Velmi dobrý finiš v dorostenecké lize

Ve dnech 20. a 21. 4. 2024 se v Krnově dohrávala poslední čtyři kola dorostenecké ligy. Cestou na sever nás vítal studený vítr a déšť se sněhem. Nástrahy počasí jsme překonali a natěšená mládež zasedla za šachovnice.

Bylo jasné, že pro jistotu setrvání v soutěži potřebujeme dvě výhry. První jsme zaznamenali hned v 8. kole v krajském derby proti Jeseníku. Byli jsme jasnými favority, jedinou remízu pustil soupeři Dan Zrůbek (2. š.). V sobotu odpoledne nás čekal tvrdší oříšek – domácí borci. Zápas se pro nás nevyvíjel příznivě. Ačkoliv Květa Bouchalová (6.) rychle vyhrála, hráči na 3. – 5. šachovnici – Lenka Mikešová, Adam Kurfürst a Jenda Knápek prohráli, a tak bratři Zrůbkové na prvních dvou deskách bojovali o vyrovnání zápasu. Nakonec oba remizovali, takže zápas jsme prohráli 2:4.

V neděli ráno jsme odhodlaně nastoupili proti průběžně druhému Třinci. Zde se blýskla Lenka, která černými kameny pěkně využila chyb svého soupeře a dostala nás do vedení. K vyrovnání došlo na 5. desce. Jenda hrál slušnou partii, ale narazil na mimořádně disponovaného soupeře (který měl nakonec 11/11) a prohrál. Květa měla lepší koncovku, pak ale zahrála ležérně a stála hůř. Remízu nakonec vybojovala, ale mohl to být celý bod. Do vedení nás dostal Dan, který pěkně zaútočil. Dohrávali tedy Adamové – Kurfürst stál lépe, Zrůbek hůř. Bohužel Adam K. se nechal uvléct pochybnou ideou, v koncovce odevzdal figuru a nakonec prohrál. Naštěstí Adam Z. i s minimem času rutinovaně udržel remízu v partii, a tím i v zápase. Nečekané výsledky předposledního kola nám daly 99% jistotu záchrany. V posledním kole jsme tak mohli hrát uvolněně. Přestože se partie nepovedly oběma Adamům, zvítězili jsme 3,5:2,5.

Nakonec jsme skončili na slušném 5. místě. Hlavním důvodem byla skvělá docházka – soutěž jsme odehráli prakticky v sedmi hráčích – kromě zmíněné šestky 6x nastoupil náš host Lukáš Osladil a 1x zaskočili Valentýna Sochorová a Oto Růžička. Hlavními tahouny byl především Adam Zrůbek, jenž prohrál jedinou partii až v předposledním kole a Jenda Knápek a Květa Bouchalová, kteří poctivě sbírali body na posledních deskách. Ale pochvalu a uznání zaslouží všichni naši hráči!

Podrobné výsledky viz https://chess-results.com/tnr818434.aspx?lan=5&art=0