Adieu, extraligo

Od pátku do neděle se do AS Clubu v Brně-Jundrově sjela všechna extraligová družstva, aby zde sehrála poslední tři kola. Mezi nimi i zástupci našeho kraje, A64 Grygov a Tatran Litovel. Zatímco Litovel měla účast v příští sezóně fakticky jistou a mohla si dovolit postavit „ekonomickou“ sestavu, Grygov musel o záchranu tvrdě bojovat.

V pátek se Grygov utkal s Frýdkem-Místkem, který sváděl s Pardubicemi na dálku boj o stříbrnou medaili. Soupeři nám nedali mnoho šancí a zvítězil jen Jarda Bureš po dost divoké přestřelce s Cyrilem Ponížilem a remizovali Honza Vrána a Ríša Biolek mladší, celkově tedy 2:6. V týmu soupeře výhrou nad Radkem Slukou de facto splnil svou první velmistrovskou normu Vojtěch Rojíček.

Litovel hrála s Pardubicemi a ani zde se zázrak nekonal – 1,5:6,5.

Bohužel též v pátek porazila Karviná překvapivě Třinec a odsunula nás na sestupové 11. místo.

V sobotu jsme tak museli bodovat s Porubou, k čemuž nám měly pomoct i naše polské posily. Zápas nám skvěle vyšel, už po třech hodinách bylo jasné, že tři body jsou naše. Nakonec z toho bylo vysoké vítězství 6,5:1,5.

Litovel hrála v sobotu s Třincem, který potřeboval nutně zvítězit k jistotě záchrany. Zápas to byl vyrovnaný, ale nakonec jediná partie rozhodla o vítězství Třince 4,5:3,5 a jeho setrvání v soutěži.

V neděli byly karty rozdány jasně. Pokud Karviná udolá Litovel, musí Grygov zvítězit s Ostravou, jinak spadne na úkor Karviné on.

Zápas s Ostravou byl dlouho napínavý, po remízách na 1., 6. a 7. šachovnici zabodoval náš Piotr Brodowski na 8. desce a vedli jsme 2,5:1,5 před blížícími se časovkami. Špatně jsme ale stáli na dvojce a na čtyřce byla evidentní remíza. O výsledku se tak rozhodovalo na trojce a pětce, kde se nám bohužel nezadařilo, prohráli jsme 3,5:4,5, a tak jsme museli čekat na výsledek zápasu Karviná-Litovel.

Karvinští v něm k naší smůle dokázali urvat potřebných 4,5 bodu, což nás odsoudilo k sestupu do 1. ligy.

Z extraligy tak padáme po dlouhých 20 sezónách. Tak dlouho žádné jiné družstvo v extralize není. Během té doby jsme získali jedno první místo, čtyři druhá a jedno třetí. Celou dobu byl hlavním motorem týmu pan Jaroslav Fuksík, za což mu patří obrovský dík.

Samozřejmě, může to být jen na rok, ovšem návrat do vyšší soutěže bývá o dost složitější než její udržení.

Letos jsem nehrál moc dobře já, kvůli ekonomickým potížím toho moc nenahrály ani naše zahraniční posily, jinak hráli všichni na nebo dokonce nad svoje možnosti. Jenže jsme nedokázali získané body ve správný moment vhodně nakombinovat. Výsledkem byly zbytečné ztráty s přímými konkurenty, které nás v konečném důsledku stály krk.

Abych splnil svou informační povinnost, tak doplním, že zcela suverénním vítězem bylo našlapané družstvo 1. Novoborského ŠK, které zvítězilo ve všech jedenácti zápasech, což v extralize nepamatuji.

Stříbro nakonec o půl bodu na skóre získal tým z Pardubic a jen těsně za ním skončil tým z Frýdku-Místku.

Všechny tabulky najdete zde, na stránkách ŠSČR si lze též prohlédnout fotogalerii, jejíž autorem je již mnoha šachovými souboji ostřílený Vladimír Jagr.