Výprask v inkubátoru

O víkendu 15. a 16. února pokračovala extraliga 7. a 8. kolem. My jsme, netradičně, odehráli své sobotní domácí kolo v Kunovicích u Uherského Hradiště.

Stalo se tak díky našemu novému sponzorovi, galerii Dolmen, za níž stojí Mgr. Gabriel Slanicay, který se rozhodl spojit oslavy 70 let kunovického šachového klubu s extraligovým zápasem.

Celá akce začala už v pátek odpoledne simultánkou s GM Martinem Petrem, které se zúčastnilo 10 hráčů. Velmistr 8 partií vyhrál, jednu remizoval a s hlavním sponzorem prohrál, i když tomu nemohl ještě dlouho uvěřit a partii následně analyzoval s přítomnými pardubickými hráči.

Po simultánce následoval malý raut s příjemným společenským setkáním.

Následující den nás před před zahájením partií přivítala i starostka města Kunovice, Mgr. Ivana Majíčková. Při té příležitosti jsme se dověděli, že hrajeme v podnikatelském inkubátoru zbudovanému především díky penězům z Bruselu. Před deseti lety to byla jedna velká ruina po kdysi slavném statku, (proto název Panský dvůr,) nyní se jedná o velice pěkný komplex budov, kde působí několik místních firem včetně příjemné restaurace.

Diváci, kteří přišli, si mohli poslechnout komentář k probíhajícím partiím, který zprostředkovával expert Jakub Roubalík.

Společensky to byla vydařená akce, po sportovní stránce jsme dostali od favorizovaných Pardubic zasloužený výprask. Osm velmistrů bylo nad naše síly.

Základ naší prohry jsem položil já na jedničce, když jsem v zápletkách ztratil pěšáka, a Sergej Kryvoručko pak bezpečně prokázal, proč má elo přes 2700.

Prohru zaznamenal i Pepa Obšivač s Milošem Jírovským. Chvíli se mi zdálo, že na svého soupeře zle dotírá, avšak se jednalo spíš o mé zbožné přání než o realitu a velmistr si vše pohlídal.

Dobré remízy zaznamenali v našem dresu Kamil, Michal a Dejf, jejich partie příliš nevybočily z mezí rovnováhy. V časovce se pak ukázalo, že na oko obrovská kompenzace za obětovanou kvalitu v partii Biolek-Heberla není dostatečná.

Po čtyřech hodinách hry jsme tak prohrávali 1,5:4,5.

V dohrávaných partiích pak Honza Vrána zachránil podezřelou pozici s GM Votavou a Radek Sluka se v nepříjemné koncovce nechal přetlačit GM Neumanem.

Celkově tedy 2:6, což reálně odráželo papírové předpoklady i vývoj na šachovnicích.

Pozn.: O obou vydařených akcích si můžete přečíst i na webu ŠK Kunovice v článcích Simultánka s GM Martinem Petrem a Extraliga v Kunovicích.


V neděli jsme nastoupili ve své baště na PřF UP v Olomouci. Oproti sobotě nám chyběl Honza Vrána, který musel domů, naopak připraven už byl Jarda Bureš a přes trvající nemoc se pro tým obětoval i Ríša Biolek starší.

Litovel nenastoupila ve své optimální sestavě, a tak jsem doufal, že se nám podaří zabodovat a odskočit z bahna extraligové tabulky. Zajímavostí je, že za oba týmy nastoupila dvojice otce se synem – za nás Richardové Biolkové, za hosty Honzové Krejčí.

Zápas začal rychlou výměnou názorů na předních stolech.

Polské posily na čtyřce si nechtěly příliš ubližovat a rychle remizovaly. Já jsem s GM Tazbirem stihl udělat dvě hrubé chyby, což je na jednu partii na jedničce trochu moc. Partie se nepovedla ani litovelskému Honzovi Krejčímu mladšímu, který nepřežil zahájení, a byl potrestán Kamilem Stachowiakem, který mimochodem za Litovel hostuje v 1. lize-východ. 1,5:1,5

Další průběh byl velmi dramatický, i když je třeba přiznat, že to byla Litovel, kdo tahal za delší konec.

Jarda Bureš přecenil své šance na královském křídle, ztratil pěšáka a ani heroický odpor už partii nezachránil. David Kaňovský a Lukáš Vlasák sehráli bojovnou partii, ve které se oba urputně snažili vyhrát, až vše skončilo takřka holými králi. 2:3

Ríša Junior a Lukáš Kuchynka předvedli koncovku, kterou si za rámeček nedá ani jeden z nich, nakonec remíza. Ríša Senior bojoval statečně s nemocí, pozicí i bleskovým tempem GM Blatného. Partie mohla skončit všelijak (viz ukázka), remíza ale nakonec byla asi spravedlivá. 3:4
Místo 41…Jf7? se mělo stát 41…h3! 42.Sh1 (42.Sxh3 Jxh3 43.Jxh3 Vc3-+) 42…Ve8 43.Sb6 Ve2+ 44.Kc1 Ve5 a černý získá důležitého pěšce a asi vyhraje.

Vyrovnání tak zůstalo na Pepovi Obšivačovi, který už v zahájení ukořistil na Janu Krejčím starším pěšáka. Realizace převahy se ale dlouho nedařila a vše skončilo po pěti hodinách hry, když náš hráč omylem třikrát zopakoval stejnou pozici.

Litovel se tak může radovat z vítězství 4,5:3,5 v tradičním derby a klidného sehrání závěrečného trojkola, zatímco my budeme muset ještě bodovat, pokud se nechceme ohlížet na výsledky našich přímých konkurentů v boji o záchranu. Čeká nás postupně Frýdek-Místek, Poruba a Ostrava, jedenáctá Karviná se utká s Třincem, Pardubicemi a Litovlí a dvanáctou ERU Praha čekají ještě Lysá nad Labem, Turnov a Nový Bor.

Tak nám držte palce!