První vlaštovka

V neděli 7. 1. 2018 jsme jeli do Ostravy k 5. kolu 1. ligy. Po čtyřech porážkách v řadě jsme byli plně odhodláni zabodovat. Jako obvykle se jednalo o vyrovnaný a bojovný zápas.

Skóre zápasu otevřela remíza na 1. šachovnici. Richard jr. se černými v zahájení dostal do defenzívy, proto nebyl důvod odmítat. Remízové nabídky přišly od domácích i na 2. a 3. šachovnici, ty ale byly odmítnuty. Postupně jsme získali iniciativu v zápase – lépe jsme stáli na 2., 5. a 6. šachovnici, hůře na 8. Právě poslední šachovnice přinesla druhý výsledek – Jáchym Bareš bílými nezvládl francouzskou, odevzdal centrum a nakonec zaslouženě prohrál. Poté se rozplynula výhoda Pepy Obšivače (2.), který se musel spokojit s remízou. Já jsem na 3. desce černými hladce vyrovnal, ale koncovka bohužel na výhru hrát nešla, takže další remíza.

Pořád ale nebylo nic ztraceno. Výborně si černými počínal Petr Zatloukal (5.), jenž využil několika chyb svého soupeře a vyrovnal na 2,5:2,5. Pak se ale fatálně spletl Libor Zvolánek (6.) a z vyhrané pozice mu zbyla koncovka s pěšcem méně a poziční nevýhodou. To nevěstilo nic dobrého, neboť Jakub Fuksík (4.) bohužel bílými ruskou nesehrál dobře a soupeř ho postupně přehrával a v koncovce strhl vedení na stranu domácích.

Vyrovnání zajistil náš nejúspěšnější hráč v této sezóně – Petr Švancara (7.). Černými sice stál spíše hůře, ale v časovce exceloval – silný protiútok skončil matem bílému králi. Za stavu 3,5:3,5 bojoval alespoň o remízu Libor. Koncovka byla objektivně prohraná, ale Libor dělal, co mohl, rozehrál všechny figury a také si udržoval lepší čas na hodinách. Nakonec soupeř chyboval a Libor sobě i nám zachránil remízu. Ta sice v trojbodovém systému moc neznamená, ale dává nám naději, že udržení v soutěži stále máme ve svých rukou!