Dvě vítězství

Se sestavou na 6. kolo 1. ligy jsme měli dost velké problémy, chyběly nám hned tři opory – 2., 4. a 5. deska. Proto jsme do Ostravy neodjížděli s velkým optimismem. I domácím chyběli dva hráči, přesto byli favority.

Skóre zápasu otevřela remíza na 6. desce – Jarda Šobáň měl konečně bílé a zahájil nekompromisně 1.e4! Soupeř se nechtěl nechat zahanbit a zvolil dračí sicilku. Oba hráči matně vzpomínali teorii a někde kolem 15. tahu v hodně nejasné pozici se shodli na remíze. Druhá remíza se zrodila na 1. desce, kde se hrála poslední dobou hodně populární italská. Richard jr. spolehlivě vyrovnal hru, výhodu ale neměl, vzhledem k vývoji zápasu nebylo třeba riskovat.

Naděje na celý bod totiž byly na 2. a 8. šachovnici. Já jsem v Grünfeldce s g3 získal výhodu, která se postupně zvětšovala. Pak jsem ale zahrál dva slabší tahy a soupeř mohl vynutit remízu. Naštěstí ale zvolil jiné pokračování a mně se podařilo dotáhnout věžovku do výhry. Zvýšit měl Jáchym Bareš, jenž v zahájení získal materiální i poziční převahu. Postupně ale pozici kazil, až se dostal do koncovky různobarevných střelců, která už vyhrát (nejspíš) nešla. Přesto Jáchym zaslouží poděkování za to, že nastoupil, neboť v sobotu hrál dvě těžké partie v extralize dorostu v Praze a domů dorazil až pozdě večer.

Nic strašného se nedělo, protože ve zbývajících partiích jsme nebyli ohroženi, i když soupeři samozřejmě o vyrovnání tvrdě bojovali. Velkou pochvalu zaslouží Marek Malý, který svou premiéru na 3. desce zvládl bravurně. Hrál sice černými stejnou variantu jako v předchozím kole, kdy dostal strašný mat. Tentokráte si ale počínal mnohem rutinovaněji, všechny pokusy soupeře odrazil a nakonec ve věžovce vynutil remízu z pozice síly. Podobně bojoval Petr Švancara (7.). Nejprve se zdálo, že by mohl mít černými problémy, pak ale získal tak silnou protihru, že soupeř raději akceptoval remízu.

Vedeme tedy 3,5:2,5 a dohrávají se partie na 4. a 5. desce. Na čtyřce stál Jakub Fuksík asi pořád dobře, ale musel přežít dvě časovky. Vše nakonec zvládl a také dokormidloval do remízového přístavu. O tom kolik bodů si z Ostravy odvezeme, tedy rozhodoval borec na konec – Petr Zatloukal. Petr měl těžkého soupeře, ale zahájení černými přežil a ani ve střední hře neměl výraznější problémy. Před první kontrolou ale neprozřetelně oslabil centrální pole d5, bílý díky tomu obsadil d-sloupec a získal silnou iniciativu. Výsledkem byla věžovka s pěšcem víc pro soupeře, kterou Petr ale i s minimem času ubránil a zajistil nám tak zápasové vítězství. Vítězství, které se nerodilo lehce, ale o to cennější!

Velké problémy se sestavou mělo Béčko – čtyři hráči hráli za Áčko, další byli nemocní, někdo pracoval, jiní zase měli jiné závažné důvody. Nastoupili jsme tedy v hodně oslabené sestavě, ale chci zdůraznit, že v nejlepší, která byla možná! Po pravdě řečeno, už to, že nás bylo osm, bylo pro nás vítězstvím. Bohužel naše omladina narazila zrovna na jednoho z favoritů KP – celek Zábřehu, kde většina hráčů má ligové zkušenosti. I když jsem věřil, že nějaký bodík urveme, nestalo se tak. Ale rozhodně jsme nedali kůži lacino a ve většině partiích museli soupeři předvést své umění.

Všem, kteří tuto neděli bojovali v našich barvách, děkuji a věřím, že ostatní se zapojí zase v dalších kolech.