Slabá chvilka Vlčnova

Minulou neděli pokračovaly soutěže družstev, konkrétně utkání 2. ligy mezi naším Á-čkem a Vlčnovem. Díky absenci několika našich opor byli favorité hosté, kteří přijeli jen s pár absencemi a sestava s pěti hráči s Elem přes 2200 bodů vzbuzovala respekt. Proto nás relativně zaskočila brzká nabídka remízy na 3. desce, kde hrál Petr Švancara s p. Buráněm a na 4., kde jsem hrál já (Jarda Šobáň) s Petrem Kapustou. Vzhledem k tomu, že zápas sotva začal, jsme oba odmítli a udělali jsme dobře. Můj soupeř totiž nebyl v ideální kondici a po hrubce musel brzy partii vzdát.

Jako druhý skončil na osmé desce hrající Pepa Zedník, který dle vlastních slov viděl šachovnici asi po roce a tak na další nabídku remízy reagoval kladně. Pak se však delší dobu nic nedělo. Libor Zvolánek (2. š.) získal sice pěšce, ale aktivita figur bílého (M. Babula) vše dokonale kompenzovala, ale nic víc, tedy další remíza.

Obavy jsem měl o pozici Víti Musila, který se na šestce černými pustil do aktivní operace na královském křídle, ale zřejmě předčasně a musel pak hledat cestu k remíze. Po nepřesnostech jeho soupeře (Karel Vlach) se mu to naštěstí podařilo. Pak se naklonily misky vah v náš prospěch také na páté a první desce a získané body rozhodly zápas.

Na páté hrál Michal Hrabal s Petrem Koutným bílýma sicilku, kde černý zřejmě také předčasně prosazoval uvolnění d5 a musel obětovat kvalitu na c3, pak ještě přehlédl další šejd a bylo po partii.

Na první Petr Matoušek bílými zkoušel vyzrát na zkušeného FM Mudráka. Hrála se také sicilská, tentokrát zavřená s dlouhou rošádou bílého a Petrova pozice se mi zamlouvala, pak to chvíli vypadalo, že černý protiakcí v centru a na dámském křídle bude úspěšnější, ale Petr obětí kvality odstranil důležitého černopolného střelce, který z pole g7 kontroloval celou šachovnici a donutil tak soupeře reagovat také na situaci před jeho králem. Když k tomu přišla ještě hrubka a ztráta figury, mohl Petr slavit výhru nad silným soupeřem.

Před časovou tísní skončila partie Petra Švancary, který poziční hrou získal mírnou převahu, pak černý zatoužil získat materiál a černým jezdcem doskákal až na d1 (kde inkasoval celou věž), ale Petr pěknou kombinací vystřiženou jako z učebnice taktiky zahájil matový útok a po chvíli donutil černého kapitulovat. Zajímavostí u této partie bylo, že i když měla přes třicet tahů, bílý střelec na c1 celou dobu neopustil své zahajovací políčko. Zřejmě jej nebylo potřeba ….

Jako poslední dohrával Lukáš Vysloužil na sedmičce s FM Bednářem. Jeho partie byla moc pěkná, už po zahájení stál dobře, vrhl se do útoku na krále a když už to vypadalo, že černý veškeré hrozby odrazí a získá mírně lepší věžovou koncovku, dopustil se chyby, když spoléhal na vazbu jezdce a dámy. Jaké muselo být jeho překvapení, když svázaný jezdec začal poskakovat a nechal tak dámu naprosto nekrytou. Tu soupeř sice zkonzumoval, ale hrdinný jezdec po cestě stihl sebrat obě věže a ještě i střelce, takže mu zůstala figura navíc. Realizaci převahy trochu zkomplikovala časová tíseň, ale nakonec jezdec završil svoji vítěznou pouť, když dal ještě vidličku i na krále a dámu.

Sečteno podtrženo celkem impozantních 6,5:1,5. Řekl bych, že hrubých chyb (ze strany soupeře) bylo na druhou ligu trochu moc, ale to se tak někdy sejde. Soupeř tedy svým výkonem výrazně pomohl, ale důležité je druhé vítězství a další body do tabulky. Doufejme, že vítěznou sérii prodloužíme alespoň na tři zápasy ….