Blýskání na lepší časy

Ve dnech 2. – 4. 6. 2017 jsme se zúčastnili Mistrovství ČR družstev starších žáků. Jedná se o turnaj s dlouholetou tradicí – letošní ročník byl již 55.! My jsme se ho zúčastnili po devatenácté. Poprvé jsme startovali roku 1996, v letech 1997 – 2010 jsme bojovali vždy na předních stolech, 6x jsme se umístili v první desítce, v roce 2003 jsme dokonce získali bronzové medaile, naše nejhorší umístění v tomto období bylo 22. místo. V posledních ročnících jsme spíše plnili úlohu komparsu a končili až ve čtvrté desítce celkového pořadí. Na vině byla samozřejmě obměna generací, ale také to, že ne vždy se podařilo dát dohromady nejlepší možnou sestavu.

I letos jsme možná mohli být o něco silnější, ale ti nejdůležitější hráči nám nechyběli. Naše sestava byla – 1. Matěj Hrabal, 2. Nikola Gregůrková, 3. Martin Vaculík, 4. Honza Šobáň, 5. Jana Obšivačová a 6. Adam Kurfürst. Nasazeni jsme byli 31., ale věřil jsem, že všichni naši hráči jsou schopni hrát lépe, než je jejich aktuální ELO, což se nakonec takřka 100% potvrdilo.

V prvním kole jsme (díky nasazení na konci první poloviny) dostali jedno z nejslabších družstev – Turnov a pohodlně jsme spěli k vítězství. Za stavu 5:0 se bohužel Jana rozhodla nevyhrát a po sérii hrubých chyb skončila partie patem. Malá vada na kráse, která ale nevadila. První příjemné překvapení přišlo ve druhém kole, když jsme zaslouženě porazili 18. nasazený Liberec 4:2 – vyhráli hráči na 2. – 5. šachovnici. Ve třetím kole jsme remizovali s osmou nasazenou Lokomotivou Brno – tentokráte vyhráli první tři – velká pochvala! Po tomto skvělém startu jsme dostali dokonce pátou nasazenou Poličku. I tento zápas vypadal nadějně – rychle vyhrál Adam, Nikola měla matový útok a ani ostatní šachovnice se nevyvíjely špatně. Pak ale Nikola svou pozici naprosto pokazila a i ostatní postupně podlehli papírově silnějším soupeřům – takže první porážka 1:5. Pořád jsme se pohybovali na předních stolech a v 5. kole jsme změřili síly s Ústím nad Labem (11. nasazené). Tento zápas nám vůbec nevyšel, jediný bod zaznamenal opět Adam, takže opět 1:5.

V 6. kole nám los postavil do cesty Poličku B (45.), mohli jsme se tedy pomstít. Poměrně rychle jsme vedli 3,5:0,5, když vyhráli Matěj, Honza a Adam, remizovala Jana. Rovněž Nikola a Martin stáli lépe, pak ale něco podcenili a oba zbytečně prohráli. Takže nakonec jen těsné vítězství. V neděli ráno nás čekala 35.Kuřim B, která měla údernou sílu na posledních dvou šachovnicích, což se bohužel potvrdilo a prohrávali jsme 0:2. Naštěstí Matěj a Nikola srovnali stav na 2:2. Partie Martina a Honzy byly značně nejasné. Nakonec Martin zremizoval a Honza přešel do vyhrané pěšcovky. Tu ale hrál velice nešťastně – vydal se králem na špatné křídlo a umožnil soupeři pěšcový průlom. Soupeř ale průlom neudělal, i když tuto možnost měl asi 10 tahů. Pak Honza obětoval vzdáleného volného pěšce a vrátil se králem na druhé křídlo a s dvěma pěšci víc směřoval k výhře, která by znamenala i výhru zápasu. Co se ale dělo dál, to bylo jak v partii začátečníků – při pěšcích f a h Honza postupoval králem po h-sloupci tak dlouho, dokud se nezapatoval. Zbytečně ztracené body!

Naštěstí v předposledním kole se celé družstvo rehabilitovalo, na Buštěhrad (32.) se vrhli jak hladoví psi a přidávali jeden bod za druhým. Když už se soupeřův trenér smiřoval s „kanárem“, udělala Jana hrubku a umožnila tak soupeři snížit na 5:1.

V rozhodujícím kole nás tak čekaly 16. nasazené České Budějovice. Adam poměrně rychle podlehl zkušenější soupeřce, naštěstí brzy vyrovnal Honza. Ostatní partie šly do dramatických časovek. Bohužel se opět nezadařilo Janě a Matěj bojoval s figurou méně. Tíha vyrovnání tak ležela na Nikole a Martinovi. Oba tuto odpovědnost unesli a po velmi dobrých výkonech zajistili zápasovou remízu 3:3.

Nakonec tedy slušné 21. místo. To jistě na žádnou velkou oslavu není, ale je to krok vzhůru a potěšující je i styl, kterým jsme ho dosáhli – nebojácný, sebevědomý výkon i proti silnějším soupeřům. Výsledek je také dílem dobrého kolektivu, každý přispěl svou troškou do mlýna: Matěj podržel 1. desku – 5 bodů z devíti je velmi dobrých. Výborně hrála také Nikola – 6 bodů, škoda výpadku ve 4. – 6. kole, mohlo to být ještě lepší. Platnou posilou byl náš host – Martin Vaculík z Hustopečí u Brna, 5,5 bodu je také slušných. Úplně stejný výsledek dosáhl Honza. Honza by mohl hrát i lépe, bez tréninku to ale nepůjde. Jana získala pouhé dva body, s čímž samozřejmě nebyla ani sama spokojena. Jana stavěla dobré pozice, ale hrubé chyby soupeři neodpouštěli. Adam potvrdil výkonnostní pokrok. Slabší soupeře likvidoval spolehlivě, na silnější zatím neměl, ale získal pěkných 5 bodů.

Děkuji paní Obšivačové a panu Kurfürstovi za pomoc s dopravou a nešachovým programem, paní Gregůrkové za pěkné fotky.

mcr-stzaci2017-01 mcr-stzaci2017-02 mcr-stzaci2017-03 mcr-stzaci2017-04 mcr-stzaci2017-05 mcr-stzaci2017-06 mcr-stzaci2017-07 mcr-stzaci2017-08 mcr-stzaci2017-09 mcr-stzaci2017-10