Dvě vítězství ve 2. lize

V neděli 2. 12. zajíždělo Áčko do Zlína. Vzhledem ke kolizi s extraligou museli zaskočit náhradníci, ale i domácí nebylo kompletní, takže jsme byli favority. Svou výbornou formu potvrdil Petr Matoušek (2. šachovnice), jenž v zahájení zvolil málo probádané cestičky a velice rychle využil nepřesností soupeře k výhře. Zahanbit se nenechal Petr Švancara (4.), který sice bílými v anglické převahu nezískal, ale pak tvrdě ztrestal nekorektní postup soupeře. Na 3:0 zvyšoval Libor Zvolánek (3.), který černými sehrál partii v talovském stylu – nejprve obětoval věž, poté dámu a vytvořil matovou síť kolem soupeřova krále. Tu sice soupeř dokázal narušit, ale za ještě mnohem vyšší materiální cenu, takže Libor pohodlně skóroval.

Půlečku přidal Víťa Musil (8.). Bílými stál opticky lépe, ale nic konkrétního v pozici neměl a nebylo nutné jí lámat. Zbývající partie se hrály dlouho, ale šanci na zvrat domácí neměli, neboť dvě jsme měli výrazně lepší a ani další dvě nebyly beznadějné. Jarda Šobáň (5.) nakonec svou výhodu uplatnil, Jáchym Bareš (7.) bohužel ne. Radek Sluka (1.) měl nejprve problémy, ale když se mu podařilo vyměnit dámy, tak v klidu dospěl k remíze. Borcem nakonec byl Míša Hrabal (6.). Ten sehrál opravdu epickou partii – nejprve stál výrazně líp, pak se něco pokazilo a na Míšu by si nikdo nevsadil. Ten ale bojoval jako drak a dotáhl partii do remízové pozice. Tu ale v závěrečné časovce ještě jednou pokazil a dovolil soupeři zaznamenat čestný úspěch. Nakonec tedy slušných 5,5:2,5.

Na stříbrnou neděli 16. 12. jsme na UP Olomouc přivítali hlavního favorita soutěže – celek Lipovce. Ten přijel s třemi velmistry, ale i na většině dalších šachovnic měl elovou převahu 100 – 150 bodů. My jsme se ale nezalekli. Jako první suverénně vyhrál Jáchym Bareš (7.) – v ostré sicilce nedal soupeři šanci. Libor Zvolánek (5.) začal poklidně domečkem, ale když soupeř nenasytně pozřel otráveného pěšce, získal Libor nejprve silný tlak a po chybě soupeře i celý bod. Když Víťa Musil (8.) černými pěkně zaútočil v královské indické a přidal třetí bod, bylo prakticky hotovo, neboť i na zbývajících šachovnicích jsme měli vesměs perspektivní pozice.

Soupeřovi velmistři sice dělali, co mohli, ale my jsme jim moc nepovolili. Chvilku měl problémy Radek Sluka (3.) s GM Blatným, ale koncovku s pěšcem za kvalitu celkem v pohodě udržel. Výborný výkon podal i Pepa Obšivač (2.) – černými proti GM Kalodovi v pohodě vyrovnal, dokonce se zdálo, že by Pepa mohl stát i líp, nakonec z toho byla korektní remíza. Mně vyšla příprava na 100% a získal jsem příjemnou pozici. Slovenská jednička GM Markoš sice dokázal hru zkomplikovat, ale v kritické pozici jsem našel správné pokračování vedoucí do rovné koncovky, která skončila remízou, což pojistilo naši zápasovou výhru. V posledních dvou partiích vydřela remízu Nataša (4.) a na krásných 6:2 upravil výhrou Petr Švancara (6.), ačkoliv jeho uplatňování převahy bylo poněkud hrbolaté. S mírným zpožděním ještě gratuluji Petrovi k padesátinám a přeji vše nejlepší!

Vánoční svátky tedy přečkáme na 2. místě za vedoucím Vsetínem, uvidíme, co nám přinese rok 2019.

K partiím se ještě vrátíme.