Áčko v naději

O víkendu 27. – 28. června se dohrávala 2. liga družstev. Odložení posledních dvou kol samozřejmě narušilo regulérnost soutěže, alternativou bylo soutěž nedohrávat, to ale ŠSČR nepovažoval za vhodné.

V předposledním kole jsme jeli do Havířova bojovat s místním Slovanem o 2. místo v tabulce. Domácím chyběli legionáři z Polska, my jsme byli celkem kompletní, což nás pasovalo do role favorita. První skončil souboj na 1. desce, kde domácí IM Neděla neprojevil příliš ambicí a nám remíza černými vyhovovala, proto ji Richard jr. přijal. Misky vah na naši stranu překlonil Jáchym Bareš (7.), který se proti královskému gambitu bránil nestandardně, ale bílý poměrně rychle pozici pokazil a nekladl odpor. I na dalších deskách jsme postupně získávali navrch, i proto Pepa Obšivač (3.) černými pozici nehrotil a souhlasil s remízovou nabídkou FM Pacla. Pak jsme již jen vyhrávali – nejprve Libor Zvolánek (5.) uplatnil drtivou materiální převahu, já (2.) jsem v divoké pozici rozhodl bleskovým protiútokem, rovněž silný tlak Pepy Zedníka (8.) byl korunován úspěchem. Za rozhodnutého stavu 5:1 dohrávali Pavel Viták (4.) a Petr Švancara (6.). Pavel si v partii vytrpěl své, přežil klinickou smrt, ale v časové tísni partii obdivuhodně otočil a pěkně vyhrál. Nakonec i Petr dotáhl do konce dobře vedenou partii. Celkových 7:1 je pro domácí krutý výsledek, bez Poláků byli hodně zranitelní.

Vzhledem k ostatním výsledkům nám v posledním kole na 2. místo stačila zápasová remíza (na 1. místo jsme ztráceli 5 bodů), kterou jsme po necelé hodině hry zaknihovali.

O pěkné umístění se zasloužili tito hráči: Richard Biolek ml. (5 bodů z osmi, 3x bílé, bez prohry). Plusový výsledek na 1. desce je vždycky dobrý, navíc Ríša hrál většinu partií černými a soupeři se proti němu zaměřili na remízu, která nám ve většině případů dopomohla k vítězství v zápase. Já jsem hrál všech 11 partií a uhrál 8 bodů. Slušný výsledek, i když jsem měl 7x bílé a všichni soupeři byli papírově slabší. Nenápadným tahounem byl opět Pepa Obšivač – 4,5/7 (z toho 5x černé). Svou troškou do mlýna přispěli i další hosté – Radek Sluka (2/3), Petr Matoušek (1 ze 2) a zejména Pavel Viták – krásných 6,5/8. Pavel měl sice 7x bílé (!), to ale nijak nesnižuje jeho výborný debut v našich barvách! Věřím, že i v dalších sezónách bude Pavel naší oporou! Pilíři sestavy byli (jako obvykle) Libor Zvolánek (6/11 – 7x černé) a Jakub Fuksík (5,5/10). Spolehlivě nastupovali a bodovali také staří známí Petr Švancara (3,5/6) a Jarda Šobáň (4,5/7). V oporu týmu dorostl Jáchym Bareš (8/10), který také překročil hranici 2100 Elo bodů, čímž se z něj stal kandidát mistra – blahopřeji! V případech nouze pomohli také Pepa Zedník a Víťa Musil – oba 1,5/2 a Nikola Gregůrková (0/1). Důležitý byl i bojovný duch týmu, který nám dává naději a optimismus do dalších sezón.

2. místo znamená šanci na postup do 1. ligy, pokud by vítězný Třinec B nechtěl postoupit (v 1. lize již působí jeho Áčko). Uvidíme, jak se k tomu třinečtí postaví.

Výsledky viz http://chess-results.com/tnr459191.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES