Áčko na 50%

Minulý víkend, tj. 9. – 10. 10. 2021 odstartoval nový ročník 1. ligy družstev. Novinkou je, že se hraje 1x měsíčně, v sobotu i v neděli. Tento systém má své výhody i nevýhody, o kterých ale nemá smysl spekulovat. My jsme v obou zápasech začínali doma, postavili jsme takřka nejsilnější sestavu a věřili, že můžeme zabodovat.

V sobotu nás čekal tradiční soupeř z Třince. Ten přijel bez některých hráčů základní sestavy, i tak byli hosté mírnými favority. Velice brzy skončila partie na 1. šachovnici, kde Richard Biolek mladší remizoval se svým bývalým trenérem – velmistrem Igorem Štohlem z Bratislavy. O něco později, ale také ještě v zahájení přijal remízu i Libor Zvolánek (5.š.). Remízovou nabídku jsem dostal i já (2.), ale soupeř rozehrál zahájení trochu ležérně, a tak jsem i černými pokračoval ve hře. Pak se tradičně dlouho nic nedělo, ale ke konci třetí hodiny hry se začaly stahovat mraky nad pozicí Ladislava Vaňka (4.), kterému se francouzská moc nevyvedla a soupeř měl jasnou převahu. Nadějně naopak stál Pepa Obšivač (3.) a i já jsem dosáhl reálné výhody. Láďa bohužel prohrál a třetí remízu zaznamenal Petr Švancara (6.), který byl v průběhu partie také ohrožen, takže remíza dobrá. Na posledních dvou šachovnicích jsme bojovali jen o remízu, vyrovnat jsme se tedy museli pokusit na předních deskách. Já jsem bohužel prošvihl jeden důležitý moment, po kterém bych měl pěšce víc v koncovce a také jsem dospěl k remíze. Dobrý obranný výkon předvedl Jakub Fuksík (7.) a svou pasivní pozici udržel. Za stavu 2,5:3,5 dohrával Jarda Šobáň (8.), který stál v koncovce hůř a Pepa, který naopak zkoušel udolat svého soupeře v mírně lepší věžovce. Jarda bohužel nakonec prohrál, takže nás ani nemuselo mrzet, že Pepa nevyužil chyby svého soupeře a také jen remizoval. Nakonec tedy 3:5 bez jediné výhry.

V neděli nás čekal mírně slabší soupeř z Českého Těšína, který ale v sobotu zaskočil favorizovanou Moravskou Slavii Brno a vybojoval zápasovou remízu. My jsme doufali, že si vzpomeneme, jak se vyhrávají partie. Sestavu jsme nechali prakticky stejnou, jen na osmičce Jardu vystřídal Jáchym Bareš. I v tomto zápase přišla jedna rychlá remíza, která nám ale plně vyhovovala, neboť Pepa (3.) hrál černými, navíc byl po sobotní bitvě mírně unaven. Začátkem 4. hodiny hry se začaly naplňovat naše ambice. Nejprve vyhrál Petr (6.), který krásně metodicky prosadil průlom v centru, a když soupeř nezareagoval nejlépe, krásně vyhrál. Pak se plně rehabilitoval Láďa (4.), který bílými soupeře mačkal tak dlouho, až jej umačkal. Třetí celý bod přidal Jáchym (8.). Jeho pozice nebyla úplně jasná, ale ve střední hře se orientoval výrazně lépe, než soupeř. Na 4,5:0,5 zvýšil těsně po časovce Richard jr. (1.). I jeho partie nebyla úplně na jednu branku, ale Ríša předvedl pevnou ruku. Já (2.) jsem stál od zahájení lépe, pak jsem ale jedním neopatrným tahem výhodu ztratil. Naštěstí soupeř přešel do koncovky, která sice vypadala remízově, ale bránit ji nebylo vůbec lehké, a tak jsem nakonec výhru vydřel. Jakub (7.) opět předvedl spíše obranný výkon, ale svou půlku si vzít nenechal. Jediným naším smolařem dne byl Libor (5.), který černými soupeře naprosto přehrál, pak ale zakombinoval v nevhodný moment a komplikovanou koncovku pak nezvládl. I tak jsme zvítězili vysoko 6:2.

Po dvou kolech jsme tedy ve středu startovního pole, na jakékoliv závěry je samozřejmě brzo.

Průběžné výsledky viz https://www.chess.cz/soutez/2674/