Medailová žeň na Turnaji přátelství

Ve dnech 12. – 15. srpna 2021 se na Přírodovědecké fakultě UP uskutečnil již 23. ročník Turnaje přátelství, který byl zároveň krajským přeborem všech věkových kategorií.

Ve skupině A – FIDE openu – otevřeném KP jednotlivců – startovalo 24 hráčů, z nichž sedm mělo ELO vyšší než 2100. Naše barvy hájili Jáchym Bareš (8. nasazený), Daniel Costa Jařab (14.), Marek Růžička (15.), Vítězslav Musil (17.) a Michael Černý (23.). Dá se říci, že nikdo z nich výrazně nevynikl, ale ani nezklamal – všichni skončili poblíž svého nasazení. Nejlépe z našich skončil Jáchym. Ten se ve 4. kole blýskl výhrou s turnajovou jedničkou – Ladislavem Vaňkem, v 5. kole ale bohužel prohrál s pozdějším vítězem Jakubem Vaculíkem. Ještě v posledním kole usiloval o medailové příčky, ale remíza a celkový bodový zisk 4,5/7 znamenal 7. místo, což v tak kvalitní konkurenci rozhodně není špatné! Víťa Musil opět odmítl startovat v kategorii seniorů (kam by věkem již patřil) a statečně se bil s mladšími.

Před posledním kolem byl na 50%, zbytečná prohra ve finále jej odsunula na 14. místo. Stejný počet bodů, tj. 3/7 zaznamenali i Marek Růžička a Dan Jařab. Oba asi mířili o něco výš, ale není každý den posvícení. Míša skončil 20. a 2,5/7 je velice slušných, vždyť většina soupeřů byla papírově výrazně silnějších. Odměnou za statečný výkon je Míšovi +55 bodů do ELA.

V turnaji B se utkalo jen 10 hráčů, ale i když byla tato skupina výrazně slabší než Áčko, nejednalo se o lehký turnaj. Nás zastupovali bratři Zrůbkovi, kteří opět prokázali výkonnostní růst a díky slušným výkonům skončili v polovině tabulky – Adam 5. a Dan 6. Oba tak získali kupu krajských medailí – Adam tři zlata (do 16, 18 a 20 let) a Dan tři stříbra (H20, H18 a H14) a jeden bronz (H16).

Turnaj C byl ryze mládežnický – mezi 26 startujícími bylo našich sedm statečných. Ve výborných výkonech pokračovala Lenka Mikešová, která již pomalu získává rutinu zkušených hráčů – dobře využívá čas na rozmyšlenou, vnímá možnosti soupeře a eliminuje tak hrubé chyby a snaží se i o strategické vedení partie. A navíc je bojovnice a ví, že štěstí přeje připraveným a dokáže tak často vybruslit i z ohrožených pozic.

Lenka sice prohrála ve 2. kole v derby s Otou Růžičkou, pak ale získávala jeden bod za druhým a až do posledních tahů závěrečného kola bojovala o celkové vítězství. Poslední kolo nakonec prohrála a skončila 3. V KP ale excelovala – získala 3 zlata (D 14, D16 a H14!) a stříbro v H16. Velkou bojovnicí je i Květa Bouchalová.

Květa je o rok mladší než Lenka a také je temperamentnější, takže její partie bývají někdy dosti romantické. I proto prošla Květa turnajem bez jediné remízy – tři prohry kompenzovala šesti výhrami, z nichž zejména ta v posledním kole proti celkové vítězce je dosti cenná. Celkově tak v KP získala rekordních PĚT medailí – zlato v D12 i H12, stříbra v D14 a D16 a bronz v H14. Výborným výkonem se při svém prvním vážném turnaji prezentoval i Michal Špaček – 5/9 ho vyneslo na 9. místo.

Nešťastníky turnaje byli Radek Mikeš a Oto Růžička.

Oba měli po šesti kolech 4 body a byli hodně vysoko v turnajové tabulce. Katastrofální finiš – 0/3 je ale odsunul hodně dolů. Přitom se nedá říci, že by kluci cokoliv odflákli, oba bojovali ve všech partiích naplno, bohužel se ale v rozhodujících momentech nevyhnuli hrubým chybám. U Otíka zafungovala i únava, Radek musí zapracovat na vytrvalosti a psychické odolnosti. Na Otíka zbyl alespoň krajský bronz v H12. Těsně před Radkem a Otou tak skončili Jenda Knápek a Klára Barešová s 50% bodů.

Klára má minimum zkušeností, ale chuť ji nechybí, určitě se bude ještě zlepšovat. Vzhledem k menší účasti dívek ale Klára vybojovala bronz v D14 a D16.

Jenda už něco za sebou má, ale stále hraje kvapíkovým tempem, takže výborné myšlenky prokládá kupou chyb. Úkol pro jeho výkonnostní růst je jasný – nutno zpomalit! Nicméně stříbro v H12 získal.

Celkem tedy naši mládežníci získali 20 medailí – všechny, které byly v KP mládeže, dorostu a juniorů uděleny!

Přestože někteří konkurenti z jiných oddílů chyběli, jedná se o ojedinělý výsledek! Všichni jmenovaní mají předpoklady se zlepšovat a budeme jim držet palce, ať mají chuť do tréninku a ať se jim daří i nadále!

Výsledky všech turnajů viz http://chess-results.com/tnr567843.aspx?lan=5&art=1

Za pěkné fotografie děkuji Kamilu Mikešovi.