Úspěšný start v 2. lize

Minulou neděli odstartovaly druholigové soutěže. Agentura 64 Grygov B zajížděla k úvodnímu kolu do Ostravy k zápasu s místním celkem Labortech Ostrava B, který patří k jednomu z favoritů celé soutěže. Přes počáteční problémy se skládáním sestavy jsme nakonec dali dohromady osm hráčů a mohli vyrazit plni očekávání do Ostravy.

Bohužel se nemohli zúčastnit první dva hráči naší soupisky a tak sestava vypadala následovně: 1. Zatloukal, 2. Navrátil ml., 3. Šobáň, 4. Švancara, 5. Navrátil st., 6. Zedník, 7. Musil, 8. Zajíček.

Ostravský celek nic nepodcenil a nastoupil takřka kompletní, což znamenalo, že na šachovnicích 1 až 6 měli vždy převahu cca 100 až 150 elo bodů. Kdo je tedy favorit nebylo pochyb, přesto jsme doufali v úspěšný výsledek, který se nakonec povedl.

Jako první, pokud si dobře pamatuji, dohrál Víťa Musil (7. šachovnice), který hrál černými s Trombíkem. Z partie mnoho nevím, průběh se mi zdál vcelku normální a po nějakých třech hodinách hry, když jsem se přišel podívat již měl Víťa věž méně, prohráváme 0-1.

Druhá skončila partie Petra Švancary (4.), který s ostravským hráčem Krajinou, rozehrál bílými Hru dámským pěšcem pokud možno bezpečně, a přestože pozice černého se mi zdála chvíli příjemnější, v závěrečné pozici již stál bílý o chlup lépe. I proto pan Krajina nabídl remízu a Petr se po chvíli váhání rozhodl přijmout, stav 0,5-1,5.

Jako další jsem dohrál já (4.). Utkal jsem se černými s FM Fiřtem, hrála se má oblíbená Aljechinka a renomovaný protivník zahájení blical velice rychle, tak jsem přemýšlel jestli nemám někde odbočit, ale naštěstí jsem to neudělal. Můj soupeř se totiž rozhodl v jednu chvíli k riskantnímu pokračování a obětoval pěšce, získal jej sice po chvíli zpět, ale stálo ho to ztrátu poziční výhody a později místo bránění horší pozice znovu obětoval materiál za útok, který ovšem byl odražen. Získal jsem tedy cenný skalp a vyrovnal 1,5-1,5.

Na páté šachovnici hrál Jirka Navrátil st., který černými s Editou Jakubiec vystavěl Sicilskou, a přestože bílá pozice vypadala příjemněji, nakonec vše skončilo dělbou bodu. 2-2

Další pozice však tolik optimismu nevzbuzovaly. Tomáš Zajíček na 8. š. i Pepa Zedník na 7. měli vcelku rovné pozice, ovšem na prvních dvou deskách se již ukazovala síla domácích. Na 2. šachovnici hrál Jirka Navrátil ml. bílými s polským legionářem Mroziakem. Po kombinační přestřelce v zahájení vyšel s dobrou pozicí a dlouho držel určitou výhodu, potom však ve snaze zvítězit partii nezvládl a v koncovce s dvěma pěšci méně již neměl šanci. 2-3

Na první desce držel náš prapor Petr Zatloukal a na IM Jaworského hrál Královskou indickou. Dle vlastních slov Peťa zvolil úmyslně vedlejší variantu, což v popartiové analýze IM Jaworski okomentoval, že to již několikrát hrál v extralize a bílý v ní stojí dobře. Zkušenosti zde rozhodly a polský soupeř nedal našemu borci žádnou šanci na obrat v partii a zvýšil vedení domácích na 2-4.

Naštěstí v té době na 8. šachovnici hrající Tomáš Zajíček bílými v Sicilské proti p. Hurtovi ukázal dravost mládí, získal materiál a tím i kapitulaci soupeře. Stav 3-4.

Poslední dohrával Pepa Zedník na sedmé s p. Kaňokem. Pepa jako obvykle hrál pozičně korektně a průběh partie byl pořád okolo rovnováhy. Naštěstí p. Kaňok nevyřešil dobře přechod do koncovky, kde mohl získat pěšce, čímž by ovšem pozice hodně směřovala do remízy, kterou v té době p. Kaňok nechtěl. Postupně vznikla koncovka D+S na každé straně s několika pěšci na obou křídlech, kde náš borec měl volného pěšce, oproti soupeři, který měl pěšcovou strukturu znehodnocenou dvojpěšcem. Výhodu Pepa realizoval přesvědčivě (i když okolo stojící přihlížející kibicové včetně mě měli spoustu obav) a nedal soupeři šanci. Vyrovnáno! Konečný stav 4-4.

Na úvod tedy příjemné vykročení do soutěže, protože dle papírových předpokladů se mělo jednat o jednoznačnou záležitost ostravského celku. Teď jen na to navázat a doma v příštím kole přidat tři body.