Lídr sesazen

V neděli 15.12. jsme zajížděli ke 4. kolu 2. ligy F až na konec světa – do Mostů u Jablunkova. Domácí tým patří k největším překvapením soutěže – první tři kola vyhrál. O motivaci jsme tedy měli postaráno. Cesta byla sice relativně dlouhá, ale sníh jsme viděli až na místě, takže jsme dorazili dokonce v předstihu a mohli se v místní útulné hospůdce zahřát čajem, popř. kávou.Zápas pro nás začal příjemně. Martin Sněhota (7. deska) minulé kolo prohrál, ale partii podrobil analýze, poučil se a dnes zavěsil již ve 4. tahu – černými zvolil ostrý Volžský gambit, soupeř odvětil nekorektním Nokia gambitem a vedli jsme 1:0.

Další partie již probíhaly normálně a rozhodovaly se až po třech hodinách hry. Já jsem se na 1. šachovnici utkal s legendou československého šachu Janem Sikorou – Lerchem. Honza už má sice sedm křížků, ale šachy hrát stále umí – v letošní sezóně měl zatím 100%. Nutno říci, že dnes se mu partie nepovedla. Mně stačilo hrát podle osvědčených rad – vyvinout figury, obsadit centrum, proniknout věží na 2. řadu, poté získat materiál a uplatnit ho.

V blížící se časovce bohužel hrubě chyboval Víťa Musil (5.) a jeho dobrá pozice šla okamžitě do kopru. Naštěstí vzápětí pěkně ošidil soupeře Radek Sluka (2.), čímž navýšil na 3:1.

Pak opět domácí snížili výhrou na osmičce. Tomáš Doubek obětavě nastoupil i se zlomenou nohou, v samotné partii bohužel neopatrně vzal přiotráveného pěšce, soupeř přešel do lepší koncovky, ale přes Tomášův heroický odpor dotáhl partii do výhry.

Naštěstí opět zabodoval Jakub Fuksík (4.), který soupeře nejprve pěkně přehrál, pak mu trochu popustil uzdu, na závěr si ale Jakubova dáma zatancovala se soupeřovým králem častušku.

Za stavu 4:2 jsme se klidně odebrali na zasloužený oběd, neboť obě závěrečné partie byly výrazně lepší pro nás. Zajímavé je, že z bohaté nabídky jsme si všichni vybrali bryndzové halušky se slaninou (výborné!).

Pepa Obšivač (3.) rozehrál anglickou černými opravdu kreativně, po dvaceti tazích měl na hodinách poslední dvě minuty. Vše ale v pohodě zvládl a po časové kontrole se snažil uplatnit svou převahu, což se mu nakonec nepovedlo, ale remízou (jediná v zápase!) potvrdil naše vítězství.

Borec nakonec byl Petr Zatloukal (6.). Ten ve své oblíbené zavřené variantě sicilské získal převahu, kterou uplatňoval hodně nestandardně a vznikla velice zajímavá koncovka dam a střelců s volným a-pěšcem bílého. Nakonec Petr vyhrával se střelcem a posledním pěšcem proti čtyrem pěšcům, naštěstí soupeř sehrál závěr jako tralalák a bod byl náš.

Celkově tedy zasloužených 5,5:2,5 a posun tabulkou vzhůru, snad se bude dařit i nadále!