Nevyužité šance

V neděli 10. prosince 2017 jsme ve 4. kole 1. ligy východ přivítali v domácím prostředí celek Starého Města, který byl oslaben o první dva hráče soupisky – GM Vlastimila Babulu a IM Kaňovského. My jsme naopak nastoupili takřka komplet a byli jsme mírnými favority.

Jako většina zápasů ve vyšších soutěžích byl i tento souboj dlouho vyrovnaný. Jako první skončila partie na 4. šachovnici, kde Nataša Richterová pokazila svou nadějnou pozici, a soupeř převedl hru do vyhrané koncovky. Vyrovnal Richard Biolek ml. (1.), který čistě přehrál IM Sosnu. Pak jsem remizoval já. Prakticky celou partii jsem stál o něco lépe, ale prolomit soupeřovu obranu se mi bohužel nepodařilo. Ze zbývajících partií jsme měli dvě výrazně horší, dvě lepší a jedna byla přibližně vyrovnaná. Do vedení šli hosté díky výhře na 6. desce. Partie se Petru Zatloukalovi moc nepovedla, chyboval už v zahájení, a přestože soupeř byl v realizaci dost nejistý, musel Petr kapitulovat. Vyrovnat mohl Libor Zvolánek (7.), který stál bílými výrazně lépe, nakonec vše skončilo v koncovce s pěšcem víc, ta ale nešla vyhrát. Rovněž Pepa Obšivač (2.) měl pěšce víc v koncovce a zdálo se, že by mohl vyrovnat, bohužel soupeř se vysmekl a stále jsme měli manko jednoho bodu. Vyrovnal dobře hrající Petr Švancara (8.). Jeho partie byla dlouho vyrovnaná, ale koncovku hrál Petr jednoznačně lépe a zvítězil. To nám ale nepomohlo, neboť v té chvíli Jakub Fuksík (5.) už dlouho bojoval za ztracenou věc a nakonec soupeř svou výhodu uplatnil a hosté tak zvítězili 4,5:3,5. Zaslouženě, neboť na rozdíl od nás své šance dokázali na 100% využít.

V souběžně hraném zápase KP se utkalo naše Béčko s Béčkem AŠK Olomouc. Obě družstva nastoupila v poměrně silných sestavách a dal se očekávat vyrovnaný průběh. Zpočátku to vypadalo, že převaha je na naší straně, neboť Víťa Musil (5.) stál již od zahájení na výhru a i další pozice byly nadějné. Proto remízy na 2. a 3. šachovnici Pepy Zedníka a Jáchyma Bareše byly naprosto v pořádku. Pak ale naši hráči začali páchat jedno harakiri za druhým a kromě Víti, jenž svou partii dotáhl do výhry, všichni prohráli. Nakonec tedy trochu krutých 2:6.

Na dvou porážkách se těžko hledají pozitiva, ale jedno přece jen – všichni naši hráči bojovali jak lvi – oba zápasy trvaly déle než 5 hodin! Pokud budeme podobně makat i příště, snad se na nás štěstí usměje.