Podivná neděle

Ve 2. kole 1. ligy nás čekal nováček soutěže – Český Těšín, který byl ale mírným papírovým favoritem. Než jsem se pořádně rozkoukal tak můj soupeř na 3. desce v zahájení nevhodně zaexperimentoval a já jsem měl koncovku s čistým pěšcem víc. Bohužel již v zahájení výrazně pokazili své pozice Pepa Obšivač (2.) a Nataša Richterová (4.). Oba měli velice silné soupeře, navíc černýma, přesto si myslím, že sami nejsou se svým výkonem spokojeni.

Nakonec jako první skončil Petr Zatloukal (5.). Bílými odehrál korektní partii, která nevybočila z mezí rovnováhy a remíza byla naprosto spravedlivá. Pak skončily výše uvedené partie, tak jak se vyvíjely. Prohráváme tedy 1,5:2,5. Pak bohužel přichází třetí hřebíček do naší rakve – Jarda Šobáň (8.) kazí slušnou pozici a zápas je v podstatě rozhodnut. Ve zbývajících třech partiích velké výhody nemáme.

Richard junior (1.) přes veškerou snahu neprorazil blokádu soupeře a jen remizuje. Libor Zvolánek (6.) a Petr Švancara (7.) také bojují jako lvi, ale nakonec se musí smířit s remízou, což značí naší porážku 3:5.

Soupeř vyhrál zcela zaslouženě – bílými 3x udeřil (polští legionáři) a černými nám moc šancí nedal.

Věřím, že jsme schopni hrát lépe a snad dokážeme už za 2 týdny v Rychnově.

Pohled na zápas Béčka sepsal zastupující kapitán Víťa Musil:

Tři grácie a dva kouzelníci

Při pohledu na nedělní sestavu našeho béčka by se mohlo zdát, že můžeme Uničovu hodit do ringu ručník. Na první desce „šestka“ kamarád Franta Kamarád, na dvojce „8“ Jirka Čala, na třetí já (jinak také „9“), na čtvrté Lukáš Vysloužil (11) a dále 12 – Matěj Hrabal, 13 – Nikola Gregůrková , 18 – Ema Růžičková a 19 – Jana Obšivačová. Konejším mládež, „hrajeme v klidu, soupeř je favorit, ať se předvede“.

Výkop je 9:30, Lukáš a Franta však přichází až v 9:50, nevadí. Lukáš podepisuje v 11 hodin remízu s Jirkou Zapletalem, Franta má skvělou pozici, kterou posléze proměňuje v zisk figury, ó. Jana útočí ve hře dvou jezdcců jako ta d-Arc, Nikol má tradičně malou výhodu a Emička je stále ještě v teorii sicilské. Matěj hraje francouzkou s 3. e4-e5, pozice Jirky Čaly je na analýzu, já tápu v pozici a kromě  výhody dvou střelců nic (tedy kromě horšího času, jako vždycky). Dál už jsem pozice moc neviděl. Po 12. hodině se zápas otáčí, Jana nehraje přesně a z útoku zůstává manko dvou pěšců, Franta je kouzelník, figuru navíc dokázal nejen vrátit, ale i prohrát partii, i to se stává, známe to všichni.  V jednu odpoledne (plus mínus) je to ½  : 4 ½ a hraji já, Matěj a Nikol. Stále mám výhodu dvojice střelců, Matěj rovnou jezdcovku a Nikol brání koncovku S+2p proti V+2p. Kolem půl třetí Nikola knihuje půlku s rozhořčeným soupeřem, já získávám pěšce a Jarda Filipík velmi gentlemansky partii vzdává. Matěj má soupeřova pěšce nazadržitelně před proměnou a čaruje, raději odcházím. Po ¼ hodině Matěj mizí – inu kouzelník, dotazem co se stalo, zjišťuji, že vyhrál. Přišel jsem prostě o nejlepší kousek v zápasu. Výsledek 3:5 je přijatelný, mohlo být lépe i hůř. V každém případě mladí nezklamali, jak první, tak druhá čtyřka družstva mohla získat o kýženou půlku víc. Tak snad příště.