Lepší byl jen Navara

Ve 27.4. – 4.5.2014 proběhlo v Mistrovství ČR jednotlivců. Na startu se sešla prakticky celá naší špička –  z první desítky žebříčku chyběli jen velmistři Láznička a Bernášek, z 87 účastníků mělo 55 titul FIDE – 16 GM, 13 IM, 20 FM, 2 WGM, 3WIM a 1WFM! My jsme měli čtyři želízka v ohni – 13. nasazený byl IM Pavel Šimáček, 20. IM Richard Biolek mladší, 21. IM David Kaňovský a 38. FM Josef Obšivač.

Nejlépe se dařilo Ríšovi – po dvou povinných výhrách se ve třetím kole proti GM Krejčímu spletl, přehodil tahy v zahájení a dostal se na pokraj prohry. Houževnatou hrou (a za pomoci soupeře) se mu ale nakonec podařilo partii dokonce vyhrát! Pak následovaly dvě korektní remízy proti velmistrům Oralovi a Babulovi a v 6. kole nejméně povedená partie – prohra s dalším velmistrem Martinem Petrem. Rovněž další kolo nedopadlo podle představ – výhodu s IM Doležalem se nepodařilo uplatnit, výsledkem byla remíza.

Partie předposledního kola rozhodně nebyla jednoduchá – velmistr Hába obětovat kvalitu za pěšce a iniciativu. Sérií přesných tahů se Ríšovi tuto iniciativu podařilo zpacifikovat a po soupeřově chybě v oboustranné časovce zvítězit. V posledním kole se Ríša střetl černými s GM Žilkou a karty byly rozdány jasně, remíza znamená slušné umístění kolem 7. místa, výhra GM normu a šanci na medaili a porážka pád do propadliště dějin. V jedné z hlavních variant královské indické vznikla ostrá pozice. Bílý měl možná převahu, ale musel hrát naprosto přesně. To Štěpán Žilka nezvládl a černé figury postupně ovládly šachovnici a bylo vymalováno. Spolu s ostatními výsledky posledního kola to nakonec znamenalo překrásné druhé místo za nedostižným Davidem Navarou.

Ani ostatní naši borci nebyli v turnaji do počtu – Pavel odstartoval perfektně – 3/3, po prohře s Davidem Navarou přišla krize. Nejprve zbytečná prohra s GM Martinem Petrem – černými dosáhl Pavel mírně lepší pozice, ale stačila chvilka nepozornosti a soupeř nemilosrdně trestal. Třetí nula v řadě s IM Doležalem byla ještě smutnější a nedá se vysvětlit jinak než naprostým útlumem. Pak se ale naštěstí Pavel zvedl, porazil dva slabší hráče a po remíze v posledním kole s FM Kočiščákem zakotvil na 16. místě.

David měl dva ze dvou, pak ho trochu přibrzdila prohra s GM Oralem a remíza s Malíkem. V pátém kole ale zvítězil a dostal se na přední stoly. Remíza s GM Cvekem byla naprosto zasloužená, rovněž další remíza s FM Krauem nic nekazila. V předposledním kole se Dejf předvedl v nejlepším světle a černými zdolal GM Kislinského. Šance na dobré umístění tedy byla slušná, bohužel prohra v posledním kole s GM Rausisem znamenala pád až na 19. příčku.

Pepa se tentokráte hodně trápil, hodně ho rozhodila porážka z úvodního kola, a i když pak bojoval v každé partii, nedařilo se a konečné 63. místo je hodně pod jeho možnosti. V každém případě ale Pepa zaslouží poděkování za morální podporu svých úspěšnějších kolegů.