H10 a stříbrem v H12. Lenka skončila 12. a brala dvě stříbra – v D12 a D14. Jenda se v první polovině turnaje prezentoval zbytečně zbrklou hrou, která mu body nepřinášela. Pak se mu podařilo zpomalit a vyšplhal na 21. místo a získal stříbro v H10.

Gratuluji všem našim zástupcům k pěkným výkonům a kvantu medailí a děkuji všem, kteří pomohli s organizací turnaje.