Černá Orlová sestřelena

Dnes se odehrálo již 7. kolo 2.ligy a náš tým po kratší pauze opět bodoval naplno. Jak už lehce zavádějící nadpis napovídá – bodovali především hráči zvýhodnění bílými kameny.

Orlová přijela do Přerova v trošku slabší sestavě, což náš tým neopětoval a nasadil téměř základní osmičku.

Jako první zvítězil na 5. desce Jirka Navrátil se Zdeňkěm Olšarem (údajně žádná příbuzenská vazba s našimi extraligovými posilami). Jirka hrál normální šachy, ale soupeř neměl svůj den a partie skončila cca již za 90 minut matovým útokem.
1-0

Poté vyhrál na 1.desce Richard Biolek sr., jehož soupeř obětoval během několika málo tahů centrální pěšce c6-d5 a pak už nebylo moc o co hrát.
2-0

Třetí rychlou výhru zajistil Pepa Obšivač, jelikož soupeř Martin Sieber neprozřetelně podcenil baterii na diagonále b1-h7. Pepa metodicky demonstroval, že nejlepším způsobem realizace figury navíc je sebrat figuru ještě jednu.
3-0

Tento celkem rychlý nástup naše hráče zřejmě lehce ukolébal, jelikož hosté začali trestat.

Nejprve dostal Pepa Zedník. Pepa stihl postavit beton jen za cenu pěšce a to už kapitán hostů, Jiří Kopta, dokázal uplatnit. Nicméně je nutné tiše dodat, že s touto ztrátou se počítalo již nedlouho po rozehrání. Budiž to pro našeho jinak skálopevného borce ponaučením.
3-1

Trošku rozmrzelý z partie patrně bude Míša Hrabal, který se postavil samotnému bossovi z Orlové. V královské indické se Michalův pěšec zatoulal až na a3, kde byla otázka jeho existence z dlouhodobého hlediska všem jasná. Nicméně jeho nástup na královském křídle a absence černopolného střelce bílého nasvědčovala rychlé výhře našeho reka. Avšak bílý hrál opravdu vynalézavě a Michal v časovce opravdu ostrou pozici nezvládl.
3-2

Na osmé desce bojoval náš Honza Jemelka s Novákem mladším. Honza jako jeden z mála černých přežil zahájení bez větších problémů a neměl si nač stěžovat. Ovšem ve střední hře se začaly objevovat menší komplikace, které eskalovaly až v prohranou koncovku.
3-3

Momentálně tedy všech 6 bílých vyhrálo.

No daleko k výhře nebyl ani bílými hrající Jirka Navrátil st., který svého soupeře ubil ve střední hře zkušenostmi. Avšak ve velmi lepší pozici patrně zbytečně přešel do jezdcové koncovky, kde už jeho výhoda nebyla příliš velká, nebo možná nebyla vůbec. Nicméně vzledem k vývoji v poslední partii stačila remíza, kterou si pohlídal.
3,5-3,5

Jako poslední dohrával opravdu borec nakonec – Radek Sluka. Pamatuji si, jak nedávno zmiňoval, že má v šuplíku rozepsanou knihu svých nejlepších partií. Ta dnešní v ní určitě bude mít svoje místo. Radek hraje zejména originálně a s láskou – it is known – nicméně dneska to posunul ještě trošku na vyšší úroveň. Soupeř byl přiměřeně konsternován Radkovou koncepcí, zejména partyzánskou věží na b4, a jeho největším problémem bylo vybrat si cestu, kudy se dostat na černého krále uvízlého v centru. Nakonec se rozhodl penetrovat přes dámské křídlo. Když už se všem zdálo, že pozice je rozhodnuta, tak Radek přišel se zdcujícím hákem a probudil z hibernace věž na h7. Na takové nenadálé ztrojení na sedmé řadě nebyl bílý evidentně psychicky připraven a černý získal rozhodující množství materiálu. Po partii dokonce zazněly komplimenty přirovnávající Radkovu hru k Magnusovi, což smutný soupeř trefně komentoval, že spíš on hrál jako Nakamura. Osobně doufám, že tuto partii uvidíme na našem webu co nejdříve.

Celkově tedy těsných 4,5:3,5

Zápas vskutku napínavý, úloha rozhodčího minimální, tak to má být.