Dobrý vstup do 1. ligy dorostu

Ve dnech 24. a 25. září 2022 odstartovala 1. liga mládeže. V sobotu 24. 9. jsme se vydali do „Mekky“ mládežnického šachu Frýdku-Místku. Velice silné Áčko Beskydské šachové školy válčí v extralize dorostu, nás čekal souboj c Béčkem a Céčkem. Nejprve jsme se utkali s papírově slabším Céčkem. Naši hráči nic nepodcenili a přibližně po dvou hodinách jsme vedli 2:0 po výhře Květy Bouchalové (6. šachovnice) a Lenky Mikešové (4.). Další celé body přidali i kluci – Radek Mikeš (4.), Adam Kurfürst (5.) a Adam Zrůbek (1.). Jen na 2. šachovnici jsme měli trochu problémy, ale Dan Zrůbek nakonec po 4, 5 hodinách uhájil remízu. Celkem tedy vysokých 5,5:0,5.

Odpoledne nás čekalo střetnutí s jedním z favoritů soutěže – BŠŠ B. My jsme se ale nezalekli a opět nás děvčata dostala do vedení 2:0. Nutno přiznat, že zatímco Lenka vyhrála bez problémů, Květa měla i trochu štěstí, její partie mohla dopadnout i opačně. Bohužel kompenzace přišla záhy – Dan hrál černými velice hezky, v kritický moment ale chyboval a soupeř nezaváhal a snížil na 1:2. Velmi dobře si opět počínal Adam Z., který bílými pěkně přehrál silného soupeře a zvýšil na 3:1. Partie se bohužel nepovedla Radkovi, který už v zahájení chyboval a přišel o centrálního pěšce. Radek bojoval a snažil se hru zkomplikovat, ale soupeř nakonec zvítězil. Vše tedy leželo na bedrech Adama K. Ten ve vyrovnané koncovce manévroval poněkud pasivně, naopak soupeřka hrála velice hezky, a nakonec zvítězila a stanovila tak konečnou (asi zaslouženou) remízu 3:3.

Ve 3. kole v neděli 25. 9. jsme na UP přivítali hráče z Vinar. Vynechali jsme Adama Z., nahradil jej Vašek Sochor. Jednalo se o riskantní tah, ale jako vždy jsme byli připraveni bojovat naplno a nedat soupeři ani políčko zdarma. Při absenci našeho lídra měli těžkou úlohu Dan a Radek, které na prvních dvou šachovnicích čekali silní ukrajinští bojovníci s výrazně vyšším ELEM. Oba naši borci nakonec po tvrdém boji podlehli, ale vůbec to nevadilo, protože na zbylých šachovnicích se nám podařilo vydolovat 3,5/4. Kromě tradičně skvělých děvčat – Květa (6.) výhra a Lenka (3.) remíza, se v dobrém světle předvedli i kluci – Vašek (4.) při své premiéře v dor. lize pěkně vyhrál a rovněž Adam K. dokázal, že jeho výkonnost je vyšší než jeho ELO připomínající vládu Přemyslovců. Vyhráli jsme tedy 3,5:2,5 a po třech kolech jsme na 4. příčce.

Výsledky a další informace viz https://www.chess.cz/soutez/2842