V dorostenecké lize 1:2

První říjnový víkend odstartoval další ročník 1. ligy mladšího dorostu. Naše družstvo prochází generační výměnou, loňští tahouni Jáchym Bareš a Tomáš Zajíček přešli do ligových soutěží dospělých. To samozřejmě znamená, že naším letošním plánem není bojovat o přední umístění, nýbrž dát co nejvíc šancí našim talentům získat cenné zkušenosti z vážných partií.

Zápas prvního kola proti Loko Brno B nám hodně nevyšel. Benjamínek v sestavě – osmiletý Tomáš Mohapl – ztratil dámu již po pěti minutách hry. Nikola Gregůrková vydržela s koncentrací o něco déle, ale po hodině hry i na ni přišel blackout a hrubá chyba znamenala rychlý konec. Trochu zklamal Honza Šobáň, který svou partii odehrál jakoby bez zájmu, výsledkem byla prohra v miniaturce. Za stavu 0:3 už se toho moc dělat nedá, ale první polovina týmu přece jen bojovala statečněji. Šimon Londin při premiéře na 1. desce pěkně vyhrál a snížil. Bohužel časová tíseň na dvojce znamenala prohru Jindry Jelínka a závěrečná remíza Matěje Hrabala stanovila konečný výsledek 1,5:4,5.

Odpolední kolo proti Loko Brno C se vyvíjelo velmi dobře. Tomášovi se (i přes drobné nepřesnosti) podařilo vyhrát, rovněž Matěj pěkně zavěsil. I další partie vypadaly dobře, pak ale bohužel naše dívčí ozdoby Ema Růžičková i Nikola své nadějné pozice pokazily a bylo vyrovnáno. Naštěstí opět pěkně vyhrál Šimon a totéž se podařilo Jindrovi a první zápasová výhra (4:2) byla na světě!

Ke třetímu kolu do Starého Města jsme odjížděli bez tří hráčů základní sestavy – nastoupit nemohli Jindra Jelínek, Milan Skula ani Honza Šobáň, takže naše šance zápasový zisk nebyly vysoké. Naše omladina ale bojovala statečně a více než hodinu byl zápas naprosto nejasný. Pak jsme bohužel začali chybovat. Jako první darovala bod soupeři Ema, dvojí úder by přehlížet neměla! Druhou nulu přidal Tomáš, který celou partii sehrál velice dobře, ale v rovné pěšcovce zapomněl na opozici a bylo hotovo. I Nikola měl vyrovnanou koncovku, kterou ale postupně pokazila a soupeř nemilosrdně trestal. Rovněž Petr Ondra nehrál vůbec špatně, chvilková nepozornost ale znamenala ztrátu materiálu a brzký konec. Hrozícího „kanára“ odvrátil Matěj, který nejprve díky dobrému propočtu získal pěšce a nakonec soupeři chytil dámu. Poslední partie nám ale radost nepřinesla. Náš host z Kunovic David Kovařík, který zastoupil na 1. šachovnici Šimona, premiéru v našem dresu nezvládl a po chabém výkonu odešel poražen. Celkově tedy hrozivých 1:5, ale dojem z tohoto zápasu nebyl špatný.

Poučení z prvních tří kol je jasné – tahouny musí být zkušenější hráči (především musí nastupovat!), ostatní budou nejen hodně trénovat, ale při samotných partiích je třeba být vytrvalý a nepovolovat v koncentraci. Pokud to zvládnou, není třeba se nikoho bát!