Výborné výkony na MČR mládeže v rapidu

O víkendu 11. a 12. září 2021 se výprava Agentury 64 účastnila Mistroství České republiky v rapid šachu 2021 v Praze.

Kluci Adam (H 14) a Dan (H 12) Zrůbkovi a Jan Knápek (H 10) si vybojovali účast na akci v červnovém krajském přeboru ve Velkých Losinách, Lenka Mikešová (D 12) se pro svou velmi úspěšnou účast (2. místo) na MČR ve vážném tempu ve stejném termínu nemohla kvalifikace zúčastnit, ale na poslední chvíli dostala šanci jako náhradník a neváhala ji proměnit ve velký úspěch.

Konání MČR v hlavním městě bylo pro nás všechny novou zkušeností, volný čas jsme proto všichni využili i k letmému poznávání naší metropole. Hlavní ale byl boj o umístění. A protože šlo o rapid bez účasti diváků, reportáž z průběhu turnaje přinášejí sami účastníci…

LENKA MIKEŠOVÁ (3. MÍSTO)

Hrálo se v hotelu Don Giovanni. My jsme ale byli ubytovaní v hotelu Iris, protože jsem byla do turnaje přihlášena 2 dny před začátkem jako náhradnice. Hotel se mi moc líbil. Naštěstí to autobusem trvalo z jednoho hotelu do druhého jen asi pět minut.

První partii jsem vyhrála proti papírově slabší, ale v druhém kole jsem dostala Amálku Zádrapovou a ta partie se mi vůbec nepovedla. Třetí kolo jsem měla vyhrané, ale pak jsem si to špatně spočítala a byla jsem ráda za remízu. Po obědě jsem dostala papírově slabší a naštěstí jsem to bez problému vyhrála. V pátém kole jsem to měla celkem dobře rozehrané, ale pak jsem si nechala vzít figuru. Naštěstí soupeřka udělala chybu, a nakonec spadla na čas. Šesté partie si asi nejvíce vážím, protože jsem vyhrála s Viktorií Buchtovou. Po večeři jsme se šli podívat na Prahu. Viděli jsme Pražský hrad a Národní divadlo, byli jsme na Karlově mostu a nejvíce mě zaujala nejužší ulička.

Druhý den jsem měla silnější soupeřku, ale nakonec jsem to vyhrála. Osmé kolo jsem dostala Lindu Slívovou. V jednom okamžiku jsem si nevšimla, že můžu vzít dámu, ale nevím, jestli bych to vyhrála kvůli času. Poslední kolo jsem hrála na jistotu, protože jsem věděla, že soupeřka je silná, Partie skončila remízou. Nakonec jsem skončila třetí, a to jen kvůli vzájemnému zápasu.

Z Prahy jsem odjížděla spokojená. Výborné umístění a vybojovaný přímý postup pro příští rok.

ADAM ZRŮBEK (5. MÍSTO)

V první partii jsem zaskočil prvního nasazeného Jáchyma Němce. Ten s ELO 2102 nedokázal prorazit mou pěšcovou barikádu a partie skončila s nestejnobarevnými střelci remízou.

Druhá partie skončila po pouhé půl hodině, kdy si Viktor Šimek nepohlídal královské křídlo a dostal mat.

Na Marka Janouše jsem ve třetí partii nestačil. Ve střední hře jsem ztratil pěšce a prohrál.

Čtvrtou partii jsem naprosto zbytečně prohrál. Proti Jakubovi Zezulovi jsem se nespokojil s remízou, chtěl jsem hrát na výhru, ale udělal jsem chybu a prohrál.

Poté přišlo páté kolo, v němž Robert Jun jednotahově ztratil střelce a vzdal se.

Poslední partie dne pro mě dopadla dobře. Lukáš Lev měl lepší pozici ve věžovce, ale chybně přešel do pěšcovky a prohrál.

Šel jsem spát s 3,5 z 6.

Ráno jsem hrál s Šimonem Jakubem Šimůnkem. Partie došla až do koncovky věže a střelce proti věži a střelci. Střelci nebyli stejné barvy, a tak jsme se dohodli na remíze.

V osmé partii proti mně hrál Tobias Pressler černými Sicilského draka. Neudělal rošádu, a tak jsem útočil po e-sloupci. Aby soupeř nedostal mat, musel odevzdat střelce. Po několika tazích soupeř odevzdal kvalitu a myslel si, že dá věčný šach. Já jsem však i se svými čtyřmi sekundami na hodinách vymyslel, kam schovám krále. To se mi po cca patnácti tazích povedlo, soupeř neměl žádný šach a v příštím tahu by dostal mat, tak se vzdal.

V poslední partii jsem měl horší pozici, ale soupeř vyměnil figury s tím, že budu mít ve věžové koncovce dvojpěšce. Jenomže když neobsadí jediný volný sloupec, je mu fakt, že má soupeř dvojpěšce k ničemu. Věž Matěje Slabého musela bránit své pěšce a já jsem tak měl dost času zaktivizovat krále a vyhrát.

S bodovým ziskem 6/9 jsem skončil na pátém místě. Vítězem kategorie H14 se stal Daniel Pražák ze Šachové Akademie VŠTE České Budějovice. Na 2., 3, a 4, místě se seřadili první 3 nasazení hráči. Jáchym Němec, Jáchym Šmolík a Karel Brožka.

DAN ZRŮBEK (9. MÍSTO)

V první partii jsem hrál s Petrem Fouskem vyrovnanou koncovku, ale soupeř udělal chybu, ztratil pěšce a prohrál.

Ve druhé partii jsem hrál se 4. nasazeným Danielem Juhaňákem. Měl málo času, udělal chybu a ztratil pěšce a já jsem volného pěšce prosadil do dámy. 

Ve třetí partii jsem hrál s druhým nasazeným Lukášem Zelbou. V zahájení jsem zapomněl jeden tah a ztratil jsem pěšce. Pak jsem ale našel tah, kterým jsem ho získal zpátky, a po dlouhé remízové pozici skončila partie remízou.

Ve čtvrté partii jsem docela rychle svázal soupeřovu dámu a krále a soupeř Vojtěch Karafiát se vzdal.

V páté partii jsem v zahájení s Matyášem Roubalem ztratil pěšce. Ale útočil jsem a z toho jsem získal pěšce zpátky a skončilo to remízou.

V šesté partii jsem hrál s prvním nasazeným, Delgerdalaiem Bayaremjavkhlanem. Měl jsem málo času a v koncovce jsem si nechal chytit figuru. 

V sedmé partii jsem se dostal do remízové věžovky s Romanem Popovem a soupeř sice měl aktivní věž, ale nešlo to nijak vyhrát, a nakonec to byla remíza.

V osmé partii s Filipem Andrlem jsem hned v zahájení vyměnil střelce a otevřel jsem si věž na soupeřova krále. Po útoku jsem získal dva pěšce. Soupeř sice útočil na druhé straně na mého krále, ale já jsem byl rychlejší a pěšci, které jsem měl navíc, jsem mu dal šach. On, aby nedostal jednotahový mat, musel pěšce vyměnit za věž a s věží více jsem mu dal asi za pět tahů mat. 

V poslední partii soupeř Jan Váňa útočil. Já jsem se bránil, ale pak se soupeř stáhl a já jsem zahrál dobrý tah. Dal jsem mu pěšce, on mi ho vzal, ale pak jsem měl dámou napadnout dva pěšce a získat pěšce v centru a stálo by to vyrovnaně. Ale zkazil jsem to, dal jsem mu druhého pěšce, že je pak získám oba, Přehlédl jsem však jeden tah a v koncovce s pěšcem méně jsem prohrál.

Skončil jsem na devátém místě, o jedno místo mi tak unikl přímý postup na příští ročník, ale přesto jsem odjížděl spokojený.

Pohled trenéra Richarda Biolka st.:

Lenka, Adam a Dan se pohybovali na předních šachovnicích, proto byla většina jejich partií přenášena on-line. Vzhledem k rychlému tempu se nehrálo bez chyb, přesto se dá říci, že partie všech tří měly velice slušnou úroveň. Rovněž umístění jsou velice potěšující – medaile Lenky hovoří sama za sebe, 5. místo Adama v opravdu velice silné konkurenci je výborné, rovněž 9. místo Dana lze hodnotit jen kladně. Tři hráče v první desítce MČR jsme už dlouho neměli – velká pochvala za skvělou reprezentaci!

V kategorii H10 startoval Jenda Knápek. Ten se pohyboval spíše ve 2. polovině tabulky a nakonec skončil 27. Partie jsem neviděl, takže úroveň hry nemůžu posoudit. Ale Jendu, stejně jako ostatní, čekají zase nové výzvy, takže má určitě motivaci makat v tréninku!

Výsledky vizhttp://chess-results.com/tnr576984.aspx?lan=5&art=0&fed=CZE