Úspěšný Turnaj přátelství

Ve dnech 19. – 21. 4. 2019 proběhl na Přírodovědecké fakultě UP už 21. ročník Turnaje přátelství. Hrálo se 9 kol tempem 50 minut na partii + 10 sekund na tah ve dvou skupinách, v Áčku se utkali hráči s ELEM 1700 a větším (až na výjimky), v Béčku bojovali méně zkušení šachisté. Mezi pokročilými měl po úspěšné sezóně v soutěžích družstev největší ambice Jáchym Bareš, který byl 4. nasazený. Jáchym bojoval jako vždy, ale nedařilo se mu na 100%. Nakonec skončil 8., což je samozřejmě pořád slušné umístění. Dále v této těžké konkurenci bojovaly tři naše statečné amazonky – Nikola Gregůrková, Ema Růžičková a Jana Obšivačová. Nikola začala hrůzostrašně – třemi nulami, z nichž minimálně ta třetí byla úplně zbytečná. Pak se ale vzchopila, 2x vyhrála, přidala tři remízy a v posledním kole se snažila dotáhnout na 50%. Soupeř byl ale proti, a tak Nikola získala 3,5 bodu, což přibližně stačilo na obhájení nasazení i ELA, ovšem určitě to mohlo být o kousek lepší. Stejný bodový zisk zaznamenala i Ema Růžičková, platí pro ni v podstatě to samé, co pro Nikolu. Křížovou cestou sázenou nulami si prošla Jana Obšivačová, přes veškerou bojovnost a snahu to nestačilo na lepší než poslední místo s 1,5 bodem. Nutno říci, že vzhledem k jejímu nasazení (38. ze 40) se o velký propad nejedná. Poslední nasazený byl jedenáctiletý Adam Zrůbek. Ten se ale roli otloukánka vzepřel, vyválčil 4,5 bodu a skončil na krásném 22. místě, což bylo největší senzací turnaje.

V turnaji B reprezentovalo náš oddíl 11 žáků ve věku 8 – 13 let. Pochvalu zaslouží oba benjamínkové – Jenda Knápek a Oto Růžička – odehráli těžké dlouhé partie se zápisem (celkem čitelným a reprodukovatelným) a svým starším soupeřům nedali nic zadarmo. Jenda získal 2,5 bodu, Otík o půlku víc, ale to samozřejmě není to nejdůležitější. Ještě o půlku víc měli Samuel Puškáš a Marek Bouchal. Samuel hrál turnaj vážným tempem poprvé, a jak se říká, platil nováčkovskou daň, ovšem příště to může být lepší! Marek také zkušenostmi neoplývá, a proto i když má dobré nápady, časté hrubé chyby jej srážejí dolů. 4 body získaly Julija Alfimova a Květa Bouchalová. Julija předváděla poměrně vyzrálý šach, využívala takřka všechen čas na přemýšlení a jen časové tísně ji připravily o lepší výsledek. Květa hrála svůj akční šach úměrný věku (Květa je ročník 2010), ale přece jen těch hrubek pomalu ubývá, což je velmi dobře! 50% získali Lenka Mikešová, Adam Kurfürst a Matyáš Melich. Lenka začala chodit do kroužku před rokem a od té doby urazila pěkný kus cesty – dokáže odehrát slušnou partii, je trpělivá a počet jejich hrubek utěšeně klesá – jen tak dál! Adam a Matyáš naopak hrají šachy déle, a proto je pro ně 4,5 bodu výsledkem spíše průměrným. Ale přístup k partiím i rozborům byl velmi dobrý, a proto pevně věřím, že to příště bude lepší. Pěkně hrál Dan Zrůbek, škoda že v posledním kole vyhranou pozici jen remizoval, ale 5 bodů je slušných. Nejlepší z našich v této skupině byl nakonec Radek Mikeš, nutno říci, že naprosto zaslouženě. Radek hrál trpělivě, jeho partie měly hlavu a patu. Po sedmi kolech měl pět bodů a atakoval čelo turnaje. I v posledních dvou kolech měl velmi dobré pozice, ale snad únava z celého turnaje způsobila, že obě nadějné partie pokazil a prohrál. To nevadí, výkon byl opravdu slibný!

Turnaje byly také krajským přeborem jednotlivců všech kategorií. Mezi muži byl Jáchym Bareš 5.  Nikola Gregůrková zvítězila v D18 i D20, v kategorii žen získala stříbro. Úspěšná byla i Ema Růžičková (stříbro v D18 a D20, bronz v ženách).

Kategorie mládeže byly hodnoceny novým systémem – hráčům skupiny A byly jejich body násobeny koeficientem 1,5 a pak byli seřazeni hráči příslušné věkové kategorie obou skupin dle takto stanovených bodů. V případě rovnosti měli přednost hráči skupiny A. Tento systém byl stanoven především proto, aby talentovaní hráči odvážně hrající výrazně těžší skupinu A, mohli také získat medaile ve svých kategoriích. V KP mládeže jsme naprosto dominovali – získali jsme 12 medailí z 23!
Nikola Gregůrková D16 – 1.
Ema Růžičková D16 – 2.
Adam Zrůbek H16 – 3., H14 – 2.
Radek Mikeš H14 – 3.
Dan Zrůbek H12 – 2.
Lenka Mikešová D14 – 3., D12 – 2.
Květa Bouchalová D12 – 3., D10 – 1., H10 – 1.
Oto Růžička H10 – 3.

Tyto úspěchy jsou samozřejmě povzbuzením pro všechny naše děti. Cesta k nim není žádným tajemstvím – pravidelný trénink a účast na kvalitních turnajích – není náhodou, že takřka všichni uvedení medailisté byli před měsícem na Mistrovství ČR v Koutech n. D.

Výsledky A – turnaje viz http://chess-results.com/tnr430867.aspx?lan=5&art=1&rd=9

Výsledky B – turnaej viz http://chess-results.com/tnr430868.aspx?lan=5&art=1&rd=9

Výsledky KP KP ŠSOK jednotlivců 2019 (všechny kategorie)