Účast mládeže na CZECH OPENU

Po dlouhé době se družstvo agentury ukázalo na přeboru republiky 4-členných družstev, tentokrát ve výrazně mladším složení – Bareš, Londin (host), Hrabal, Gregůrková a náhradnice Růžičková.

 

Hned v prvním kole jsme se mohli postarat o překvapení na úkor nasazené Oázy B. Zatímco Matěj prohrál dost bez odporu, zbývající tři hráči základní sestavy stáli v určitý moment partie na výhru. Jáchym zahájení zmotal, ale tím soupeře uchlácholil a vyprovokoval k na první pohled slibné oběti figury, leč nic tam nebylo. Ovšem když už stačilo pouze nenechat si dát věčný šach se 2 (!!) věžemi navíc, tak Jáchym patrně ve světle únavy z náročné obrany zkolaboval a opakovanou cestu k výhře nenašel. Podobný kix předvedl i Šimon, který po dobrém výkonu v koncovce se 2 čistými pěšci nechal jednotahově stát kvalitu. Dílo zkázy dokonala Nikola, která prohrála koncovku s pěšcem víc. Hlavní roli v prohře Nikoly sice sehrál čas, ale toho bylo málo pro všechny (nebyl přídavek po 40. tahu), takže se na to vymlouvat nelze.

Celkově tedy smolných 1-3.

 

Následující zápas měl být papírovou záležitostí a do jisté míry se tak i stalo. Jediná Nikola nepotvrdila roli favoritky, kdy opět v koncovce nedokázala dotáhnout partii do výhry a nakonec ji i prohrála.

3-1

 

Odpolední kolo jsme čelili silnějším soupeřům, zejména Jáchymovi se dostalo cti si zahrát s FM Jiráskem, který pár let zpátky na stejném turnaji legendárně obohatil teoretické vody berlínské obrany. Nutno přiznat, že Jáchym byl ukázkově přehrán, ale na konci zúročil čerstvě nabyté zkušenosti, když se díky motivům věčného šachu a zejména pomoci soupeři dokázal zachránit v prohrané věžovce, viz ukázka dole. Bohužel Šimon tolik štěstí neměl a ležérně zahrané zahájení bílého na něj tentokrát stačilo. Matěj tentokrát vzdoroval celkem slušně, ale nakonec se projevil ratingový rozdíl. Velice hezký výkon podala Ema, která černými mohla pomýšlet i na výhodu. Poté pozice byla mírně horší, ale Ema se bránila statečně, nakonec bohužel partii po dlouhém boji (dohrávala poslední) prohrála.

0,5 – 3,5

 

 

Ve 4. kole jsem dostali ratingově vyrovnaný tým, tudíž jsem doufal v naši výhru. Jáchym i Šimon má očekávání naplnili, když bez problémů vyhráli. Nikola bohužel ovšem zase po dobře vedené partii zpanikařila a místo výrazně lepší pozice si na základě jedné špatně spočítané varianty vybrala pasivní, kterou o pár tahů později prohrála. Ani Emě se partie nepovedla, když se bílými prakticky mohla vzdát po 7. tahu.

2-2

 

Poslední sobotní kolo nezačalo ideálně, když cca po 90 minutách hry bez odporu prohrál Matěj. Naštěstí kontroval v ten den dobře hrající Jáchym, který soupeřovu Sicilku pro změnu zdolával konvenčně uznávanými prostředky. Nikola po solidním výkonu získala mikroskopickou výhodu, ale jelikož neviděla důležitý manévr, tak pozici vyhodnotila jako nudnou remízu a tak partie i skončila. Ema se po ranní hrůze vzpamatovala a podala dobrý výkon, bohužel tentokrát to na výrazně zkušenějšího soupeře nestačilo a po dlouhém boji prohrála v koncovce.

1,5 – 2,5

V neděli ráno jsme nastoupili proti výrazně slabšímu celku, ale zápas to byl infarktový. Nejprve Nikola ztratila ve variantě urychleného draka (kterou hrává skoro nejčastěji) centrálního pěšce, kterou soupeř doprovodil nabídkou remízy, již nešlo odmítnout. Dále Matěj neznalý pravidel po úvodních 1.e4 e5 2.f4 při provádění 2…d5 zavadil o dámu a podobně studovaný soupeř ho donutil dámou táhnout. Naštěstí byl soupeř fakt lampa a Matěj ho po mírných peripetiích porazil. Šimon opět vyhrál, ale realizaci čistého pěšce navíc bych si představoval na této úrovni o něco sebevědomější.

2,5 – 1,5

V posledním kole nás do vedení poslal Matějův soupeř, kterému během zahájení zazvonil mobil. Jáchym si počínal rutinovaně, sebral jednoho pěšce, pak druhého a nakonec si i rutinovaně nechal dát mat na poslední řadě. Naštěstí Šimon hrál opět slušně a bez problémů vyhrál. Zápasovou výhru jistila Nikola, která černými soupeře přehrála a získala pěšce, ale vzhledem k faktoru nestejnobarevných střelců a předturnajovému cíli družstva remízou pojistila zápasovou výhru.

2,5 – 1,5

Celkově tedy 65. místo, cíl byl splněn, škoda jen, že jsme nedosáhli na příčku 64.

 

 

Hodnocení jednotlivců

 

  1. deska – Jáchym Bareš

Jáchym odehrál celý turnaj v duchu Dr. Jekylla –  1. výborná obrana doprovázená neschopností vyhrát se 2 věžemi navíc v první partii, taktická přehlédnutí a na druhou stranu houževnatost v druhé partii. Výborný výkon v sobotu, amatérský v neděli, celkově tedy pouze nadprůměrný výkon.

 

2. deska – Šimon Londin

Šimon byl dozajista hlavním tahounem týmu, ale nutno upozornit, že průměr jeho soupeřů byl téměř o 200 menší než Jáchymův. Kdyby se vyvaroval technických minel, tak by to mohlo být ještě lepší.

 

3. deska – Matěj Hrabal

Matěj bohužel navázal na nevalnou formu z Prostějova.

 

4. deska – Nikola Gregůrková

Vyjma diletantské remízy v 6. kole Nikola vždy stála lépe až (většinou) na výhru. Celkový bodový zisk 1/5 z těchto partií je tedy hodně špatný, ale aspoň napověděl, čemu je nutné se v tréninku intenzivně věnovat.

 

5. deska – Ema Růžičková

Emička po povinné výhře udělal tři nuly, ale z toho 2 partie byly velmi kvalitní a trvaly více jak 3 hodiny. Hrát takto vyrovnané partie s (momentálně) o 600 elo silnějšími soupeři je jistě pozitivní zpráva a mohlo by to Emu nakopnout k další práci.

 

Celkově jsme si tedy turnaj užili, nabyté zkušenosti se snad co nejdříve projeví.

Richard Biolek jr., vedoucí akce

 

Celkové výsledky