Dobrý trénink

V tradičním termínu 1. – 3. ledna 2020 proběhl již 6. ročník Novoročního turnaje Klubu Dlažka v Přerově. Turnaj mívá komornější obsazení (letos slušných 21 hráčů), tempo hry – 1 hodina na partii dává šanci odehrát 7 kol vážným tempem během 48 hodin (začíná se vždy na Nový rok ve 14:00 a končí vyhlášením výsledků 3. 1. 13:30). Složení účastníků bylo pestré – jedničkou byl ostřílený kandidát mistra Vítězslav Musil, ale hráli i tři hráči bez ELA. Nejvíce hráčů bylo z našeho oddílu – 10, tři byli z Horky, dva z Vinar, atrakcí byl start dvou bratří Omarssonových z Islandu. Ne že by popularita našeho turnaje byla tak proslulá, ale jejich maminka – mezinárodní velmistryně Lenka Ptáčníková pochází z Prostějova, kde také trávila Vánoce, a tak se kluci rádi zúčastnili. Podali výborný výkon, stejně jako ostatní mládežníci, jichž bylo více než polovina, se neztratili.

Nejlepší formu si do Přerova přivezl náš reprezentant Marek Růžička. Vyhrál první tři kola, pak přidal dvě remízy. V 6. kole po tvrdém boji porazil svého oddílového kolegu Míšu Černého a remíza v posledním kole mu zajistila celkové prvenství. Říká se, že vítěz turnaje musí mít štěstí. Většinou to platí, ale tentokráte hrál Marek opravdu nejlépe a svým soupeřům nedal šanci. O půl bodu méně (tedy 5/7) uhrál nenápadně hrající Václav Zdráhal z Plzně. Ještě o půlku méně měla hned pětice hráčů. Nejlepší pomocné hodnocení měl Adam Effenberger z Vinar. Čtvrtý byl dvanáctiletý Adam Omarsson, který sice partie zatím nezakládal příliš strategicky, ale výborným taktickým postřehem soupeřům zle zatápěl. Až pátý byl Víťa Musil, který k dvěma výhrám přidal pět remíz. Víťa měl většinou dobré pozice, které se ale snažil uplatňovat příliš precizně a v časových tísních je pak kazil. Šesté místo vybojoval stále se lepšící Míša Černý, který odehrál celý turnaj na špici a svým výrazně zkušenějším soupeřům byl naprosto vyrovnaným soupeřem. Co mu také zbývá, vždyť soutěžím mládeže pomalu odrůstá. Sedmý byl Martin Malenovský z Horky, který také řádně čeřil vodu na předních šachovnicích.

A jak se vedlo našim ostatním? Velice dobře zahrála děvčata – Ema Růžičková (10. – 4 body), Lenka Mikešová (13. – 3.) a Květa Bouchalová (18. – 2,5). Zahanbit se nedali ani kluci – Radek Mikeš (12. -3), Kája Černý (16. -2,5), Marek Bouchal (19. – 2,5) a Oto Růžička (20. – 1,5). Samotný výčet bodů a pohyb ELA směrem vzhůru samozřejmě není úplně vypovídající, ale důležité je, že všichni prokázali nejen šachové znalosti, ale také schopnost koncentrovat se na dlouhou partii a náležitou výdrž. Příště to bude ještě lepší!

Výsledky – viz http://chess-results.com/tnr502434.aspx?lan=5&art=1