V papučích pro body

Netradičně již v sobotu 13.2.2016 jsme vyrazili na 1. ligu do Poličky. Hrálo se v místní sokolovně, v níž jsme se museli přezout. Nutno říci, že hrací místnost byla prostorná a vytopená, rovněž čaj a káva byly nabídnuty zdarma. V sobotu se hrálo na žádost domácích, kteréžto jsme rádi vyhověli, neboť v neděli bychom potíže se sestavou měli ještě větší. Což je co říci, neboť dnes musel nastoupit Petr Zatloukal po noční a osmou šachovnici obětavě obsadil Lukáš Vysloužil, který musel posunout rodinnou oslavu. Oba zaslouží veliký dík a uznání.

Do zápasu také rázně promluvily bacily a viry, které uprostřed týdne napadly naší jedničku a ani dvoudenní domácí léčení moc nepomohlo. Přesto se Richard junior uvolil nastoupit s cílem pomoci družstvu rychlou remízou. Ta byla akceptována, rovněž brzy skončila moje partie na 2. šachovnici s Marianem Sabolem, kterému se partie opravdu nepovedla. Po hodině jsme tedy vedli 1,5:0,5. A mohlo být ještě lépe, protože Lukáš se do soupeřovy sicilky pustil neohroženě anglickým útokem a po chybě soupeře stál brzy na výhru. Bohužel několikrát se neodhodlal k rozhodujícím akcím (které viděl) a nakonec podlehl protiútoku soupeře. Místo luxusního vedení bylo vyrovnáno.

Následně skončila epická partie Radka Sluky (3.), kterou oba soupeři hráli velmi kreativně.

Nervy všech zúčastněných dlouho napínal lítý souboj na 7. desce. Petr Švancara se černými bránil Aljechinovou obranou a získal zhruba vyrovnanou pozici. Bílý se pokusil pozici oživit obětí kvality. Petr raději vynutil přechod do koncovky věže proti jezdci, kde měl ale bílý výbornou kompenzaci a zdálo se, že problémy bude mít náš borec. Pak ale stačila jedna nepřesnost a Petr získává převahu.

Vedeme tedy 3:2, ale vyhráno zdaleka není, neboť usínající Petr Zatloukal (6.) postupně vypouští svou výhodu a stojí čím dál hůř, rovněž pozice Jakuba Fuksíka (5.) nevypadá radostně. Naštěstí máme v týmu spolehlivě bodujícího borce – Pepu Obšivače (4.). Ten svého méně zkušeného soupeře masíruje již od zahájení a svou výhodu spolehlivě uplatňuje. Jelikož mezitím Jakub vynutil remízu, tak ani Petrova porážka nemůže zabránit naší krásné druhé zápasové výhře. Sice hodně upocené, ale důležité a dávající nám naději na záchranu.