Zlatá Nikola

Ve dnech 10. – 17. března 2018 proběhlo v Koutech n. D. Mistrovství ČR mládeže. Jako tradičně od roku 1992 – tj. po sedmadvacáté v řadě! – se jej zúčastnili zástupci A64 Grygov. Letos nás reprezentovali Nikola Gregůrková a Ema Růžičková v kategorii dívek do 14 let, Jáchym Bareš ve FIDE openu a Adam Kurfürst v národním openu.

Nikola byla druhá nasazená a podle toho si i počínala – zcela zaslouženě vyhrála prvních pět kol a byla v čele pelotonu s bodovým náskokem. Jak ale každý ví, zajíci se počítají až po honu a vydržet nasazené tempo až do konce není jednoduché. První zaškobrtnutí přišlo v 6. kole, kdy Nikola získala poziční převahu, která ale nakonec nešla uplatnit a musela se spokojit s remízou. V dalším kole zasedla černými proti první nasazené – Anně Lhotské z Prahy. Partie probíhala vyrovnaně, pak ale Nikola zvolila špatný plán a prohrála. Po 7. kole tak vedla Martina Šťastná z Českých Budějovic, která kromě prohry s Nikolou všechny partie vyhrála.

Nikola se ale dokázala otřepat, v 8. kole zvítězila a vzhledem k tomu, že Šťastná prohrála, dostala se Nikola opět do vedení. Před posledním kolem měla Nikola 6,5 bodu, Šťastná a Lhotská 6. Pořadí trochu svádělo k remízové taktice, ale po poradě s trenérem se Nikola rozhodla hrát poslední kolo naplno a to ze tří důvodů:

  1. Byla by škoda nevyužít dobrou formu.
  2. Remíza na zlato stačit nemusela. Nikola sice na 95% měla nejlepší bucholz, ale prvním pomocným hodnocením byla vzájemná partie. Takže kdyby Lhotská vyhrála a Šťastná nikoliv, byla by Nikola druhá.
  3. Nejdůležitější – je třeba se naučit hrát i vypjaté partie posledního kola!

Partii posledního kola okomentoval trenér Nikoly – Richard Biolek mladší:

Nakonec tedy výhra a zlato! Vynikající výsledek, který si Nikola zaslouží nejen za předvedený výkon, ale především za tréninkovou píli! Nikola tak může být vzorem dalším našim nadějím, že tréninkové úsilí vede k výkonnostnímu růstu.

Ve stínu Nikoly zůstali naši zbývající zástupci. Velmi dobře bojovala i Ema, která ale bohužel nevyužila všechny své šance a nakonec skončila 10. Je ale třeba upozornit, že Ema je o rok mladší a ve stejné kategorii bude startovat i příští rok. Jáchym loni ve FIDE openu zazářil, když předvedl výbornou hru, skončil 2. a získal více než 100 ELO bodů. Letos bohužel předvedl opačný extrém – turnaj nejspíš podcenil, prohrál první čtyři kola a to už napravit nešlo. Adam Kurfürst v národním openu těžce sbíral zkušenosti, v některých partiích bojoval spíše sám se sebou než se soupeři. Ale příště to určitě bude lepší!