Domašov 2019

Ve dnech 29.6.-7.7. proběhl tradiční šachový tábor v Domašově nad Bystřicí, pořádaný Brněnskou šachovou školou a Agenturou 64 Grygov. Letos byl spojen s reprezentačním soustředěním, takže k nám zavítalo více šachistů ze vzdálenějších koutů republiky a kapacita byla s přehledem zaplněna.

Účastníci byli rozděleni podle věku do 4 oddílů. O každý oddíl se starala dvojice osvědčených (nebo případně neosvědčených) vedoucích. V rámci těchto skupin probíhal mimo jiné večerní program, kdy se hrály různé hry venku, nebo občas vevnitř, přiměřené věku. Kromě klasických sportů jako fotbal nebo ringo se hrály i méně tradiční hry, většinou vyžadující výdrž, důvtip nebo třeba trochu toho štěstíčka. Samozřejmě nemohla chybět nejoblíbenější hra, Trifidi, kterou letos na žádost mnoha účastníků (někteří asi jen kroutí hlavou), měly všechny oddíly. Mladší půlka tábora navíc zažila i noční stezku odvahy, ve které museli poskládat dohromady zprávu a nenechat se přitom zastrašit strašlivým Darth Vaderem.


jedna z ne úplně tradičních aktivit 

simultánka s Darth Vaderem

Šachový program obstarávali jako obvykle GM Marek Vokáč, IM Richard Biolek st. a IM Richard Biolek ml. Letos navíc přijel na polovinu tábora přednášet silný slovenský velmistr Igor Štohl. Na pár tréninků se stavil také IM David Kaňovský. O nejmladší se pak trenérsky starala islandská posila WGM Lenka Ptáčníková se svými pomocníky (tyto tréninky musely být někdy obzvlášť psychicky náročné). Všechny skupiny trénovaly 4,5 hodiny denně. Méně pokročilí měli místo odpoledního bloku turnaj pod vedením Marka Růžičky (výsledky viz odkaz níže). Partie sice někdy byly vedeny spíše rukou než hlavou, ale děti v nich přesto určitě získaly cenné zkušenosti, i díky rozborům. GM Vokáč dával svým svěřencům zabrat natolik, že někdy sami zabrali (viz foto).

Pravděpodobně nejoblíbenější částí tábora je celotáborová hra, která mívá vždy nějaké téma, které nás provází celým táborem a na toto téma se pak vážou jednotlivé hry a soutěže. Letošním tématem byla Vesmírná odysea, což spočívalo v namixování všech možných fantasy a sci-fi děl, i když asi zřetelnou převahu měli přece jen Star Wars a Avengers. V celotáborovce se utkávají 4 týmy, takzvané družiny, které jsou na začátku tábora „nadraftovány“ čtyřmi vedoucími. Draft probíhá tak, že jsou postupně vybráni všichni táborníci podle svých schopností a rozdělení do víceméně vyrovnaných družin. Občas se stane, že jsou holt vyrovnané spíše méně, a tak letos tým AK (Arcikráglové) vyhrál stylem start – cíl.

vítězný tým AK

O stravu bylo postaráno jako vždy výborně, díky spolehlivému týmu v kuchyni pod vedením paní Obšivačové. Při vaření bylo jako vždy veselo, akorát ten Hrabíkův zpěv se ozýval o něco méně, než bývá zvykem. Protože Duba už se letos nepodařilo přesvědčit, aby jel, tak nám sehnal novou zdravotnici, Báru. Pokud vím, tak k žádným vážnějším zraněním či nemocem nedošlo a klíšťat bylo tentokrát až podezřele málo.

I počasí venkovním aktivitám přálo, a tak asi jedinou vadou na kráse byl záhadný incident s botami, ale to byla holt dost smůla. Na konci byla jako každý rok možnost zazpívat si všehochuť písniček u táboráku, tentokrát za doprovodu ukulele. Kromě mnoha zážitků si každý z tábora odvezl i praktickou novou publikaci od Richarda Biolka st. Legendy českého a slovenského šachu a velmi zdařilé tričko s motivem celotáborovky. Doufám, že si všichni tábor užili a že se budou v příštích letech vracet, tak jako doposud.

Závěrem ještě tábor pohledem jednoho z účastníků:

Jezdím na tento tábor již pátým rokem a myslím si, že to byl jeden z nejvíce vydařených ročníků. Většinou se na tomto táboře opakují stále stejné hry, ale letos si dali vedoucí záležet a pozměnili pravidla her nebo rovnou přidali nové, jako famfrpál, což si myslím, že se může ujmout, jelikož většině účastníků se tato hra líbila, ale budou se muset ještě vyladit jisté detaily. Jsou zde ale také hry, bez kterých by se to neobešlo jako věhlasní Trifidi, což už je taková charakteristická hra pro tento tábor a letos nám dali vedoucí opravdu zabrat nebo přesněji řečeno hlavně navigátoři měli co dělat, protože jsme se vraceli až za soumraku a už nešlo moc dobře vidět. Hlavní novinkou byla tzv. tisková konference kde jsme dostali opravdu zajímavé odpovědi jako třeba od pana Vokáče, že jistý ruský velmistr je špatný a nikdy to nikam nedotáhne.
Co se týče šachového programu, tak byl opravdu bohatý a bylo to dáno hlavně velmistrem Štohlem, který sem po několika letech opět zavítal, a který dával opravdu kuriozní příklady. Byly zde však i velice únavné tréninky, které jsou typické pro velmistra Vokáče, který však dané učivo dokáže precizně naučit pokud jen trochu chcete.
A samozřejmě nemohla chybět ani celotáborová hra, kde byl ovšem náš tým jednoznačně nejlepší, ale bylo to dáno jen nevyrovnaným draftem, což se ukázalo již od první hry.
Oddílové hry se skoro všem líbily, ale mělo to jednu zásadní chybu, kterou zmínili skoro všichni účastníci a to byla chybějící noční hra, ale jinak to bylo také skvěle vymyšlené.
Celkově tento ročník hodnotím velice pozitivně hlavně díky různým obměnám již klasických her a také díky novým hrám, které budou mít dozajista úspěch. A také si myslím, že příjemná změna byl i trénink s někým novým a doufám že velmistr Štohl bude v Domašově i příští rok a myslím si, že nejsem sám, kdo si to přeje.

Pohled účastníka – Martin Nehyba, 17 let

Rozsáhlejší fotogalerie se připravuje, stejně jako video z tábora.

Foto: Nicola Lužíková

Turnaj C: http://chess-results.com/tnr453326.aspx?lan=5

Turnaj D+E: http://chess-results.com/tnr453327.aspx?lan=5