Dobrý vstup do dorostenecké ligy

V sobotu 2. 10. 2021 odstartovala dvěma koly 1. liga mladšího dorostu. My jsme se na UP utkali nejprve s Orlovou, a poté s Ostravou.

Měli jsme trochu problém se sestavou, neboť ráno se kvůli onemocnění omluvil Adam Kurfürst, nakonec jsme náhradníka sehnali.

Zápas s Orlovou probíhal v poklidném tempu, po dvou hodinách byl stav 0:0 a žádná partie nebyla ještě rozhodnuta. Pak naše šance na úspěch snížil Radek Mikeš (3. š.), který nezkontroloval všechny hrozby soupeře a přišel o dámu. Jako druhá skončila Květa Bouchalová (5.). Květa si počínala lépe, celou partii měla převahu, kterou ale v závěru vypustila a musela se spokojit s remízou. Vyrovnání zajistil Oto Růžička (6.), který hrál velice pečlivě a využil několika vážných chyb soupeře. Další remízu přidal Dan Zrůbek (2.), který stál také o něco lépe, ale výhoda asi nešla uplatnit. Na 3:2 zvýšila Ema Růžičková (1.), která důraznou hrou ztrestala nevhodný experiment soupeře v zahájení. Bohužel Lenka Mikešová v dobře vedené partii spáchala také jednu hrubku a přes veškerou další snahu již partii zachránit nešlo. Nakonec tedy 3:3, remíza je v tříbodovém systému spíše ztrátou.

Odpoledne jsme nastoupili proti Ostravě. Na 1. šachovnici vystřídal Emu Adam Zrůbek, ostatní hráči zůstali na svých deskách. Jak už to bývá, odpolední kolo mělo nižší úroveň. Přece jen výdrž (zejména mladších) dětí není velká. To se potvrdilo u Květy, která ztratila asi tři figury a prohrála. Mezitím ale stihl zmatovat svého soupeře Dan. Stav byl tedy 1:1 a zápas nevypadal vůbec jasně. Otík sice hrál opět velice disciplinovaně a zvětšoval svou materiální i poziční převahu, ale Adam byl pod silným tlakem a pozice Radka a Lenky byly hodně nejasné. Pak ale Adam z potíží pěkně vybruslil, a když se soupeř nechtěl spokojit s remízou, tak jej prostě zmatoval. Ota dotáhl partii k výhře a vedli jsme 3:1. Nicméně soupeři stále bojovali a na oslavy bylo ještě brzy. Soupeř Lence oslabil pěšcovou strukturu a snažil se nějaké pěšce získat. Lenka správně přešla do protiútoku, který zmatený soupeř nedokázal odvrátit a Lenka dala mat, čímž rozhodla o našem vítězství. Nakonec zvítězil i Radek, celkově tedy 5:1.

V neděli jsme jelo do Jeseníku jen pět statečných – Adam, Dan, Radek, Lenka a Otík, protože nikdo z oslovených náhradníků nedokázal přeorganizovat svůj program, což je samozřejmě škoda. Domácích bylo sice šest, ale chyběl jim hostující Honza Kolář, takže jsme na všech šachovnicích byli favority. To rychle potvrdili Radek a Otík a dostali nás do vedení. Pak zlomili odpor soupeřů i ostatní a zvítězili jsme opět 5:1. Snad jsme domácí příliš neznechutili.

V průběžné tabulce nám patří 3. příčka. Je potěšitelné, že i notně omlazená sestava dokázala zabodovat, ale ještě nás čeká osm kol, takže na nějaké závěry je ještě brzy.

Průběžné výsledky viz https://chess-results.com/tnr581295.aspx?lan=1&art=1

Fotografie Kamila Mikeše z Jeseníku: