Mistrovství Moravy mládeže

Ve dnech 25. – 31. 10. 2021 se v Koutech n. D. konalo Mistrovství Moravy mládeže. Náš oddíl byl zastoupen pěti chlapci a dvěma děvčaty.

V nejstarší kategorii do 16 let si výborně počínal Adam Zrůbek. Ačkoliv byl nasazen až 23. z 63 zúčastněných a kromě 1. kola potkával samé papírově silnější soupeře, nebyl ani jednou poražen. Tři výhry a šest remíz znamenalo nejen přírůstek ELA více než 100 bodů, ale především 7. místo a také postup do Mistrovství ČR v příštím roce. Adam se o postup snažil již několikrát, ale až letos se mu podařilo překonat výkonnostní a snad i psychologickou bariéru. Vzhledem k tomu, že ve své kategorii patřil k nejmladším, jedná se o velice hodnotný výsledek.  Podobně statečně se bil i Adam Kurfürst, který byl nasazený až 50., ale skončil na 34. místě se ziskem 50%. I on si podstatně zlepšil ELO a naznačil výkonnostní posun.

Hodně podobně jako bratr si vedl i Dan Zrůbek v kategorii H14 – byl 24. nasazený z 64, získal 6 bodů a vzhledem k tomu, že obehrál celou špičku, měl nejlepší pomocné hodnocení a zaslouženě skončil na postupovém 6. místě. Výborně si vedla i Lenka Mikešová, která skončila v D14 druhá a získala letos již svůj třetí cenný kov! Spolu s Danem patřili také k nejmladším ve své kategorii, ale prezentovali se vyzrálou hrou.

V kategorii do 12 let jsme měli tři zástupce, kteří předvedli také velmi slušné výkony. Nejlépe nakonec skončil Jenda Knápek, jemuž jeho rychlá (až moc) a nekompromisní hra vynesla 6 výher a 3 prohry. To znamenalo 8. místo a postup do MČR v příštím roce. Vzhledem k tomu, že tentokráte se chlapci a dívky vyhodnocovali zvlášť a před Jendou skončilo hned 5 děvčat získal Jenda dokonce bronzovou medaili. Stejný bodový zisk zaznamenala i Květa Bouchalová, jejíž 9. místo je cenné, i když mezi děvčaty byla letos až 6. Výbornou první polovinu měl i Oto Růžička – 4 z 5. Pak se mu ale nepodařilo dvojkolo, když dvě vyhrané pozice totálně pokazil a obě prohrál. To navíc nahlodalo jeho sebedůvěru a poslední dvě partie jen remizoval, což jej odsunulo až na 17. místo. Škoda, mít o půlku víc, také se mohl radovat z postupu na MČR, takto je jen náhradníkem.

Trenérsky naše hráče vedli Richard Biolek ml. a Marek Růžička, oba spolu s našimi mladými nadějemi a jejich rodiči zaslouží pochvalu za vzornou reprezentaci. Ještě jednou zopakuji – 2 medaile a 3 postupy na MČR jsou výborným výsledkem. Teď je třeba ještě víc zabrat v tréninku, neboť na celorepublikové úrovni je síla soupeřů ještě vyšší a my se určitě nebudeme chtít spokojit s roli outsiderů!

Výsledky viz https://chess-results.com/tnr573384.aspx?lan=5&art=1&rd=9&turdet=YES