Sběratelé medailí

Ve dnech 7. – 9. dubna 2023 se na Přírodovědecké fakultě UP uskutečnil jubilejní 25. ročník Turnaje přátelství, který byl zároveň krajským přeborem všech věkových kategorií v klasickém šachu. Hrálo se tempem 50 minut na partii + 10 sekund za každý provedený tah, 9 kol – tři každý den.
Obliba turnaje roste, na jeho startu stanulo rekordních 127 hráčů!

Kategorie A byla slušně obsazena – 12 ze 42 startujících měla ELO vyšší než 2000. Naším největším želízkem v ohni byl ligovými boji ošlehaný Jáchym Bareš, dále Daniel Costa Jařab (ten se ale v poslední době věnuje především vysokoškolskému studiu) a samozřejmě jsme věřili i našim nadějným juniorům – Míšovi Černému, Adamu a Danovi Zrůbkovým.

Jáchym začal nešťastnou prohrou, kterou ale kompenzoval čtyřmi výhrami v řadě, 6. kolo ale bohužel prohrál. Pak onemocněl a poslední tři partie musel skrečovat. Dan hrál pěkné a kreativní šachy, nedostatek praxe se ale projevil nečekanými chybami, které silnější hráči potrestali. Po 8. kolech měl 50% a do posledního kola se rozhodl nenastoupit. Musela je tedy zastoupit omladina. Míša Černý po výhře v 1. kole 2x prohrál se zkušenějšími hráči. Nenechal se ale odradit a po dobrém výkonu uhrál 5,5 bodu, což jej spolu se slušným Bucholzem zařadilo na pěkné 9. místo celkového pořadí a získal titul krajského přeborníka v juniorech a krásné 3. místo mezi muži! Adam vyhrál úvodní dvě kola, pak ale třikrát prohrál. Zlepšeným závěrem se dostal na 50% a 18. místo celkového pořadí. V KP jednotlivců byl 8. a v juniorech bral stříbro. Dana los v prvních čtyřech kolech nešetřil a moc bodů nezískal. I on ale ve druhé polovině zabral a také zakotvil na 50%. 20. místo, 9. v KP a bronz v juniorech jsou vzhledem k Danovu věku velice dobré.

Mezi 63 převážně mladými bojovníky skupiny B jsme měli 11 zástupců. Výborně se prezentoval Vojta Himmler, který doposud neměl žádné ELO. Prohrál sice derby v 1. kole s Květou Bouchalovou, pak už ale ztratil jedinou remízu a skončil druhý. Neméně dobře si počínal Radek Mikeš, jemuž 5 výher a 4 remízy přinesly nejen 3. místo celkově, ale i stříbrnou medaili v KP kategorie H18. Nekompromisně, s devízou vše nebo nic, se jako obvykle předvedla Květa Bouchalová. Caissa má bojovníky ráda, a tak Květa s šesti výhrami a třemi porážkami skončila 5. Především se ale stala krajskou přebornicí v kategoriích D14, D16, D18, D20 a v kategorii žen. K tomu přidala stříbra v H14 a H16 a bronz v H18. Poháry, medaile a ceny tak domů málem ani nedonesla! Stejných šest bodů a jen o bodík Bucholze méně odsunul Lenku Mikešovou o příčku níže. Vybojovala tak stříbra v D16, D18, D20, ženách a bronz v H16. Výsledek Radka, Květy a Lenky nelze přeceňovat, neboť v turnaji patřili k nejzkušenějším. Přesto dominance v kraji a pěkné partie dávají naději, že i v těžších turnajích se neztratí!

O něco méně se dařilo Jendovi Knápkovi, Valentýně Sochorové a Adamovi Kufrürstovi, kteří se se ziskem pěti bodů seřadili na 23. – 25. místě. Jenda (jako obvykle) hrál některé partie příliš rychle a kvality hry tím trpěla. Valentýna experimentovala v zahájeních více než je zdrávo, a zbytečně tak dávala soupeřům převahu od prvních tahů. Jejím hlavním úkolem je zúžit a propracovat repertoár zahájení. Přesto Valentýna ještě v posledním kole hrála o sadu bronzových medailí v kategoriích D16 – D20 a ženách. Bohužel prohrála a získala tak jen stříbro v D14. Adam podal průměrný výkon, svůj základní plán – skončit před dlouholetým kamarádem a rivalem Vojtou Peluhou – s odřenýma ušima splnil. Nešťastnicí turnaje se stala Klára Barešová. Klára výborně začala – 3 body ze 4 partií, rovněž partie byly kvalitní. Pak se ale něco zaseklo a z následujících pěti kol získala jediný půlbod a klesla až na 46. místo. Kláře jednoznačně chybí praxe, ale rozhodně může být dobrou hráčkou!

První ostruhy ve vážných partiích sbírala trojice našich nejmladších – Jakub Zavadil, Šimon Filip a Manfred Líbal. Všichni tři měli největší problém udržet koncentraci během celé partie, a tak úseky dobře sehrané byly střídány zbytečnými chybami. Nakonec Kuba a Šimon vybojovali 3 body a nejmladší Fredy 2,5. Ovšem kromě nabytých zkušeností získal Jakub bronz v H12 a Fredy zlato v H10!

Turnaj C byl určen seniorům nad 60 let. Mezi 22 borci nás zastupoval Víťa Musil. Víťa bojoval nadoraz jako vždy, ještě v posledním kole usiloval o medaili. Převahu pěšce ve věžové koncovce se mu ale uplatnit nepodařilo, a tak 3 výhry, 2 remízy a 2 prohry jej zařadilo na 6. místo celkově, v KP byl 4.

Nikdo z našich reprezentantů ostudu neudělal, některým se dařilo méně, ale celkem jsme získali 7 zlatých, 9 stříbrných a 5 bronzových medailí a potvrdili tak suverénní pozici v našem kraji. Potěšitelná byla také ochota většiny hráčů, kteří se aktivně zapojili do příprav hracích místností a také do poturnajového úklidu. Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další akce!