MČR mládeže v rapidu

O víkendu 5. – 6.9. proběhlo MČR v rapidu mládeže v Českých Budějovicích. Tomuto klání však předcházely boje o postup na toto mistrovství. Náš kraj mohlo reprezentovat 8 dětí za všechny kategorie (z toho 1 přímý postup). V červnu na turnaji ve Velkých Losinách si postup vybojovali 4 borci z A64 – viz článek

Celý turnaj proběhl v areálu kampusu Jihočeské univerzity. Prostředí velice pěkné, ubytování i stravování také. Pořadatel zajistil z několika prvních šachovnic i on-line přenos. Trochu komplikací přinesla přísnější hygienická opatření, ale i to se dalo zvládnout. Naštěstí si koronavirus nikdo z naší výpravy nepřivezl.

V nejmladší kategorii H10 jsme měli J. Knápka, který byl nasazený 37. ze 43. Jenda rychle poznal, že se zde sešli velice dobří hráči (např. i mistr světa U8 – J. Bouška). Po 4 kolech měl na kontě stále nulu a v 5. kole jako lichý hráč nehrál. Jenda většinu přestávek trávil s ostatními kluky pobíháním po trávníku nebo v soutěži ve skládání Rubikovy kostky a na prohry nemyslel. V posledním sobotním kole konečně první výhra a celkově 2 body. Neděle už byla lepší, když Jenda získal 2/3 a se 4 body z 9 nakonec obsadil 29. místo.

V kategorii D12 byla jako 13. z 22 nasazena Lenka Mikešová. V prvním kole ji los přihrál 2. nasazenou a zde stačila ztráta figury a zkušená hráčka si už bod pohlídala. Následovala slabší hráčka z konce startovního pole a zde naopak Lenka prokázala své kvality. Ve 3. kole opět soupeřka z čela startovní listiny a Lenka dokázala využít chyb soupeřky a výhru již udržela. Sobotní odpoledne Lence přineslo silnější hráčky, ale stále hrála pozorně a dokázala se udržet na on-line šachovnicích. Před nedělí měla 3,5/6. Vše vypadalo více než dobře, ale v neděli se silnými hráčkami Lenka vydřela pouhý bod. Celkově tedy 4,5/9, 13. místo a nakonec spokojenost.

Dan Zrůbek v H12 v prvním kole vyhrál snadno, ale už ve druhém měl za soupeře druhého nasazeného, který byl nakonec druhý i v konečných výsledcích turnaje. Bojoval usilovně, ale v koncovce partii ztratil. Třetí kolo přineslo opět bod a pak přišly dvě neúspěšné partie za sebou, soupeři hráli zahájení, která Dan neznal, takže v obou ztratil figuru. Poslední sobotní kolo se mu ale podařilo, Dan prohrával o figuru, ale soupeř si nepohlídal šach ztrácející dvě figury a dámu za střelce. Po sobotě tedy 3/6. V neděli nebyla první partie úspěšná, Dan měl tři spojené pěšce a věž proti věži soupeře, ale prohrál kvůli času. Předposlední kolo se mu pak podařilo s přehledem vyhrát a poslední bod mu opět kvůli času unikl. Celkově tedy 4 body a 26. místo.

Adam Zrůbek nastupoval v H14 jako 23. nasazený ze 42. V první partii měl za soupeře druhého nasazeného a jeho hlavním problémem byl čas. Tuto partii z důvodu jeho nedostatku ztratil. V následující stál lépe, ale opět kvůli nedostatku času vedení neudržel. Remíza.  Poslední nasazený ve třetím kole byl už povinný bod a Adamovi se začalo dařit. Z odpoledních tří kol následně získal další dva body a šel spát s 3,5/6. V neděli se mu podařilo uhrát dvě remízy a stejně jako na Turnaji přátelství před týdnem byla jeho bilance 3 výhry, 3 remízy a 3 prohry. Umístil se na 22. místě se 4,5 body.

Medaile jsme sice nepřivezli, ale výkon v celostátním měřítku byl velice slušný.

Fotogalerii, záznam živého přenosu, výsledky i záznam z on-line šachovnic najdete na stránkách pořadatele.
Na článku se autorsky podíleli bratři Zrůbkovi. Foto – Kamil Mikeš