1. liga mladšího dorostu

V sobotu 7.12. se na přírodovědecké fakultě v Olomouci odehrálo další dvojkolo  1.ligy mladšího dorostu skupiny východ. Naše nadějné družstvo se nejprve utkalo s celkem TJ Slovan Havířov.

Na první desce se příliš nenadřel Jáchym Bareš. Jeho soupeř zareagoval na královský gambit nevědomou obětí figury již v pátém tahu a naše jednička materiál rutinovaně uplatnila.

1-0

Královskému gambitu rovněž čelila naše Jana Obšivačová na 6. desce. Na Janě bylo vidět, že se s tímto zahájením setkala prvně, nicméně se ho nezalekla. Sérií mně imponujících tahů – Jc6, Sd6 a konečně i f5 – projevila velkou fantazii a zmatený soupeř ztratil dámu (což Janča ve svém partiáři ocenila patřičným smajlíkem). Další fázi bohužel nezvládla a soupeř ji postupně sebral všechny figurky.

1-1

Na čtvrté šachovnici předvedl velmi vyzrálý výkon Milan Skula, který černými přešel do mírně lepší koncovky, kterou zkušeně vyhrál.

2-1

Tomáš Zajíček získal ze zahájení symbolickou výhodu a správně odmítnul remízu. Nicméně poté sérií nepřesností ztratil pěšce, a proto zamířil do remízového přístavu.

2,5-1,5

Matěj Hrabal zvolil stejné zahájení jako Jáchym, nicméně jeho soupeř se nerozhodl pro protioběť figury. I přesto získal Matěj velmi dobrou pozici, až na hranici výhry. Ovšem černá dáma penetrovala bílou pozici a partie měla skončit věčným šachem. Matěj je bojovník a tak přešel do pěšcovky, kde ovšem brzy zjistil, že stojí na prohru. Proto zkusil známou fintu a nabídl remízu, která byla kupodivu akceptována.

3-2

Jako poslední finišoval Jindra Jelínek, který vynutil remízu z pozice síly.

Celková výhra 3,5-2,5 je relativně zasloužená, soupeři sice mohli získat důležitou půlku ve zmiňované pěšcovce Matěje, ale Janča i Tomáš mohli získat o nějakou část bodu víc.

 

V odpoledním kole jsme se utkali s týmem BŠŠ Frýdek-Místek B, jehož tři děvčata sestavě budila respekt.

Nejrychleji opět dohrál Jáchym, jehož soupeřka tak dlouho skákala s koněm, až ho naše jednička chytila.

1-0

Naši slezští oponenti bohužel vcelku rychle srovnali na 6. desce, kde Janča byla postupně přehána.

1-1

Zanedlouho poté dohrál Matěj, který byl s remízou černými proti papírově silnějšímu soupeři spokojený. Nicméně partie čítající přes 40 tahů skončila cca za 30 minut. To není dobra vizitka ani pro jednoho z aktérů.

1,5-1,5

Milan proti své soupeřce získal dobrou hrou strategicky vyhranou koncovku a já počítal s jistým bodem. Nicméně někde se stala chyba a soupeřka vyklouzla.

2-2

Jindra jelínek trošku neprozřetelně v zahájení ztratil figuru, ale pak ještě kouzlil a přešel do koncovky s kvalitou méně, ale aktivními šancemi. Bohužel Jindrova úpornost netrvala dlouho a byl donucen ke kapitulaci.

2-3

Jako zdaleka poslední dohrával asi po 3 hodinách hry Tomáš Zajíček. Ten trpělivě budoval svůj útok proti černému králi. Bohužel pak možná právě kvůli časové tísni obětoval věž, nicméně mat se nekonal. Jisté šance tam ještě byly, ale otřesený Tomáš raději nabídl remízu, kterou soupeřka vzhledem k zápasovému stavu akceptovala.

Prohra 2,5-3,5 je tuze smolná, zejména Tomáš a Milan nebyli od celého bodu vůbec daleko.