První výhra Béčka v sezóně

V krajském přeboru jsme letos na úvod měli těžký los, když jsme v prvních dvou kolech hostili favority celé soutěže Velké Losiny B a Sokol Skaličku a nezískali ani bod. Proto 3. kolo bylo první velkou šancí k nějakému zisku do tabulky. A to i přesto, že Uničovu se zatím dařilo a ze dvou úvodních kol měli plný počet bodů. Můj optimismus dostal lehkou trhlinu, když jsem uviděl na soupisce domácích napsaného IM Žůrka. Naštěstí ten měl jiné plány než hrát převážnou část neděle šachy a brzo nabídl remízu, kterou jsem přijal, i když po zápase jsem dostal „vynadáno“, že kdybych remízu odmítl, mohlo být skóre ještě lepší. Ovšem to již bylo jen veselé žertování na úkor zdecimovaného soupeře. Ale to předbíhám.

Díky tomu, že po pár minutách hry jsem měl podepsaný partiář, mohl jsem pečlivě sledovat dění na ostatních šachovnicích. Můj optimismus opět posílil na 2. šachovnici hrající Petr Zatloukal, který využil trochu extravagantního postupu svého soupeře Jiřího Navrátila st., který si v zahájení jako černý dovolil g7-g5-g4 + h7-h5 a byl za to po zásluze potrestán skokem jezdce Jxf7 a následující ztrátou materiálu. Brzo jsme tedy vedli a i na ostatních šachovnicích se věci vyvíjely příznivě.

Na třetí Jáchym Bareš s Jiřím Zapletalem rozehráli poklidné zahájení a po výměně všech těžkých figur byla zaknihována remíza i přes Jáchymovy pokusy hru trochu oživit. Mezitím na čtvrté Víťa Musil proti Petrovi Hejnarovi získal perspektivní pozici, sice útok na krále díky omezenému materiálu nebyl úspěšný, ale dokázal pozici převést do střelcové koncovky, kde svou velkou výhodu zkušeně přetavil v zisk celého bodu.  Tedy stav zápasu byl již 1:3 (z pohledu domácích) a další bod se rýsoval na šesté, kde Lukáš Vysloužil proti p. Švédovi ukořistil pěšce a i pozice vypadala velice dobře. Situaci jen komplikovala narůstající časová tíseň a to nejen u něj.

Problémy s časem měli i naše Amazonky (Nikola a Ema), takže vše se mohlo ještě zvrtnout. Naštěstí další bod přidal nečekaně rychle Jiří Čala (7š.) hrající černými s p. Telaříkem. Jirka se ze začátku musel bránit a odrážet útočné pokusy svého soupeře. Pak sice získal pěšce, ale pozice byla ještě plná dynamiky. Naštěstí hrubé přehlédnutí uničovského hráče, které ho stálo celou věž, vedlo k okamžité kapitulaci. Tedy 1:4 a ještě udělat ten půlbodík.

Ema Růžičková na osmé šachovnici měla už dřív k němu hodně blízko, protože její soupeř (p. Ladislav Pop) nabízel remízu a to dokonce 2x. Ema ukázala dostatek sebevědomí, když se rozhodla v partii pokračovat i přes avizované problémy s časem. Postupně získala dvojici střelců, později pěšce a vše zakončila pohotovým taktickým úderem – viz diagram.

Po Sxf7! bylo vymalováno – 1:5. Hezký výkon!

Horší problémy měla Nikola Gregůrková, která musela na půlminutě odrážet útočné pokusy p. Filipíka, který se s pěšcem více snažil partii rozhodnout na královském křídle. Nikola byla ovšem proti a veškerá jeho taktická pochybení trestala. Někdy jí zbyly sice jen dvě, tři vteřinky z půlminutového přídavku, ale vytrvale obětovaný materiál sbírala. A když p. Filipík odevzdal i dámu (to už asi oběť nebyla), nezbylo mu nic než kapitulovat.

Úspěšné vystoupení dokončil Lukáš na šestce, který k získanému pěšci přidal posléze i kvalitu. Pak problémy s časem realizaci převahy trochu zkomplikovaly, ale po časovce partie trvala jen jeden možná dva tahy. Nakonec z našeho pohledu tedy impozantních 7:1. Řekl bych, že dnes se ukázalo, že několikrát na internetu kritizované nasazování mladých do KP se z dlouhodobého hlediska musí vyplatit. A děvčata dokázala, že jsou již dnes nebezpečným protivníkem a vůbec je nelze podceňovat, což mimochodem Nikola potvrdila už i ve 2. lize! Takže se již těším na jejich další působení v příštím kole.