Výborné výkony na Podzimní festivalu

Ve dnech 7. – 9. října 2022 se na UP Olomouc uskutečnil 1. ročník Podzimního šachového festivalu. Hráči byli rozdělení do dvou skupin dle svého rapid ELA – ve skupině A se utkalo 12 hráčů s rozmezím ELA 1571 – 1833, ve skupině B 28 bojovníků s ELEM pod 1600 (10 z nich žádné ELO nemělo). V plánu bylo 7 kol, vzhledem k tomu, že v neděli již startovaly soutěže družstev, byla nabídnuta i zkrácená pětikolová varianta pátek – sobota. Po 5. kole také došlo k průběžnému vyhodnocení a nejlepších 6 hráčů v obou kategoriích obdrželo ceny.

Hrálo se tempem 40 minut na partii + 10 sekund na tah, což je minimálně dvojnásobek času na partii proti klasickým rapidům, proto startovní čísla nelze brát úplně vážně. To se potvrdilo v obou skupinách, nikdo neměl nic jistého. V turnaji A nás reprezentovali Míša Černý a bratři Zrůbkové. Míša a Adam hráli jen prvních pět kol, po nichž byl Míša 2. se 4 body a Adam 3. se 3,5 body. Dan odehrál celý turnaj a se 4/7, čímž si výrazně polepšil proti svému nasazení na 12. místě.

V B turnaji bojovala (až na čestné výjimky) především mládež a prim hráli naši hráči. Výborný výkon podal Radek Mikeš – vyhrál prvních pět partií, a když remizoval i dramatickou předposlední partii s Květou Bouchalovou, měl 1. místo prakticky jisté. Poslední kolo ale nevypustil a také po boji zremizoval. O půlku méně získala jeho sestra Lenka, o další půlku zpět byla další statečná Amazonka Květa Bouchalová. Pěkně bojovali i ostatní naši – Adam Kurfürst měl 4,5 bodu, Oto Růžička (ten hrál jen pět partií) a Karina Starenka měli 4, Jenda Knápek 3,5, Klára Barešová 3 a Šimon Filip 2,5. Až na Jendu s Klárou byli všichni nejspíš spokojeni.

Důležité je, že všichni bojovali naplno, a především získali další cenné zkušenosti. Turnaj proběhl bez sebemenších zádrhelů, všichni hráči obdrželi ceny a potvrdilo se, že i zvolený formát může být zajímavou alternativou týdenních turnajů.

Medailisté (zleva: Dan Zrůbek, Vašek Šetina (Kuřim), Vašek Sochor (Horka), Květa Bouchalová, Radek Mikeš, Lenka Mikešová)