Ohlédnutí za šachovým létem

I v létě hráči našeho klubu nezaháleli a zúčastnili se řady akcí. Mládež čekaly dva tábory – v Domašově (celkem 52 účastníků, z toho 17 našich) – viz
https://www.a64.cz/domasov-2019/ a v Žirovnici (22 úč., 8 našich). Na obou táborech si děti užily šachu do sytosti a prohloubily si své znalosti a schopnosti.

Ale i dospělí se činili. Výborně si na začátku prázdnin počínal ve Vsetíně Libor Zvolánek. Nezalekl se silné konkurence několika mezinárodních mistrů a dalších silných hráčů. Po 7. kole měl na svém kontě 4 výhry a 3 remízy a dělil 1. místo. Prohry v posledních dvou kolech jej odsunuly na 7. místo, což je stále výborné umístění, ale s trpkou příchutí, neboť kdyby realizoval převahu v posledním kole, byl by třetí. Výsledky viz

Na mamutím festivalu v Pardubicích se nejprve konal turnaj družstev. My jsme tentokráte tým nepostavili, ale v jiných týmech se blýskli Richard Biolek ml. (získal 2/2) a Jáchym Bareš (5,5/7). Oba pak pokračovali i v hlavních turnajích – Ríša v Áčku a Jáchym v Béčku (pro příští rok bych mu doporučil Áčko!). Oba se spíše trápili – Ríša měl problém porazit papírově slabší soupeře, získal 5,5/9, Jáchym měl 5/9. Čili to, co v družstvech elově získali, tak ztratili a z Pardubic odjížděli „na svých“. Výsledky viz

Těsně po Pardubicích následoval open v Táboře, kam se vydal Víťa Musíl. Turnaj i okolí si užil a skončil dle předpokladů – 5,5/9 a 17. místo ze 71 hráčů. Výsledky viz

Velkolepou akcí bylo, jako každoročně, Olomoucké šachové léto, kterého se zúčastnilo 12 našich členů. Ve velmistrovském turnaji předvedl své kvality Richard Biolek ml. – 3 výhry a 6 remíz stačilo na 1. místo. Velmistrovská norma sice odolala, ale nebyla tak daleko. Mistrovské turnaje byly dokonce dva. Já jsem hrál v první skupině, a jelikož jsem zaskakoval na poslední chvíli a mým hlavním úkolem byla trenérská péče o naše mládežníky, tak nemohu být se svým bodovým ziskem a umístěním nespokojen – 6,5/9 stačilo na 3. místo. Ve druhé (kvalitativně rovnocenné) skupině po výborném výkonu zvítězil se ziskem 6,5/9 Pepa Obšivač. Jen kapka štěstí dělila Pepu od splnění poslední normy mezinárodního mistra – scházelo půl bodu. Dobře zahrál i Libor Zvolánek, který byl do tohoto turnaje zařazen jako náhradník a patřil k papírovým outsiderům. První dvě partie hrál trochu nervózně a zaslouženě prohrál, pak se ale vzchopil a zisk 3,5 bodu znamenal 8. místo.

V openu startovalo 8 našich zástupců – 2 dospělí a 6 dětí. Nejlépe skončil nejzkušenější Víťa Musil. Ten se sice pomaleji rozjížděl, ale v druhé polovině prokázal svou sílu a ziskem 5/9 obsadil 31. místo ze 71 zúčastněných. Méně se dařilo panu Štěrbovi – jen 3 body znamenaly 59. místo. Z mládežníků skončil nejlépe Michael Černý, který trochu překvapivě získal 4,5 bodu, skončil 41. a do ELA připsal cca 100 bodů. Ono to tak překvapivé není, neboť Míša se poslední rok šachu intenzivně věnuje a stále se zlepšuje. Ostřílená Nikola Gregůrková uhrála 4 body. Mohlo to být o trošku lepší, ale i tak Nikola potvrdila své kvality a spoustu mnohem zkušenějších hráčů nechala za sebou. Krásné čtyři body vybojoval i Adam Zrůbek, který byl (spolu s Míšou) skokanem turnaje a připsal 124 ELO bodů! Ema Růžičková nemohla odehrát poslední dvě kola, z prvních sedmi získala 2,5 bodu, což stačilo na 66. místo. 68. byl Dan Zrůbek (teprve desetiletý) – se svými výrazně silnějšími soupeři se bil statečně a získal spoustu zkušeností, 69. byl Adam Kurfürst – oba měli 2,5 bodu. Kromě Adama Kurfürsta, kterému se moc nedařilo, si všichni ostatní mládežníci vylepšili své ELO a především poznali, co obnáší skutečné partie proti silnějším soupeřům (hrané vážným tempem). Za přístup k partiím, přípravám na ně a rozborům zaslouží všichni pochvalu, a pokud jim nadšení vydrží, je výkonnostní růst jen otázkou času. Výsledky viz

Krásné prostředí lázeňského města Jeseník si pro svou dovolenou a turnaj vybral Jarda Šobáň. V těžké konkurenci se držel velmi dobře – prvních 7 kol hrál na předních šachovnicích, bohužel nemohl hrát poslední kolo. Jeho zisk 4/8 nevypadá impozantně, ale svou úroveň prokázal, do ELA dokonce získal 7 bodů. Výsledky viz

Pokud jsem ve svém výčtu na někoho zapomněl, tak se omlouvám, může se sám pochlubit v komentářích.