Festival mládeže Bezměrov

Ve dnech 15. až 19. 7 se konal 3. ročník šachového festivalu mládeže v Bezměrově. Festival se skládal z turnaje mládeže do 13 let, turnaje mládeže v rapidu a doprovodného openu. Jedná se o relativně nový turnaj, který je však dobrou příležitostí pro mladé šachisty sehrát kvalitní partie vážným tempem (60 min./partii + 30 sec./tah). Z našeho oddílu se jej zúčastnili Honza Šobáň a Tomáš Mohapl. Oba však vynechali rapid, který se hrál před začátkem hlavního turnaje.

Větší ambice měl před turnajem určitě Honza, který byl patnáctý nasazený (z celkového počtu 51 dětí). Start se mu však příliš nevyvedl, kdy po celkem nenápadné chybě se Honzova pozice rozsypala a soupeř na tuto úroveň hrál velice přesně. Potom však Honza zabojoval a třemi výhrami se dotáhl do čela turnaje. V následujícím pátém kole uhrál cennou remízu s Šimonem Nesporým ze Zábřeha, který skončil celkově třetí, a následně v šestém kole zaslouženě prohrál s Lukášem Macháčkem z ŠK Staré Město (celkově druhý). Do té doby jsem byl s výkonem Honzy vcelku spokojený, kdy jeho hra odpovídala jeho výkonnosti, ovšem v sedmém a osmém kole přišly dvě naprosto zbytečné prohry. V obou partiích byl Honza blízko výhry, bohužel v první partii v koncovce s pěšcem více neuhlídal jezdcovou vidličku a ztratil věž a v druhé byla jeho převaha ještě větší, dokázal sebrat soupeřce dámu, přesto si Honza připsal do tabulky další nulu. Že by galantnost ke slabšímu pohlaví (pozn. hrál proti dívkám)?

V posledním kole již Honza hrál pod dojmem předchozích neúspěchů, a tak přestože soupeřku opět bez problémů přehrál, následná realizace materiální i poziční převahy byla hodně zdlouhavá. Naštěstí do třetice to vyšlo a alespoň poslední partií trošku vylepšil své bodové skóre na konečných 4,5 z 9, čímž se umístil na celkovém 26. místě (sedmý v kategorii kluků do jedenácti let). Rozhodně měl Honza na víc, není však každý den posvícení a snad získané zkušenosti zúročí v příštích turnajích.

Tomáš Mohapl přijel zejména sbírat zkušenosti (hrál v kategorii chlapců do devíti let) a jeho celkový zisk 4 z 9 znamenal 32. místo v absolutním pořadí a  páté ve své kategorii, čímž určitě nezklamal. V některých partiích, které jsem viděl, nesporně prokázal svůj talent, na druhé straně občas nevyužil aktivních možností, které pozice nabízela, a zbytečně zjednodušoval hru a přecházel do koncovky, což může být obdivuhodné u hráče mistrovské úrovně, ovšem u mladého borce bych však očekával spíše snahu soupeře nemilosrdně zmatit.

Já jsem si zahrál open, který mohl skončit i úspěchem, pokud bych zvládl poslední kolo. V něm jsem dokázal přehrát ruského hráče, získal velkou poziční převahu, nepokračoval jsem však nejdůrazněji a umožnil jsem mu obětí kvality se dostat z nejhoršího. V dalším průběhu jsem nenašel žádné uspokojivé pokračování, ve kterém bych dotáhl partii k vítězství (remíza po předchozím průběhu mi byla málo) a frustrován tímto i nedostatkem času jsem vyrobil hrubku, kterou soupeř potrestal a zvítězil. Škoda, vítězství by mi zajišťovalo druhé místo, ale v krátkém sedmikolovém turnaji se každá prohra vymstí a v posledním kole zvlášť. Zisk 4,5b./7 stačil pouze na místo sedmé. Nejzajímavější na tom je, že ani v analýze s počítačem jsem doma nenašel žádné pokračování (po soupeřově oběti kvality), které by vedlo k zisku celého bodu. Sice zpočátku počítač hodnotil pozici jako +1 pro mě, ale postupem času se hodnocení měnilo z původního plus jedna na čistou nulu. Ať jsem hrál, co jsem hrál, aktivita figur soupeře byla vždy dostačující k udržení remízy. Přestože jsem prohrál, byla to poučná partie.

Celkovými vítězi turnaje se stali Vilém Faja 8b./9 (mládež) a Roman Brázdil 5,5/7 (open). Kompletní výsledky na chess-result:
http://chess-results.com/tnr157712.aspx?lan=5&art=1&rd=7&fed=CZE&flag=30&wi=821