Krásný výsledek

Ve dnech 28. 4. – 6. 5. 2018 se v Ostravě konalo Mistrovství ČR mužů. Letos se ho sice nezúčastnili naši nejlepší reprezentanti – chyběli zejména Navara, Láznička, Hráček a Babula, přesto se nejednalo o slabý turnaj – v šedesátičlenném poli bylo 13 velmistrů, 14 mezinárodních mistrů a 14 mistrů FIDE. Velkého úspěchu dosáhl Richard Biolek mladší, který získal bronzovou medaili.

Jak se k ní dopracoval? V prvním kole se utkal černými se Zdeňkem Vybíralem. Ten nechtěl prodat svou kůži lacino. Již v zahájení obětoval pěšce a poté figuru. Ríša musel oběti přijmout a pak se bránit silnému útoku soupeře. Přesnými tahy jej odrazil a zapsal tak první bod.

Ve druhém kole čekal Richarda těžší oříšek – zkušený IM Ivan Hausner (šéfredaktor Československého šachu). V méně hrané variantě sicilské sice Ríša získal převahu, pak ji ale neopatrným tahem ztratil a nakonec byl rád za remízu.

Třetí kolo postavilo do cesty dalšího matadora – GM Jiřího Lechtýnského. Tuto partii sehrál Richard technicky precizně a nedal soupeři šanci – viz níže.

2,5/3 je slušný start, je ale třeba ho potvrdit. Proti IM Vojtěchu Zwardońovi se to bohužel nepovedlo. V poziční přetlačované v závěru Richard chyboval a prohrál.

Kritická byla partie 5. kola – s IM Martinem Červeným získal Ríša černými poměrně brzy velkou převahu, ale hrál pomalu a dostal se do časové tísně. Ačkoliv měl na posledních 10 tahů jen třicetisekundové bonusy, obětoval kvalitu a usiloval o výhru. Soupeř měl času mnohem více, přesto nezpozoroval matové hrozby a byl po zásluze potrestán. Trošku šťastná výhra, ale jak známo štěstí přeje připraveným.

V 6. kole se Richard utkal s novopečeným GM Pavlem Šimáčkem, kterému se partie příliš nepovedla. Ríša sice jednu cestu k výhře minul, nakonec ale zabodoval v koncovce.

Důležitá byla partie 7. kola proti GM Janu Krejčímu (prvnímu nasazenému). Hrála se španělská a Richard černými spolehlivě držel rovnováhu, a jelikož ani jeden ze soupeřů nehodlali pozici násilně lámat, byla výsledkem spravedlivá remíza.

Po sedmi kolech měl Ríša na kontě 5 bodů a bylo jasné, že na výraznější úspěch je třeba z posledních dvou kol alespoň jednou vyhrát. V 8. kole proti GM Kislinskému se Ríša o to bílými pokusil, ale nakonec se opět musel spokojit s remízou.

Vše tedy řešila partie posledního kola proti mladému IM Tomáši Krausovi. Po zahájení stál Richard černými maličko hůř a rozhodl se hru radikálně zkomplikovat. Nejprve obětoval pěšce, poté kvalitu, navíc dovolil soupeři vytvořit si tři volné spojené pěšce! Pozice černého vypadala na odpis, ale nebylo to tak lehké dokázat. Soupeř nejprve vypustil převahu, a když se měl přeorientovat na obranu, nedokázal to a byl zmatován.

Celkem tedy Ríša získal 6,5/9 a dělil druhé místo s velmistry Plátem a Štočkem. Plát měl Bucholz lepší, ale Jirka Štoček o kousek horší, a tak Ríša skončil na výborném třetím místě! Tím navázal na 2. místo z roku 2014 a potvrdil, že dlouhodobě patří k širší republikové špičce.

V Ostravě startoval také Pepa Obšivač, ale myslím, že mně nebude vyčítat, když jeho účinkování nebudu rozebírat tak podrobně. Pepa totiž proti devíti vesměs slabším soupeřům nedokázal vyhrát – vybojoval sedm remíz a dvě prohry. Příště to určitě bude lepší!