Bílý na tahu remizuje… avšak partie není úloha

Když jsem na závěrečném trojkole extraligy potkal GM Petra Neumana, v úvodu našeho rozhovoru se mne ptal, zda jsem již našel záchranu v naší partii odehrané v 7.kole extraligy. Jelikož jsem se o naší partii a motivu záchrany následně bavil s některými dalšími hráči, rozhodl jsem se onen zajímavý moment partie zveřejnit.

Po časové kontrole vznikla pozice na diagramu.

Vraťme se k pozici po 69.tahu černého. Právě zde zkuste najít záchranu za bílého, právě teď a tady bílý na tahu remizuje… Našli jste? Já a nejen já ne, v reálné partii je to jinak, nikdo totiž nepřijde a neřekne:“Radku, teď se zamysli a najdi to, bílý na tahu remizuje!“ Před závěrečnou pozicí jsem strávil u šachovnice přes 5 h času, tahal celou dobu za kratší konec, do toho prožíval další emoce i postupné zklamání ze ztráty remízové pozice.

Věřím, že řešení jste našli, není to zase tak složité, když víte, kdy a co v pozici hledat. Záchrana je vskutku originální a pěkná. Škoda, mohl jsem se těšit nejen z remízy s velmistrem, ale třeba být i díky tomuto závěru malinko „slavný“.

A závěrem uvádím i to řešení: 70.Sxb6!! Sxb6 a 71.Sd5 s přechodem do zcela jasně remízové koncovky nestejných střelců nebo krásný pat po dobrání na d5 a dokončení tak nečekané dvojtahové oběti obou střelců.