1. liga mladšího dorostu – východ

V sobotu 25.1. jsme v sestavě Jáchym Bareš, Tomáš Zajíček, Jindra Jelínek, Milan Skula, Vojta Kubala a Honza Šobáň zajížděli do Brna ke dvěma zápasům 1.LMD-východ, ráno proti ŠK KME – DDM Kuřim a odpoledne proti domácímu ŠK Duras BVK Brno B. Papírově jsme v obou zápasech měli být mírnými favority, očekávali jsme, že body budeme získávat spíše na předních šachovnicích, zatímco soupeři se pokusí kontrovat na zadních.

První zápas byl rozhodnut velmi rychle. Ve velkém stylu si odbyl svoji premiéru Honza, který sice rozehrál zahájení velmi romanticky, ale stačil jeden neopatrný tah soupeře a Honza zakončil partii na této úrovni zřídka vídanou precizní 6-tahovou (!) kombinací.

Vzápětí zakončil svůj bleskový útok i Jáchym a protože i na ostatních šachovnicích jsme stáli spíše lépe, tak po hodině nebylo co řešit. Nakonec výměnnou francouzskou nedokázal z rovnováhy výrazněji vychýlit pouze Vojta a zápas skončil pohodovým vítězstvím 5,5:0,5.

Odpolední zápas byl ale mnohem vyrovnanější, partie končily postupně od šesté desky k první. Honza povzbuzen úspěchem své ranní taktiky tentokrát v zahájení dvou jezdců přišel dokonce o celou věž (zřejmě inspirace klasiky, tuším Traxler …), ale svoji šanci na nebezpečný protiútok propásl a druhou už nedostal – 0:1. Poté skončila Vojtova partie, která vzhledem k průběhu partie byla permanentním trojtipem bez ohledu na aktuální postavení na šachovnici a výslednou remízu jsem nakonec vnímal spíše úlevně – 0,5:1,5. Na 4.šachovnici Milanův soupeř v zahájení prošel okolo možnosti výrazněji přitlačit a Milan mu potom vzorově předvedl, jak se hraje proti izolovanému pěšci – oblehnout, získat a vyhrát koncovku – 1,5:1,5. Na třetí šachovnici se v oboustranně opatrně vedené partii nic zvláštního nestalo, takže Jindra bez problému přidal další půlbod – 2:2. Zápas se rozhodoval na 2.šachovnici. Náš Tomáš Zajíček rozehrál zahájení příliš pasivně a v pozici s opožděným pěšcem pak trpěl jako zvíře. Přímou cestu k výhře ale vidět nebylo, takže jsem věřil, že by to mohl udržet, ale soupeřka na chvíli polevila v pozornosti a po hrubé chybě Tom získal kvalitu a partii dokonce vyhrál – 3:2. Nakonec dohrál Jáchym, který od začátku stupňoval svůj poziční tlak a nakonec sbíral ovoce po nekompromisním útoku na krále – 4:2. Výhra je asi zasloužená, ale patří k těm těžce vybojovaným.

Závěrem musím všem poděkovat za zodpovědný přístup, který je příslibem do dalších kol. Po dvou vítězstvích jsme se vyhoupli na pěkné 3. místo, které ale budeme muset ještě potvrdit v závěrečném čtyřkole.