Aktivita naší mládeže

Koloběh turnajů pro mládež prakticky nikdy neutichá a jsme rádi, že se naši mladí nadějní hráči do něj zapojují. Prvním turnajem, kde se děti seznamují s turnajovým šachem je Olomoucká šachová liga. Ta proběhla v březnu dokonce 2x, 1. 3. doslova šokoval šestiletý Honza Knápek, který se nezalekl výrazně starších soupeřů, všechny porazil a zaslouženě zvítězil! Druhý byl Adam Jašek z Horky a bronz získal náš Jirka Mašek. Výkonnost začátečníků je silně kolísává, takže o tři týdny později byly úplně jiné výsledky – tentokráte byl 100% náš Radek Mikeš, stříbro bral Martin Kůdela z Horky a bronz Vavřinec Kubíček.

Vítězové: zleva Kubíček – Mikeš – Kůdela

Olliga 1.3.2018 výsledky Olliga 22.3.2018

Souběžně s Olomouckou ligou probíhá Dlouhodobý turnaj s delším časovým limitem (45 minut na partii), ve kterém se mohou naši pokročilí mládežníci poměřit se silnějšími hráči – i dospělými a zvykat si na pomalejší hru. Je potěšitelné, že po polovině soutěže je v čele dvojice našich teenagerů, ale statečně se perou i další – viz přiložená tabulka. Pro jistotu upřesním, že někteří hráči (např. Bareš, Musil, … neodehráli všechna kola).

Dlouhodobý turnaj Olomouc – jaro 2018_Průběžné_pořadí.

24. března proběhl v Prostějově KP družstev mladších žáků. Bohužel se nemohl zúčastnit náš nejzkušenější hráč této věkové kategorie – Adam Kurfürst, což bylo citelné oslabení. Přesto jsme v konkurenci osmi družstev bojovali o medaili, nakonec jsme skončili na 4. místě. Výborně hrál Adam Zrůbek, který se nezalekl silných protihráčů na 1. šachovnici a sehrál s nimi vyrovnané partie. Nakonec získal jen 2 body z pěti, ale příště může být všechno jinak. Méně se dařilo jeho bratru Danovi (jen 1 bod ze čtyř) a Matyáši Melichovi (1,5/5). Naopak na zadních šachovnicích jsme bodovali – Radek Mikeš (4/5) a holky Julija Alfimova a Květa Bouchalová – obě 2/3.

Adam Zrůbek

Adam, Dan, Matyáš, Květa, Radek a Julija

Ve dnech 30. 3. – 1. 4. se na Přírodovědecké fakultě UP konal KP jednotlivců všech věkových kategorií (vážné tempo). V turnaji A – KP dospělých, juniorů a dorostu – jsme měli jen dva zástupce. Jáchym Bareš byl 4. nasazený a celý turnaj odehrál na špici, slabší závěr ho ale srazil až na 11. místo, ale bronz mezi juniory uhájil. Své kvality opět potvrdila Nikola Gregůrková – mezi 37 startujícími byla až 30. nasazená, ale papírově silnějších soupeřů se nezalekla – uhrála 50% bodů a skončila 19. Získala tři medaile – bronz mezi ženami a stříbro mezi juniorkami a dorostenkami – to ve 13 letech není špatné.

V turnaji B – otevřeném KP mládeže získali naši reprezentanti většinu medailí – 6. místo v celkovém pořadí, dvě zlaté medaile (D16 a D14) a dvě stříbrné (H16 a H14) získala Ema Růžičková. Výborně zahrál také Adam Zrůbek – 9. místo a zlato v H12, a dva bronzy (H14 a H16)! Další cenné kovy do sbírky přidali Adam Kurfürst (stříbro H12), Dan Zrůbek (zlato H10 a bronz H12). Při svém prvním turnaji vážným tempem se velice dobře předvedli také Radek Mikeš, Julija Alfimova (stříbro v D16 a D14). Zahanbit se nenechali ani dva nejmladší – Ota Růžička a Honza Knápek – ten dokonce vybojoval bronz v H10! Především ale všichni získali cenné zkušenosti a při poctivém tréninku to příště může být ještě lepší!