Babí léto ve Valašské Bystřici

Ve dnech 12. – 19. září 2020 se kvarteto našich hráčů zúčastnilo tradičního FIDE openu ve Valašské Bystřici. Pořadatelé museli vše připravit dle zpřísněných hygienických nařízení, hráčů se to ale takřka nedotklo. Mohli se tedy soustředit jen na boje na 64 polích. Nejvýše nasazeným z našich byl Jáchym Bareš na 7. místě, který jistě doufal v ještě vyšší příčky. Jáchym začal výborně – 3/3 a ve 4. kole měl s 1. nasazeným mistrem FIDE Ondřejem Matrasem z Pankráce vyhranou věžovku. Tu bohužel nakonec k výhře nedotáhl a dovolil soupeři zachránit půl bodu. Po další remíze s FM Karlíkem následovala bohužel nepovedená partie s FM Lysem, kde Jáchym bílými moc nepředvedl a odešel poražen. V následujícím oddílovém derby s Danielem Jařabem Costou byl Jáchym jednoznačným favoritem. Spoléhal na to až příliš a neopatrná hra vedla ke ztrátě figury a další porážce. Jen výhry v posledních dvou kolech mohly Jáchyma vrátit do první desítky. Předposlední kolo Jáchym vyhrál, poslední ale přes veškerou snahu jen remizoval a skončil 11., což jej jistě neuspokojilo.

Daniel J-C byl jako jediný v turnaji bez ELA zařazen až na poslední místo, brzy si ale vydobyl respekt. Nebojácnou hrou získal v prvních pěti kolech 3,5 bodu, v 6. kole usedl na 5. stole proti velezkušenému mezinárodnímu mistru Milanu Babulovi. IM Babula si nejprve vytvořil bílými tlak, pak se ale dopustil hrubé chyby a Dan získal dvě lehké figury za věž. Malá zkušenost a úcta k soupeři vedla k nabídce remízy, kterou IM Babula nemohl odmítnout. Pak následoval již zmíněná výhra s Jáchymem a v 8. kole zasedl Dan na 4. stole proti FM Cagašíkovi. Dan hrál nejprve černými excelentně a dosáhl převahy. Pak se ale zamotal a předal otěže partie soupeři, který již nezaváhal. Škoda, v případě výhry by poslední kolo hrál Daniel na 1. stole! V posledním kole hrál Dan opět většinu partie velice hezky, ale koncovka se mu příliš nepovedla, a nakonec skončil s 5,5 body na 14. místě. Při prvním startu ve FIDE turnaji vynikající výkon a zdá se, že nám v oddíle roste další velice kvalitní hráč.

Velice slušně zahrál i Víťa Musil. Po výhře v 1. kole se v kole 2. utkal s prvním nasazeným FM Matrasem. Víťa hrál nebojácně a výsledkem byla naprosto vyrovnaná partie, kterou mohl dokonce Víťa vyhrál. Ale i remíza byla úspěchem (zajímavé je, že kromě dvou remíz s našimi hráči FM Matras šest partií vyhrál a remízou v posledním kole jistil jednoznačné vítězství v turnaji). Zbytečnou prohru s FM Karlíkem ve 3. kole kompenzoval Víťa 2 remízami a 2 výhrami v kolech následujících a prodral se tak do první desítky průběžného pořadí. Bohužel závěr byl slabší – nejprve prohra s Radkem Zádrapou a nakonec jen remíza a celkově tedy 18. místo – o dvě příčky za svým nasazením.

Na svůj první větší turnaj vyrazil Míša Černý. V prvních dvou kolech dostal strategické lekce od svých soupeřů, v následujících třech kolech se ale revanšoval 2,5 body. Zlomová byla partie 6. kola. Černými zcela přehrál zkušeného Georgise Vlachopulose, v naprosto vyhrané koncovce ale jednotahově nastavil věž a prohrál. To vedlo k matnému výkonu v dalších dvou kolech a zaslouženým dalším dvěma porážkám. Výhra v posledním kole znamenala alespoň průměrný celkový výsledek. Mohlo to být lepší, ale důležitější je zisk cenných zkušeností, které se jistě projeví v dalších bojích.

Výsledky viz http://chess-results.com/tnr530153.aspx?lan=5&art=1&rd=9&fed=CZE