6. kolo oblasti očima Víti Musila

Kolikrát ještě pojedu(eme) do Prostějova?!  Tři mužstva v oblastní soutěži jih: SK PV -B a -C, Rošáda PV –B, a dvě, SK PV (A) a SK Rošáda PV (A), v krajském přeboru, navíc za šachovnicemi je dost mladých tváří. Mnohý klub by mohl závidět.

Hrajeme s SK Prostějov B v klubovně na Sportovní ulici nebo také by se dalo říci, na Prostějovském sportovním areálu. Sestava je na začátku roku opět silná Libor Zvolánek (proti Závurkovi), Jáchym Bareš (Vláčil), Petr Zatloukal má po noční volno tak jsem na třetí já versus Hradský, čtvrtou hájí Lukáš Vyloužil (Pískovský), pátá Nikola Gregůrkoová  (Zvoníček), šestý Martin  Malenovký (Jirka Fiala)  a vzadu Jindra Jelínek s Františem a Pepík Losse proti Královi. Současně s námi se hraje v místnosti ještě zápas SK Prostějov C – SK Sigmia senioři Olomouc B. Takže šachového lidu plno, mládeže houšť.

Než jsem se stačil rozkoukat, hlásí v deset hodin  Martin na šesté desce remízu. Letmý pohled na šachovnice říká „zatím dobrý“. Na jedničce jsem nepostřehl zahájení, ale Libor vypadá o kapku spokojeněji než soupeř. Na obou šachovnicích vedle mne je sicilská, Jáchym ji hraje úplně jinak, než jsem ze vzájemných partií zvyklý, ale má výraznou převahu. Lukáš má aktivní pozici a-la Najdorf, stát se však může cokoliv, můj soupeř zahájil 1.f4 královský gymbit (po e5) jsem neriskoval a v královské indické proti stonevalu mám mírně horší čas, Nikola hraje Grünfelda, sedmou a osmou šachovnici nějak nenacházím. Kluci hrají ve druhé řadě a já si je při tom množství tváří, které znám z Olomouckých šachových čtvrtků, všechny nějak pletu. Kromě našich hrají ještě Šimon Londin a Tomáš Mohapl ve druhém zápase za Prostějov.

Kolem jedenácté se láme má partie, mám poziční tlak, přesto soupeř nabízí remízu, nebrání se však přesně a postupně ztrácí pěšce. Na první šachovnici se rýsuje výhoda v náš prospěch, Jáchym na druhé přetavil tlak v pěšce navíc, Lukáš má pozici ostrou jak turecká šavle, ale raději bych ji hrál za něj. Na páté šachovnici proběhla nepříznivá metamorfoza, do Nikoliny pozice teče ze všech stran. Na šesté již zmíněná remis. Sedmou a osmou opět nevidím. Po půl dvanácté, po ztrátě druhého pěšce můj soupeř zjevně studuje situaci vlastního družstva a nechává běžet hodiny. Přichází Nikola a ptá se mne, jestli ještě hraju, současně smutně hlásí, že ona už dohrála. Mohl jsem ji jen potěšit, že ji pomstím, soupeř nás neslyšel, ale před dvanáctou již jen usednul za stůl a partii vzdal. Za stavu 1 ½ : 1 ½ jsem v poledne odjížděl domů.

Zápas byl rozehrán dobře, večerní informace na  webových stránkách to potvrdila.