Dva a půl bodu s lídrem soutěže

O prohrách se jednomu moc psát nechce, ale po delší odmlce jsem se přemohl. Když se naše polovina družstva (Jirka Čala, Hanka a Jana Obšivačovy a já) sešla v Přerově, zaslechnul jsem Jirkovu předpověď, jedeme si pro nulu. Cesta do Velkých Losin byla slunečná a v pohodě, dojeli 20 minut před výkopem. Druhá polovina družstva dorazila chvíli po nás vlakem. Losinští se ukázali jako skvělí hostitelé, vařili kávu, byla klobása  s čerstvým chlebem (a já si vzal svačinu) a nenastoupili  v nejsilnější sestavě.

V deset hodin nastoupily dvojice Vaculík – Jarda Šobáň, Valenta – Jiří Čala, Vodák – Musil, Kubíček – Matěj Hrabal, Doležel – Ivo Škvír, Bureš – Hanka Obšivačová, Viktorin – Jindra Jelínek a Marek – Jana Obšivačová. Soupeři nehrají pánové Žilka a Malý, přesto je rozdíl v elu 2223 bodů ve prospěch domácích. Slušný hráč navíc!

Před zápasem s Jardou opakujeme, že jakýkoliv výsledek (včetně prohry?!) je dobrý, přesto se Ivo přichází kolem poledne zeptat, může-li nabídnout remízu; ½ – ½ a to je naposled, kdy jsme drželi plichtu. Pozice jsou jako vždy do cca 20 tahu letmým pohledem vyrovnané. Jarda v oblíbené holandské tvrdě tlačí soupeře, falanga pěšců na královské křídle vypadá mohutně. Jirka hraje vyrovnanou partii s Víťou Valentou. Já mám poprvé v soutěži o  ½ hodiny lepší čas než soupeř, ale o dva pěšce míň (ouvej). Matěj vzdoruje mistru Kubíčkovi, pozici pokazí až v časovce. Pozice děvčat a Jindry jsem viděl jen okrajově, prostě klid před bouří.

Pak se to začalo kazit. Asi první prohrál Matěj, smutně hlásí, že padl sice časem, ale už to prý bylo zlé. Kdy a jak prohrála Jana nevím a Jindru jsem našel na chodbě a smutně mi sdělil, že prohrál také – 3 ½ : ½. Hrajeme čtyři: Jarda je bez kvality a ještě k tomu mění dámy! Koukám jako jelen,aha bílý král na g1, pěšec h2, černý má střelce a věž proti dvěma věžím a hlavně pěšce na h3 a g2! Asi ví co dělá. Bude to naše jediná výhra.  Jirka bojuje s Valentou jako lev, je k nepoznání. V závěru sice prohrál koncovku těžkých figur (obě věže, dáma a po 6 pěšcích na obou stranách), co dělat, když tou hlavní figurou na druhé šachovnici byl Vít Valenta, přesto asi zatím nejlepší Jirkův výkon.  4 ½ : ½. Ostatní dohráváme téměř současně, tuším, že první zavěsil Jarda Šobáň, vzápětí nato remizovala Hanka a má oprávněnou radost. Na třetí šachovnice jsou dlouhou dobu nestejní střelci, soupeř mění věže (snad objektivně) a v 39. tahu odmítne třetí „nabídku“ remízy (viz 1 dg.).  Po dalších 14 tazích však již s remízou souhlasí (viz 2. dg.).

 

Uhráli jsme proti vysokému favoritovi 2 a půl bodu, podle prof. Kříže, populárního přerovského šachisty, poslední slušná prohra. Pokud jsem to stihnul sledovat, nikdo neprohrál po hrubce a partie končily po tuhém boji.  A také jedna výhra se počítá.

Cesta domů proběhla opět v pohodě. Předpovídaný sníh mne zastihnul až v Pobečví mezi Přerovem a Lipníkem, na krajinu se snášel kouzelný podvečer.

Vítězslav Musil