Dvoje kulatiny

Po šéfovi klubu Jaroslavu Fuksíkovi, který oslavil sedmdesátku letos v lednu, zakulatili letos svůj věk i další dva naši dlouholetí členové.

Pepa Obšivač

se narodil 2. června 1968. Celý život bydlí ve Valašské Bystřici. Zde se také naučil hrát šachy, ale brzy neměl sobě rovného soupeře (oddíl ve Valašské Bystřici byl založen až později).

Proto ve svých 14 letech sestoupil z drsných valašských kopců do údolí a stal se členem š.o. v Rožnově pod Radhoštěm. Během dvou let patřil k nejlepším hráčům nejen v Rožnově, ale v celém vsetínském okrese. Získal 1. výkonnostní třídu, což tehdy bylo značkou kvality. Roku 1986 ještě stihl soutěže dorostu. Poprvé startoval v krajském přeboru Severomoravského kraje. Tento kraj patřil ke špičce v mládežnických kategoriích. Ale Pepa se nedal, získal bronzovou medaili a postoupil do Mistrovství ČR, které bylo zároveň kvalifikací do přeboru Československa. Zde už tak úspěšný nebyl a skončil v polovině startovního pole.

Roku 1986 začal studovat VŠ v Brně. Brno bylo tehdy šachově na výši – bohatý klubový život, množství turnajů – to vše pohltilo Pepu natolik, že trošku podcenil studium a první ročník si musel zopakovat. V této chvíli se ale projevila Pepova zodpovědnost a cílevědomost a další komplikace ve studiu už nepřipustil. To ale neznamená, že by se vzdal šachu – na podzim 1987 vyhrává B – skupinu Gargulákova memoriálu se 100% ziskem, v červenci 1988 plní normu KM na turnaji v Přerově a v srpnu 1988 dělí 6. místo mezi 148 účastníky velkého mezinárodního turnaje v Šumperku. Rok poté na stejném místě dělí dokonce 2. místo! Turnaje v Šumperku byly ideovými předchůdci festivalu v Pardubicích, tím více Pepovy úspěchy vynikají!

Rok 1989 byl pro Pepu vpravdě revoluční. Za Universitu Brno (kam přestoupil v roce 1987) začal hrát nejvyšší soutěž družstev – celostátní ligu! A hned v první sezóně dosáhl vynikajícího výsledku – 9/11! To samozřejmě bylo impulsem do dalšího tréninku. V první polovině 90. let získával cenné zkušenosti v těžkých mezinárodních turnajích. Ty se mu podařilo zúročit na domácích kolbištích. Nejprve vybojoval 2. místo na Mistrovství Moravy 1994 v Přerově a na Mistrovství ČR 1995 v Olomouci, kde se v konkurenci nejlepších hráčů republiky umístil na pěkném 11. místě. Vrcholem tohoto období byl open ve Frýdku-Místku 1997. Ani 20 mezinárodních mistrů a 1 velmistr nezabránili Pepovi dělit 3. místo! Jeho bodový zisk navíc znamenal zisk první normy IM! Druhou přidal rok poté na uzavřeném turnaji v Olomouci a zdálo se, že brzy bude mít ČR o mezinárodního mistra více.

Pak ale nastal útlum. Na vině je zejména jeho náročné zaměstnání – Pepa je manažerem v nadnárodní firmě zabývající se výrobou čipů. Navíc se v roce 2000 oženil a pořídil si dvě dcery, Janu a Lucii – obě mladé a nadějné šachistky. Pepa, jako vzorný otec, omezil účast na turnajích, i výkonnost šla dolů. V roce 2010 ale přichází comeback. Nejprve pozvolný, ale postupně se dostává na úroveň, na kterou patří. Roku 2013 vyhrál IM turnaj v Olomouci, výborně hrál také na Mistrovství ČR 2017 a v Českých Budějovicích 2017 – na všech těchto turnajích mu ke splnění normy IM chybělo půl bodu.

Pepa je ideálním týmovým hráčem. Přijme jakoukoliv roli v týmu, hraje vyrovnaně a dobře. V dresu A64 Grygov hraje od roku 1994, nejvíce v extralize, kde také pomohl k zisku tří medailí – zlaté, stříbrné a bronzové. Stabilní výkony podává ve všech soutěžích, ve kterých hrál. V letech 2003 a 2009 se podílel na zisku zlatých medailí pro A64 Grygov na MČR čtyřčlenných družstev v Pardubicích. V poslední pětiletce druhého tisíciletí si také zahrál v týmu A64 Grygov korespondenčně.

Libor Zvolánek

se narodil 30. 11. 1958. Pochází z Prahy, v mládežnických kategoriích patřil k československé špičce. Probojoval se do Mistrovství Československa dorostu – 1975 byl 9., 1977 6., v osmnácti letech úspěšně debutoval v celostátní lize družstev (dnešní extraliga). Roku 1982 bojoval v polofinále Mistrovství Československa, roku 1983 vyhrál Akademické mistrovství ČR, na univerziádě v Prešově dělil 1. místo. Do Olomouce se přiženil v roce 1983 a ihned se stal platným členem jednoho z nejlepších týmů v republice. Celkem odehrál v extralize více než dvacet sezón, nejvíce v olomouckém dresu, jemuž dopomohl k zisku osmi medailí – jednoho zlata, tří stříber a čtyř bronzů. V olomouckých mezinárodních mistrovských turnajích byl 5. v letech 1984 a 1989, v roce 1990 dělil 2. místo.  Úspěšný byl v Mistrovství Moravy – 1992 dělil 3. místo, roku 1993 2., v roce 1993 se zúčastnil otevřeného Mistrovství ČR. Vyhrál kandidátské turnaje v Jeseníku 1981 (ziskem 10/11!), v Olomouci 1989, 2. byl v Jeseníku 1982, Olomouci 1987 a ve Vsetíně 1987. Po roce 1995 dvacet let nehrál turnaj, ale v roce 2017 se mu podařil slušný návrat – v openu ve Valašské Bystřici dělil 2. místo, což zopakoval i v letošním roce. Stejně jako Pepa Obšivač získal titul Mistra FIDE. Libor je také sponzorem naší mládeže, za což mu velice děkujeme.

Oběma pánům přeji hodně zdraví, štěstí, lásky a také, aby je šachy bavily i nadále. Výsledky nejsou to nejdůležitější, ale věřím, že ještě dlouho budou oporami našeho týmu!